عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گفت و گوي فلسطين و آمريكا، اسراييل را رودروي آمريكا قرار مي داد

گفت و گوي فلسطين و آمريكا، اسراييل را رودروي آمريكا قرار مي داد
شنبه 30 بهمن 1389  01:27 ب.ظ

89/11/30 - 10:00
شماره:8911290904
يادداشت‌هاي شخصي محمود عباس از روند سازش-19
گفت و گوي فلسطين و آمريكا، اسراييل را رودروي آمريكا قرار مي داد

خبرگزاري فارس: گفتگو با امريكا يك امر زيربنايي يا يك مسأله حقوقي نيست. بلكه از اين جهت اهميت فزاينده اي دارد كه اسرائيل را در رويارويي با جهانيان، يكه و تنها مي گذارد و حتي اسرائيل رو در روي امريكا قرار مي گيرد. حال آنكه اسرائيل قادر به رويارويي با اين كشور نيست.

به گزارش فارس، كتاب خاطرات محمود عباس از جمله اسنادي است كه مي تواند براي محققين روند سازش و علاقمندان حوزه فلسطين مفيد باشد چراكه عباس از جمله كليدي ترين مهره هاي روند سازش بوده است.
اگرچه اين خاطرات بيشتر حول محور مذاكرات اسلو و قبل از آن دور مي زند ولي اطلاعات ناب آن درباره نوع نگاه مبارزان فسطيني با گرايشات غير اسلامي و غير جهادي، نحوه ارتباط آنها با گروههاي صهيونيست از ابتدا تا كنون و روند سازش مي تواند براي مخاطبان آن جالب باشد. ضمن اينكه قاعدتا نبايد از اين كتاب انتظار داشت تا با نگاه جهادي و اصيل مقاومت به موضوع بنگرد.
خبرگزاري فارس نيز به جهت اهميت اين موضوع، كتاب خاطرات محمود عباس را به طور كامل و به شكل سلسله وار منتشر مي كند.
قسمت نوزدهم اين مطلب به خوانندگان محترم ارائه مي‌شود:

*گفت و گوي فلسطين و آمريكا، اسراييل را رودروي آمريكا قرار مي داد

در خصوص اين اقدام، ديدگاه هاي مختلفي مطرح شد و هركسي از زاويه اي به اين موضوع نگريست. جرج حبش تصميم دولت امريكا را يك پيروزي جديدي قلمداد كرد كه در فهرست پيروزي هاي انقلاب فلسطين ثبت مي گردد.
از نگاه وي، اين اقدام امريكا به مردم فلسطين يك حس مثبت القا مي كند.زيرا اين ملت به نتيجه اي كه مي خواسته رسيده است. زيرا گفتگو با امريكا يك امر زيربنايي يا يك مسأله حقوقي نيست. بلكه از اين جهت اهميت فزاينده اي دارد كه اسرائيل را در رويارويي با جهانيان، يكه و تنها مي گذارد و حتي اسرائيل رو در روي امريكا قرار مي گيرد. حال آنكه اسرائيل قادر به رويارويي با اين كشور نيست.
در جهان عرب نيز واكنش اكثريت اعراب به اين موضع امريكا مثبت بود. رسانه هاي عربي اظهارات سران عرب در تأييد آغاز گفتگوي ايالات متحده با سازمان آزادي بخش را تأييد مي كردند.

*تاسف اسراييل از تصميم آمريكا

در اسرائيل، واكنش ها به اين اقدام امريكا متفاوت بود. برخي از آن استقبال كرده و برخي ديگر نيز آنرا محكوم كردند. اما ويژگي غالب مواضع اتخاذ شده از سوي اسرائيلي ها، ترس از اقدامات آمريكا بود. آنان در برخي مواضع خويش اقدامات آمريكا را پوشالي دانستند كه كمر شتر را شكسته است. چراكه اسرائيل پشت سر اقدامات و لجاجت هاي آمريكا ايستاده بود. اما اكنون بي سپر باقي مانده است. بيانيه صادر شده از سوي نخست وزيري اسرائيل در تاريخ 15/12/1988 در اين خصوص نسبت به تصميم ايالات متحده امريكا اظهار تأسف كرده بود و آنرا گامي دانسته بود كه هرگز به استقرار صلح در منطقه منجر نخواهد شد.

*اسراييل با فلسطين وارد مذاكره نخواهد شد

در اين بيانيه تأكيد شده بود اسرائيل موضع خود در قبال سازمان آزادي بخش را تغيير نخواهد داد و هرگز با اين سازمان وارد مذاكره نخواهد شد. بيانيه وزارت خارجه اسرائيل در اين رابطه نيز تصريح كرده بود كه اين تصميم، اسرائيل را نگران كرده و بار ديگر تأكيد كرده بود كه سازمان آزادي بخش پس از اين تصميم، از ايالات متحده خواهد خواست دولت فلسطيني اعلام شده[در الجزاير] را به رسميت بشناسد. و همين درخواست از نگاه اسرائيل، تهديدي است براي امنيت اين رژيم. تهديدي كه نمي توان آنرا ناديده گرفت.
اظهارات اسحاق رابين و پرز به ضرورت توجه به تغييرات بنيادين رخ داده در منطقه و نيز به تحرك سياسي اسرائيل در راستاي تحولات جديد رخ داده پس از تصميم اخيرآمريكا اشاره داشت. به طوري كه امكان گفتگو و رايزني با فلسطيني هاي پذيرنده دو قطعنامه مزبور شوراي امنيت و محكوم كننده تروريسم و مخالف با آن را آشكار مي ساخت. از سوي ديگر برخي اظهارات صادر شده از سوي جريان چپ اسرائيلي به ضرورت گفتگوي مستقيم با سازمان آزادي بخش فلسطين اشاره داشتند.

* ادامه گفتگوي امريكا با فلسطيني ها منوط به پايبندي شخص عرفات به تعهدات قبلي

در ايالات متحده آمريكا نيز واكنش هاي متعددي بروز يافت. برخي از اقدام اخير آمريكا استقبال و آنرا در خدمت صلح و نيز نشانه پايبندي به امنيت و آسايش اسرائيل و آزمايش عرفات در خصوص ميزان پايبندي وي به شرط هاي تعيين شده و نيز توان وي براي عملي كردن اظهاراتش، قلمداد كردند.
برخي از اين اظهارات اصرار داشتند كه ادامه يافتن گفتگوي امريكا با فلسطيني ها منوط به پايبندي سازمان آزادي بخش و شخص عرفات به اظهارات و اقداماتشان مي باشد. در همين حال، اظهارات ريچارد مرفي در يك برنامه تلويزيوني به تاريخ هجدهم دسامبر 1988 نشان داد كه امريكا وضعيت عرفات و ميزان تسلط وي بر گروههاي فلسطيني مخالف را درك مي كند. همچنين اظهارات وي نشان داد كه آمريكا آماده است در هر اقدام تروريستي اقدام به بررسي و شناسايي عاملان آن نمايد و در صورتي كه سازمان آزادي بخش فلسطين در صورت اقدام اعضاي خود به عمليات تروريستي، آن عضو يا طرف مبارز را از اين سازمان اخراج كند، آمريكا نيز در اين صورت به اين مسأله توجه دارد كه سازمان آزادي بخش فلسطين را عامل اين اقدامات معرفي نكند.
ادامه دارد...
انتهاي پيام/ي

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها