عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کم میخورید یا زیاد؟

کم میخورید یا زیاد؟
شنبه 30 بهمن 1389  12:41 ب.ظ

کم میخورید یا زیاد؟

اختلال خوردن، نوعی اختلال در نحوه غذا خوردن است که از حالت طبیعی خارج شده است. مثلا اگر فرد از خوردن غذای کافی امتناع می کند، یا بیش از اندازه غذا می خورد، یا پس از مصرف غذا اقدام به مصرف مسهل می کند، یا عمدا استفراغ می کند و یا ترکیبی از اختلالات فوق را داشته باشد، به اختلال خوردن مبتلا شده است.
اختلال خوردن، شامل افکار و رفتارهای کنترل نشده ای است که الگوهای بیمارگونه ی غذا خوردن را القاء می کنند. زنان و مردانی که به این اختلال دچارند، تصور غیر واقعی و تحریف شده ای از بدن خود دارند. مثلا این افراد همیشه فکر می کنند که بیش از حد چاق هستند.
اختلالات شایع خوردن:
در این زمینه تا کنون دو اختلال، توسط انجمن روانپزشکی آمریکا تعریف شده است. بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی.
بی اشتهایی عصبی (آنورکسیا نوروزا) :
بی اشتهایی عصبی یک اختلال روانی است که با گرسنگی عمدی و از دست دادن اشتها همراه است.
افرادی که بی اشتهایی عصبی دارند، فشار روانی ای احساس می کنند که به شدت آنان را مجبور به کاهش وزن و اجتناب از چاقی می کند. این افراد تصور درستی از شکل واقعی بدن خود ندارند.
حتی اگر این افراد وزن زیادی از دست بدهند، باز هم تصور می کنند که باید وزن بیشتری کم کنند. ممکن است افراد رفتارهای وسواسی داشته باشند و از مسهل نیز استفاده کنند. پس از مدتی، این افراد، ظاهر بسیار لاغر و نحیف پیدا می کنند که آشکارا جلب توجه می کند. بی اشتهایی عصبی در میان بازیگران و مدلها شیوع زیادی دارد.
در بین اختلالات روانی شناخته شده، بی اشتهایی عصبی بالاترین میزان مرگ و میر را دارد و نزدیک به 10% افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی می میرند.
پرخوری عصبی (بلمیا نوروزا) :
این اختلال کمتر از بی اشتهایی عصبی جلب نظر می کند و ممکن است تشخیص داده نشود، اما می تواند به فرد آسیب وارد کند. افراد مبتلا به پرخوری عصبی، بیش از اندازه غذا می خورند و اشتهایشان افزایش یافته است. همچنین افکار و رفتارهای نامتناسبی دارند که از افزایش وزن اجتناب می کنند، اما برای این کار به صورت افراطی از مسهلها یا ورزش مفرط استفاده می کنند تا وزنشان زیاد نشود. علائم این اختلال کمتر از بی اشتهایی عصبی آشکار می شود و افراد مبتلا می توانند علائم خود را از دیگران پنهان کنند.
انواع دیگر:
اختلالاتی نیز هستند که نمی توان علائم آنها را با دو اختلال گفته شده مطابقت داد. در این موارد فرد برخی از علائم یک اختلال و برخی از علائم اختلالات دیگر را دارد.
به عنوان مثال ممکن است فرد پرخوری داشته باشد و از روشهای غیر طبیعی برای کاستن وزن استفاده کند، اما شدت علائم و تناوب این کارها به حدی نباشد که به عنوان پرخوری عصبی در نظر گرفته شود. ممکن است فرد مقادیر زیادی مواد غذایی را بجود و بدون بلع غذا آنها را بیرون بریزد. این موارد نیز اختلال خوردن به حساب می آیند.
ممکن است فرد وزن طبیعی داشته باشد اما علائم بی اشتهایی عصبی را داشته باشد. مثلا فردی که وزن طبیعی دارد اما به تازگی محدودیتهای غذایی شدید و غیر منطقی برای خود در نظر گرفته است نیز اختلال خوردن دارد.
خوردن افراطی نیز اختلالی است که در آن فرد بدون اینکه سعی در کاهش وزن داشته باشد و نگران وزن خود باشد، به صورت افراطی و کنترل نشده غذا می خورد.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها