عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عربستان براي ممانعت از سقوط بحرين اقدام نظامي مي‌كند

عربستان براي ممانعت از سقوط بحرين اقدام نظامي مي‌كند
شنبه 30 بهمن 1389  01:25 ب.ظ

89/11/30 - 09:32
شماره:8911300176
تكرار/ تحليلگران بين‌المللي با اشاره به منافع آمريكا در بحرين:
عربستان براي ممانعت از سقوط بحرين اقدام نظامي مي‌كند

خبرگزاري فارس: برخي از تحليلگران با اشاره به روابط سعودي‌ها با آمريكا و بحرين، اعلام كردند كه اگر سعودي‌ها احساس كنند، رژيم بحرين در معرض سقوط است، وارد عمل مي‌شوند و حمايت لوجستيكي و نظامي مي‌كنند.

به گزارش فارس، خبرگزاري رويترز در تحليلي از وضعيت بحرين و تظاهرات مردمي در اين كشور، اعلام كرد كه اگر عربستان سعودي احساس كند كه رژيم بحرين، متحد سعوديها، در معرض سقوط قرار بگيرد، بسرعت وارد عمل مي‌شود و با حمايت لوجستيكي و نظامي تلاش خواهد كرد كه مانع سقوط دولت بحرين شود.

مردم بحرين كه حدود 70 درصد آنان شيعه هستند، از روز يكشنبه گذشته با تظاهرات خياباني خواستار سقوط نظام هستند ولي نيروهاي امنيتي بشدن با آنان برخورد كرده و تاكنون چهار نفر از آنان را كشته و بيش از يكصد نفر را مجروح كرده است.

رويترز به منافع آمريكا در بحرين اشاره كرد و نوشت: عربستان سعودي و آمريكا كه ناوگان پنجم دريايي خود را در منامه پايتخت بحرين مستقر كرده است، خاندان آل خليفه در بحرين را سدي مي‌بينند در مقابل ايران شيعه.

رويترز نوشت: فاروق سوسه يكي از تحليلگران ارشد اقتصاد خاورميانه در سيتي در دبي، مي‌گويد «انتظار داريم كه عربستان سعودي اگر لازم ببيند از بحرين و خاندان پادشاهي آن حمايت لوجستيكي و نظامي بكند».

فاروق افزود: بحرين ممكن است درگيري‌هايي طولاني را شاهد باشد ولي به دليل حمايت عربستان سعودي از خاندان حاكم در بحرين، كشور همسايه آنان كه روابط و منافعي محكم با رياض دارد، سقوط نظام بحرين بعيد به نظر مي‌رسد.

وي افزود: عربستان سعودي از لحاظ اقتصادي نفوذ زيادي در بحرين دارد زيرا بر بيشتر توليدات نفتي بحرين از حوزه مشترك نفتي ابوسعفه نظارت دارد.

رويترز نوشت: پايگاه پنجم دريايي آمريكا در منامه بحرين، براي سعوديها بسيار ضروري است زيرا اين پايگاه حمايت نظامي از تاسيسات نفتي سعودي را تامين و از گذرگاه‌هاي آبي در خليج [فارس] مراقبت مي‌كند؛ جايي كه صدور نفت عربستان به كشورهاي غربي از آنجا انجام مي‌شود.

رويترز تحرك سريع عربستان براي كمك به بحرين را بعيد دانست ولي اعلام كرد كه سعودي‌ها منتظرند تا ببينند بحرين چگونه با اين اعتراضات برخورد مي‌كند؛‌ بحريني كه با اعتراضاتي در دامنه محدودتر پيش از اين آشنايي داشته است و نيروهاي امنيتي از اوايل دهه نود درگيري‌هايي با جوانان شيعه داشته‌اند.

همچنين گالا رياني تحليلگر امور خاورميانه در موسسه "اس.اچ. گلوبال اينسايت " در لندن در اين خصوص معتقد است: احتمال اين وجود دارد كه عربستان سعودي هر كمكي كه بحرين نياز داشته باشد، بدهد و فراهم كند.

رويترز به نقل از رياني افزود: اگر به درستي براي عربستان سعودي آشكار شود كه نظام بحرين در خطر قرار گرفته است، وارد عمل خواهد شد.

اين خبرگزاري نوشت: عربستان سعودي بزرگ‌ترين حامي مالي بحرين است و اين دو كشور روابط سياسي اقتصادي قوي‌اي دارند ولي در مقابل ارتباطات خانوادگي گسترده‌اي ميان شيعيان عربستان در منطقه شرقي و شعيان بحرين وجود دارد.

«ابتسام الكتبي» تحليلگر سياسي مقيم امارات نيز در اين خصوص اعلام كرد كه عربستان سعودي خود را پدر معنوي نظام بحرين مي‌شمارد. هر چند در خود عربستان نيز بذرهاي ناآرامي وجود دارد ولي در مقابل آن دستگاه امنيتي قدرتمندي هست كه فضاي سياسي خفقان‌آوري را ايجاد كرده است.

انتهاي پيام/.++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها