عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا می دانید داستان اشعه ایكس (X) بیشتر از یكصد سال پیش آغاز شد؟

آیا می دانید داستان اشعه ایكس (X) بیشتر از یكصد سال پیش آغاز شد؟
شنبه 30 بهمن 1389  12:07 ب.ظ

 

در نیمه سده ی نزدهم مردی به نام هاینریش گایسلر كشف كرد كه اگر لوله ای كه فاقد هواست تحت ولتاژ بالا تخلیه الكتریكی شود نورهای زیبایی درون لوله تولید خواهد شد. مدتی پس از آن ویلیلم كروس اثبات كرد كه علت درخشندگی ذرات الكتریكی است. پس از آن هاینریش هرتز نشان داد كه این اشعه می تواند از لایه های نازك طلا و یا پلاتین عبور كند. شاگرد وی به نام لنارد پنجره هایی از مواد ساخت به طوری كه اشعه توانست از راه پنجره باز لوله خارج شود. اكنون به كشف اشعه ایكس می پردازیم:
در سال ۱۸۹۵ ویلهم رونتگن با یكی از این لوله ها كه بدون پنجره بود آزمایشی انجام می داد وی متوجه شد كه بلورهای نزدیك لوله درخشیدند. جون او می دانست اشعه ای كه قبلاً كشف شد (اشعه كاتدی) از شیشه عبور نمی كند تا چنین اثری داشته باشد. گمان برد باید نوع دیگری از اشعه وجود داشته باشد. چون این اشعه نامرئی كه از نور و اشعه دیگر بسیار متفاوت بود قابل تشریح نبود. آن را اشعه ایكس (به معنی اشعه مجهول) نامید. بعد ها دانشمندان آن را اشعه رونتگن نام نهادند و اكنون نیز این نام را بسیاری از دانشمندان به كار می برند.
اشعه ایكس در لوله اشعه ایكس و بدین روش تولید می شود:
۱ هوای درون لوله باید به مقداری زیادی تخلیه شود.
۲ دو قطب الكتریكی در د
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها