عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

خيزش مردمي رژيم‌هاي مستبد عربي را نابود خواهد كرد

خيزش مردمي رژيم‌هاي مستبد عربي را نابود خواهد كرد
شنبه 30 بهمن 1389  01:33 ب.ظ

89/11/30 - 10:42
شماره:8911300240
نخست‌وزير سابق فرانسه:
خيزش مردمي رژيم‌هاي مستبد عربي را نابود خواهد كرد

خبرگزاري فارس: نخست‌وزير سابق فرانسه تصريح كرد كه رژيم‌هاي عربي در پي خيزش‌هاي مردمي در حاكميت خود باقي نخواهند ماند.

به گزارش فارس، "دومينيك دوويلپن " نخست‌وزير سابق فرانسه تصريح كرد كه ممكن است هيچ كدام از رژيم‌هاي استبدادي عربي در حاكميت خود باقي نماندند.

وي در گفت‌وگو با روزنامه السفير لبنان با اشاره به اتفاقاتي كه در هفته‌هاي اخير در كشورهاي عربي در حال شكل‌گيري است و با وجود اذعان به اين نكته كه نمي‌توان همه كشورهاي عربي را با يك چشم نگاه كرد، گفت كه چيزي كه هيچ ترديدي در آن نيست، اين است كه تمام رهبران كشورهاي عربي كه به نظام‌هاي استبدادي و ديكتاتوري مبتني هستند، با رژيم‌هاي خود الان از سوي ملت‌شان در معرض تهديد قرار دارند.

وي افزود: كساني كه فكر مي‌كنند اوضاع به روال سابق برخواهد گشت، اشتباه مي‌كنند، عدم تعامل با مطالبات مردم تظاهرات كننده مي‌تواند تظاهرات صلح‌آميز را به حركت‌هاي خشونت‌آميز در جهان عربي و كشورهاي اروپايي تبديل كند.

دوويلپن خطالب به كشورهاي پادشاهي عربي و بويژه كشورهايي كه از قدرت و ثروت بيشتري برخوردارند، گفت كه پاسخ مثبت به مطالبات اعتراض كنندگان در راستاي منافع كل منطقه است.

اين مقام سابق فرانسه تصريح كرد كه اگر مطالبات مردم معترض و آرزوهاي آنان به سرعت تامين نشود، خطرات زيادي وجود دارد و ممكن است ارتش در صورت مقابله با افزايش قدرت مدني و دموكراسي شهروندان عقب‌نشيني كند.

وي ادامه داد: دموكراسي پير ما به راحتي بازگشت ملت‌ها به عرصه سياسي را قبول نمي‌كند، ما ترجيح مي‌دهيم كه شركت مردم در مراكز رأي گيري يا در بيانيه‌هاي مراكز نظرسنجي خلاصه شود، دموكراسي امروز به معني تعهد مدني است.

آمريكا و كشورهاي اروپايي با افزايش اعتراضات مردمي در منطقه از موج اسلام‌گرايي و انقلاب‌هاي مردمي و از بين رفتن رژيم‌هاي هم‌پيمان خود نگران هستند.

انتهاي پيام/++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286860
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها