عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

پارلمان افغانستان امروز 3 راه‎حل را براي خروج از بن‌بست بررسي مي‌كند

پارلمان افغانستان امروز 3 راه‎حل را براي خروج از بن‌بست بررسي مي‌كند
شنبه 30 بهمن 1389  01:37 ب.ظ

89/11/30 - 11:24
شماره:8911300419
عضو پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با فارس:
پارلمان افغانستان امروز 3 راه‎حل را براي خروج از بن‌بست بررسي مي‌كند

خبرگزاري فارس: عضو پارلمان افغانستان، تفاهم سياسي، رجوع به كميسيون نظارت بر تطبيق قانون اساسي و تعديل در اصول وظايف داخلي پارلمان را 3 گزينه پيشنهادي كميسيون 60نفره براي خروج پارلمان از بن‎بست ذكر كرد.

"صالح محمد سلجوقي " در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در كابل، تفاهم سياسي بين اعضاي پارلمان را يكي از راه‌هاي برون‎رفت از بن‎بست براي تعيين رئيس پارلمان عنوان كرد.
وي گفت: در حال حاضر تفاهم سياسي ميان نامزدان قدرتمند مانند "عبدالرب رسول سياف " و "محمد يونس قانوني " مطرح است به نحوي كه اين 2 نامزد براي انتخاب شخص سومي به عنوان رئيس پارلمان موافقت كنند و دست از نامزدي بردارند.
سلجوقي افزود: رجوع به كميسيون نظارت بر تطبيق قانون اساسي گزينه ديگري است كه مي‌تواند پس از تفسير بندهايي از قانون اساسي و قانون اصول وظايف داخلي، مشكلات به‎وجود آمده را در پارلمان حل كند.
منشي سابق پارلمان افغانستان تصريح كرد: تعديل در اصول وظايف داخلي پارلمان و تبديل اكثريت مطلق به اكثريت نسبي گزينه سومي است كه در نظر گرفته شده است.
وي در مورد اينكه كدام‎يك از اين 3 گزينه عملي مي‌شود، گفت: تفاهم سياسي راه‎حل منطقي و معقول‌تري به نظر مي‌رسد، زيرا مشكل موجود در پارلمان سياسي است.
سلجوقي گزينه رجوع به كميسيون نظارت بر تطبيق قانون اساسي را راه‎حل مناسبي ندانست و گفت: پارلمان بايد در مورد بندهايي از قانون اساسي و به‎خصوص اصول وظايف داخلي، خود تصميم بگيرد.
وي اظهار اميدواري كرد كه امروز اعضاي پارلمان اختلافات را كنار گذاشته و به نتيجه واحدي دست يابند.
چند هفته از افتتاح پارلمان افغانستان مي‌گذرد، اما اين نهاد قانونگذاري تاكنون نتوانسته است رئيس پارلمان را تعيين كند.
اعضاي پارلمان افغانستان پس از دور سوم انتخابات، كميسيون 60نفره‌اي را ايجاد كردند تا در تعيين رئيس پارلمان بررسي بيشتري انجام دهند و اين كميسيون امروز با 3 گزينه وارد پارلمان شده است.
انتهاي پيام/م*

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 263882
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها