عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

درخواست غرامت يك ميليارد دلاري بغداد از واشنگتن

درخواست غرامت يك ميليارد دلاري بغداد از واشنگتن
شنبه 30 بهمن 1389  01:38 ب.ظ

89/11/30 - 11:36
شماره:8911300450
درخواست غرامت يك ميليارد دلاري بغداد از واشنگتن

خبرگزاري فارس: فرمانداري بغداد بدليل خساراتي كه واشنگتن در طول اشغال عراق به اين شهر وارد كرده است از آمريكا يك ميليارد دلار غرامت خواست.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري "النخيل "، فرمانداري بغداد از آمريكا خواست كه ضمن عذرخواهي، مبلغ يك‌ ميليارد دلار بعنوان غرامت بدليل آسيب‌هايي كه به اين شهر وارد كرده است، به دولت عراق بپردازد.

فرمانداري بغداد با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه آمريكا در طول جنگ خسارات زيادي به زيرساختها و چهره زيباي بغداد وارد كردند كه در ميان آنها مي‌توان به احداث ديوارهاي حفاظتي كه در طول جنگ عراق در سراسر بغداد ساخته ‌شده است، اشاره كرد كه چهره شهر را به يك پادگان نظامي تبديل كرده بود.

در اين بيانيه به خسارتهاي وارده به اين شهر بدليل انفجارهايي كه در طول اشغال عراق صورت گرفته است، اشاره‌اي نشده اما تاكيد شده است كه با توجه به سطح عظيم تخريبي كه شهرداري بغداد قادر به جبران آن نيست، فرمانداري بغداد خواستار آن است كه آمريكا به دليل اين تخريب از مردم بغداد عذرخواهي كند و هزينه‌هاي مربوط به بخش زيباسازي شهر بغداد‌ را بپردازد كه يك ميليارد دلار تخمين زده شده است.

بنا بر اين گزارش، در محله‌هاي مختلف بغداد كيلومتر‌ها ديوار حفاظتي ساخته شده است كه اين شهر را به يك «هزارتوي پيچيده» تبديل كرده و موجب افزايش حجم ترافيك شهري شده است. برغم اين‌كه ميزان اقدامات خشونت‌بار در بغداد در مقايسه با سالهاي گذشته بسيار كم شده است اما تنها 5 درصد اين ديوارها برچيده ‌شده‌اند.

"حكيم عبدالزهرة " سخنگوي فرمانداري بغداد در اين‌باره گفت: ديوارهاي سيماني احداث شده همچنين به شبكه‌هاي آب‌رساني و فاضلاب بغداد خسارت وارد كرده است و فرمانداري معتقد است كه تداوم وضعيت موجود علاوه بر خسارتهاي مالي خسارات معنوي و رواني نيز به همراه خواهد داشت.

مقامات آمريكايي تاكنون هيچ پاسخي به اين خواست فرمانداري بغداد نداده‌اند.

انتهاي پيام/++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها