عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کمبود «روی» باعث بروز بیماری های تنفسی در کودکان می شود

کمبود «روی» باعث بروز بیماری های تنفسی در کودکان می شود
شنبه 30 بهمن 1389  12:31 ب.ظ

کمبود «روی» باعث بروز بیماری های تنفسی در کودکان می شود

کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: کمبود «روی» موجب کاهش مقاوت بدن در برابر بیماری ها می شود و می تواند باعث بروز بیماری های تنفسی در کودکان و اسهالی در کودکان شود.
زهرا عبداللهی افزود: کمبود «روی» می تواند سرعت رشد کودکان را کاهش دهد. همچنین، کمبود «روی» با تغییراتی در حس بویایی و چشایی همراه است و موجب بی اشتهایی و کاهش وزن می شود.
وی گفت: کمبود «روی» در دوران بارداری باعث بروز عوارض سقط جنین، نقص عضو مادرزادی، وزن کم در زمان تولد، زایمان دیر یا زورد هنگام می شود.
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: به دلیل نقش «روی» بر سیستم ایمنی، کمبود آن مقاومت در برابر بیماری ها را کاهش می دهد و به ویژه در کودکان موارد ابتلا به بیماری های شایع دوران کودکی از جمله بیماری های تنفسی و اسهالی افزایش پیدا می کند.
عبداللهی گفت: «روی» در تمام مواد غذایی حیوانی و گیاهی که منبع خوب پروتئین هستند، وجود دارد. منابع غنی «روی» عبارتند از صدف، جگر و انواع گوشت ها به ویژه گوشت قرمز (گوشت مرغ و ماهی هم حاوی «روی» هستند اما میزان «روی» در گوشت قرمز بیشتر است).
وی اضافه کرد: تخم مرغ، حبوبات مانند لوبیا و عدس، غلات سبوس دار، شیر و مواد لبنی، انواع مغزها مانند بادام زمینی، گردو، بادام و فندق حاوی «روی» هستند.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها