عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

راه‌اندازي نخستين نيروگاه توليد همزمان برق، حرارت و برودت كشور‌

راه‌اندازي نخستين نيروگاه توليد همزمان برق، حرارت و برودت كشور‌
شنبه 30 بهمن 1389  12:15 ب.ظ

در دانشگاه كاشان صورت گرفت؛
راه‌اندازي نخستين نيروگاه توليد همزمان برق، حرارت و برودت كشور‌

خبرگزاري فارس: رئيس دانشگاه كاشان از راه‌اندازي نخستين نيروگاه يك مگاواتي توليد همزمان برق، حرارت و برودت كشور با مزيت بازيافت حرارت و راندمان مصرف سوخت تا حدود 85 درصد در اين دانشگاه خبر داد.

سيد جواد ساداتي‌نژاد امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در كاشان گفت: اين نيروگاه با حمايت سازمان بهينه‌سازي مصرف سوخت در دانشگاه كاشان با صرف هزينه 14ميليارد ريال اعتبار براي احداث، تجهيز و هزينه‌هاي حفاظتي به بهره‌برداري مي‌رسد.
وي افزود: ايجاد يك نمونه واقعي براي توليد برق، حرارت و برودت به منظور بالابردن راندمان نيروگاه‌هاي مولد برق از طريق موتور ژنراتور و توليد يك مگاوات برق و يك مگاوات حرارت در تابستان و زمستان از اهداف و مزاياي اصلي ساخت نيروگاه يك مگاواتي توليد همزمان برق، حرارت و برودت دانشگاه كاشان است.
رئيس دانشگاه كاشان با اشاره به اينكه دانشگاه كاشان طراح و مدير اجراي اين طرح است تصريح كرد: سعيد گلابي دانشيار گروه مكانيك اين دانشگاه با معاونت مجيد سبزپوشاني استاديار اين گروه با همكاري ديگر كارشناسان طراح و متخصصان در قالب چهار تيم تخصصي اين طرح را مديريت و اجرا كردند.
ساداتي‌نژاد اين نيروگاه را نخستين نمونه اجرايي و عملياتي در سطح كاربردي در كشور دانست و تأكيد كرد: نمونه‌هاي ديگر اين نيروگاه تاكنون در كشور فقط تا مرحله توليد همزمان برق و حرارت (CHP) تأسيس و راه‌اندازي شده‌است.
وي بازيافت حرارت در نيروگاه توليد همزمان برق، حرارت و برودت يك مگاواتي دانشگاه كاشان را از مزايا و كار منحصر به فرد اين نيروگاه به عنوان نخستين نيروگاه كشور ذكر كرد.
رئيس دانشگاه كاشان تصريح كرد: در موتور ژنراتورها در حالت عادي راندمان حدود 35 است و در واقع 35 درصد از انرژي سوخت فقط براي توليد برق مصرف مي‌شود و بقيه به صورت گرما هدر مي‌رود در صورتي كه در اين نيروگاه حرارت توليد شده نيز بازيافت و راندمان مصرف سوخت به حدود 85 درصد مي‌رسد.
به گفته وي در نيروگاه برق دانشگاه كاشان حرارت توليد شده موتور طي دو مرحله از آب خنك كننده موتور و حرارت اگزوز به وسيله دو مبدل حرارتي نوع صفحه‌اي و لوله پوسته جذب مي‌شود و آب گرم ساختمان مركزي دانشگاه را در زمستان و برودت در تابستان را نيز به وسيله يك چيلر جذبي 200 تني تبريد تأمين مي‌كند.
وي تاكيد كرد: چيلر جذبي 200 تني ساخته شده با سيال عامل ليتيوم برومايد بوده و از نوع آب داغ است كه با جذب حرارت آب گرم توليدي نيروگاه طي فرايندي آب سرد مورد نياز فن كوئل‌ها ساختمان مركزي دانشگاه را در تابستان توليد مي‌كند.
به گفته وي اجراي طرح اين نيروگاه با همكاري چهار تيم تخصصي توليد و انتقال برق، تاسيسات، مكانيك(موتور ژنراتور)، ساختمان و تعامل با چهار شركت بخش خصوصي متناسب با اين حوزه‌هاي تخصصي عملياتي شده‌ است.
وي خاطرنشان كرد: برق توليد اين نيروگاه به شبكه سراسري منتقل و مازاد مصرف دانشگاه آن به شبكه برق فروخته مي‌شود.
ساداتي‌نژاد در پايان از پيشنهاد اجراي طرح سرمايش خورشيدي (SOLAR COOLING) اين گروه براي استفاده از انرژي خورشيدي براي توليد سرما در راستاي صرفه‌جويي كلان در مصرف انرژي در مناطق گرمسيري خبر داد و گفت: با عملياتي و تجاري شدن اين طرح از طريق يك چيلر جذبي از خورشيد به عنوان يك منبع انرژي براي توليد برودت استفاده مي‌شود .
وي يادآور شد: اين طرح در دانشگاه كاشان به صورت طرح‌هاي دانشجويي اجرا شده اما هنوز در سطح تجاري و توليدي عملياتي نشده‌ است.
انتهاي پيام/غ10/ج

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها