عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

سوئد تعدادي از اسناد جنگ سرد را فاش كرد

سوئد تعدادي از اسناد جنگ سرد را فاش كرد
شنبه 30 بهمن 1389  01:39 ب.ظ

89/11/30 - 11:57
شماره:8911300488
سوئد تعدادي از اسناد جنگ سرد را فاش كرد

خبرگزاري فارس: دولت سوئد از برخي اسناد مربوط به جنگ سرد و دوران حضور اتحاد جماهير شوروي در نظام بين‌الملل رونمايي كرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، اسناد مربوط به برخي وقايع دوران جنگ سرد كه در وزارت امورخارجه سوئد آرشيو شده بود،توسط وزير امور خارجه اين كشور رونمايي شد.

هنوز جزئيات مربوط اين اسناد به صورت كامل منتشر نشده است اما برخي از اين اسناد مربوط به نحوه موضع گيري كمونيستهاي شوروي در قبال تحركات ازاديخواهانه در بالتيك بوده است.

اين اسناد مربوط به آخرين سال فروپاشي اتحاد جماهير شوروي در سال 1991 است.

كارل بيلت وزير امور خارجه سود اين اسناد را جالب و مهم و بي نظير توصيف كرده است. رونمايي از اين اسناد در حالي صورت مي گيرد كه بيست سال از شكست اصلاحات ميخاييل گورباچف و فروپاشي اتحاد جماهير شوروي مي گذرد.

هنوز اسناد زيادي در خصوص دوران جنگ سرد در وزارت امور خارجه كشورهايي مانند ايالات متحده آمريكا و روسيه و همچنين برخي كشورهاي اروپايي وجود دارد كه از آنها رو نمايي نشده است.

قسمت عمده اي از اين اسناد به قراردادهاي پنهاني و مذاكرات مخفيانه ماموران امنيتي و سياسي كاخ سفيد و كاخ كرملين با يكديگر باز مي گردد. همچنين برخي اسناد مربوط به مذاكران مسكو و واشنگتن بر سر سلاحهاي ممنوعه مستتر و مهر و موم شده باقي مانده است.

انتهاي پيام/ص

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286870
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها