عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تسليحات هسته‌اي‌ايران و سياست امريكا

تسليحات هسته‌اي‌ايران و سياست امريكا
شنبه 30 بهمن 1389  01:43 ب.ظ

جفري كمپ، در سخنراني خود در مورد عدم توانايي دولت كلينتون و شوراي امنيت سازمان ملل در بازگشت بازرسان تسليحات كشتار جمعي به عراق، به نتايج خطرناك اين سياست پرداخت. به اعتقاد وي نتيجه‌ي نگران كننده، افزايش برنامه‌ي تسليحات هسته‌اي ايران است.
ايران علي‌رغم عضويت در معاهده‌ي عدم گسترش تسليحات اتمي و همچنين اظهارات مقام‌هاي رسمي كه اين كشور به دنبال دستيابي به تسليحات هسته‌اي نيست، ولي دلايل مهم و قانع‌كننده‌اي وجود دارد كه اين كشور از عراق و توانايي‌هاي بالقوه‌ي آن نگران باشد. نگراني‌هاي ديگر منطقه‌اي موجب گرديده كه اين كشور به دنبال دستيابي به اجزاي لازم براي ساخت اين‌گونه تسليحات باشد.
ايران نسبت به گسترش تسليحات هسته‌اي در شبه‌قاره‌ي هند و همچنين توسعه‌ي توانايي‌هاي هسته‌اي اسراييل نگران است. تسليحات هسته‌اي پاكستان براي ايران نگران كننده مي‌باشد، زيرا اين كشور در مرزهاي شرقي‌اش با افغانستان مشكل داردو پاكستان داراي روابط حسنه‌اي با طالبان است.
نگراني ديگري كه ايران و ديگر كشورهاي جهان سوم دارند، اين است كه امريكا خود، موضوع منع گسترش تسليحات هسته‌اي را جدي نمي گيرد و در اين زمينه به مخالفت سناي امريكا با معاهده‌ي منع آزمايش‌هاي هسته‌اي، تمايل دولت كلينتون به ايجاد سيستم دفاع موشكي و عدم تمايل امريكا در توجه به برنامه‌ي هسته‌اي اسراييل اشاره مي‌كنند.
ايران همچنين اعتقاد دارد كشورهاي غربي از دست‌يابي اين كشور به فناوري صلح‌آميز هسته‌اي و همچنين بعضي از محصولات شيميايي جلوگيري مي‌كنند؛ اين در حالي است كه اين كشور مفاد پيمان عدم گسترش تسليحاتي و كنوانسيون تسليحات شيميايي را پذيرفته است. بسياري از متخصصان معتقدند ايران يا به برنامه‌ي مخفيانه توسعه‌ي تسليحاتي خود، مبادرت خواهد ورزيد حتي اگر مورد تحريم قرار گيرد يا اين كه به طور رسمي از اين پيمان كناره خواهد گرفت. دست‌يابي ايران به اين‌گونه تسليحات براساس هر نوع محاسباتي خطرناك است. اين فعاليت‌ها نه تنها براي كشورهاي اسراييل، عربستان سعودي و ساير همسايگان ايران نگران كننده است، بلكه مشكلاتي براي نيروهاي امريكايي مستقر در خليج فارس ايجاد خواهد كرد و ضربه‌ي سنگين ديگري به معاهدات و قرادادهاي منع گسترش تسليحاتي در جهان وارد خواهد ساخت.
پرسشي كه در پيش روست، اين است كه آيا براي جلوگيري از برنامه‌ي تسليحاتي ايران دير شده است؟ در كنار احتمال تغيير در رژيم عراق، راه ديگر، ترغيب ايران به توقف تلاش‌هايش براي دست‌يابي به تسليحات هسته‌اي و برقراري رابطه‌ي بهتر با ايالات متحده و الحاق اين كشور به ترتيبات امنيتي در خاورميانه و طرح‌هاي اقتصادي است. اما تا زماني كه ايران در رفتار و ديدگاه خود در قبال صلح خاورميانه و اسراييل و همچنين حمايت از گروه‌هاي راديكال اسلامي كه با اقدامات خشونت آميز در روند اين گفتگوها خدشه وارد مي‌سازند، تغيير به وجود نياورد، احتمال بهبود روابط وجود نخواهد داشت. به عبارت ديگر، اگر ايران خواهان تغيير در سياست امريكاست، بايد سياست ضداسراييلي خود را مورد تجديد نظر قرار دهد. مشكل عدم پذيرش موجوديت اسراييل آزمون ايديولوژيكي براي انقلاب اسلامي است و شعاري است كه تندروها تمايلي به كنار گذاشتن آن نشان نمي‌دهند.
ايران در كنار ايديولوژي ضداسراييلي، دلايل ديگري را در مخالفت با پذيرش نظرهاي امريكا ارايه مي‌كند. سياست امريكا در جلوگيري از مشاركت ايران در برنامهي توسعه‌ي انرژي در منطقه‌ي خزر خشم اين كشور را برانگيخته است. مقام‌هاي ايراني استدلال مي‌كنند كه اين سياست تاثير مستقيم و اقتصادي بر ايران گذاشته است و از سرمايه‌گذاري بسياري از شركت‌هاي خارجي در ايران جلوگيري مي‌كند. اين اقدام‌ها مدرن‌سازي جامعه‌ي ايران را كه مشكلات جدي اشتغال و جمعيتي در پيش رو دارد، با دشواري روبه‌رو ساخته است.
اكثر مردم ايران اين بحران را درك مي‌كنند و مي‌دانند راه بهبود رابطه‌ي اين كشور با امريكا، تغيير سياست ايران در قبال اسراييل و فرآيند صلح است. آنها آگاهي دارند كه اين سياست، ايالات متحده را تشويق نموده تا سياست ضدايراني را در منطقه‌ي خزر دنبال كند. تا زماني كه ايران ديدگاه خود، در قبال صلح اعراب و اسراييل را تغيير ندهد، امريكا نيز سياست ضدايراني خود را در خزر كنار نخواهد گذاشت. سئوالي كه وجود دارد اين است كه آيا ايران ابتدا وارد عمل خواهد شد؟ صلح بين سوريه و اسراييل به نظر مي‌رسد كه يك نقطه‌ي شروع باشد. اگرچه رژيم ايران از تمايل حافظ اسد براي گفتگو با اسراييل انتقاد مي‌كند، ولي عناصر پراگماتيك در ايران صلح احتمالي بين سوريه و اسراييل و همچنين لبنان و اسراييل را راه مناسبي مي‌دانند كه ايران مي‌تواند بار ايدئولوژي ضداسراييلي را از دوش خود بردارد.
اگرچه كسي اعتقاد ندارد ايران صلح اعراب و اسراييل را با آغوش باز مي‌پذيرد، ولي سكوت بهترين روش براي كنار گذاشتن شعارهاي ضداسراييلي مي‌باشد. دليل اين كه اسراييل، يك موضوع اختلاف در ايران است، به سياست‌هاي داخلي اين كشور بازمي‌گردد.
يك آزمايش اوليه در تغيير مرزبندي‌هاي سياسي مي‌تواند سكوت ايران در قبال صلح اعراب و اسراييل و كاهش حمايت از گروه‌هاي تندرو چون حزب‌الله باشد. اين مي‌تواند راه را براي ايالات متحده جهت تجديدنظر در سياست ضدايراني در منطقه خزر هموار سازد و در نهايت منجر به مذاكره بين مقام‌هاي رسمي دو كشور گردد. اين مي‌تواند يك راه بهتر براي مقابله با برنامه‌ي تسليحات هسته‌اي و ساير موضوعات امنيتي در منطقه باشد.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها