عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مصرف ظروف پلاستیکی سرطان زاست

مصرف ظروف پلاستیکی سرطان زاست
شنبه 30 بهمن 1389  12:50 ب.ظ

مصرف ظروف پلاستیکی سرطان زاست

مصرف ظروف پلاستیکی می تواند باعث ابتلا به بیماریهای مختلفی مانند بی خوابی، خستگی و حتی ابتلا به سرطان شود.
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره تاثیرات مضر ظروف پلاستیکی گفت: ظروف پلاستیکی از هرنوعی که باشد از فومی گرفته تا براق و سفید دارای ترکیباتی است که مضر بوده و در اثر درجه حرارت غذا و تماس با چربی و اسید، مواد تشکیل دهنده اش جدا شده و داخل مواد غذایی می شود و در صورت استفاده مصرف کننده، خطرات زیادی را درپی دارد.
مهندس سید رضا غلامی ادامه داد: مضرات استفاده از ظروف پلاستیکی با افزایش زمان ماندن غذا در این ظروف بیشتر شده و اسید های مضری وارد غذا می شود.
وی درخصوص خطرات حاصل از مصرف ظروف پلاستیکی گفت: استفاده از این ظروف باعث ایجاد عوارضی همچون بی خوابی و بی حوصلگی شده و در نهایت با مصرف طولانی مدت این ظروف، بعضی ترکیبات پرخطر آن همچون مونومر(ترکیبی شیمیایی که جزو مواد نوع aدر ایجاد سرطان است) وارد مواد غذایی شده و منجر به ابتلای سرطان می شود.
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: ابتلای بیماری با مصرف ظروف پلاستیکی بستگی به سن، ظرفیت افراد و وجود بیماریهای زمینه ای دارد و افرای که از قبل دارای زمینه ابتلا به سرطان هستند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار می گیرند.
غلامی درباره دلایل اصلی عدم استفاده از ظروف پلاستیکی ابراز داشت: علاوه بر ابتلای افراد جامعه به بیماریهای مختلف، استفاده از ظروف پلاستیکی به دودلیل منع می شود یکی وابستگی ما به ترکیبات نفتی از نظر اقتصادی و دور شدن از مصرف مواد طبیعی و دیگری عدم تجزیه این ظروف در طبیعت که به هر حال بعد از 200 تا 500 سال مجددا وارد آب یا خاک شده و دوباره به سیکل مواد غذایی برگشته و اثرات منفی بر سلامت مواد غذایی می گذارد، بنابراین تولید و استفاده این ظروف هم برای سلامتی انسان، هم برای سلامت محیط زیست مضرات جبران ناپذیری دارد.
وی در پایان با اشاره به این که توصیه وزارت بهداشت استفاده از ظروف گیاهی به جای پلاستیکی است گفت: به دلیل طبیعی بودن وتجزیه پذیر بودن ظروف گیاهی مصرف آنها از سوی وزارت بهداشت توصیه می شود چراکه مواد تشکیل دهنده این ظروف، نشاسته بوده و جزو مواد خوراکی است که با بدن انسان سازگار است. به همین دلیل استفاده از ظروف گیاهی از سیاست های کلان وزارت بهداشت اعلام شده است.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها