عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

‌ميزان جرايم نقدي اعمال ‌ضد‌رقابتي تعيين شد

‌ميزان جرايم نقدي اعمال ‌ضد‌رقابتي تعيين شد
شنبه 30 بهمن 1389  01:46 ب.ظ

89/11/30 - 10:49
شماره:8911300317
از سوي هيئت وزيران؛
‌ميزان جرايم نقدي اعمال ‌ضد‌رقابتي تعيين شد

خبرگزاري فارس: هيئت وزيران آئين‌نامه تعيين ميزان جرايم نقدي متناسب با عمل ارتكابي در رويه‌هاي ضد‌رقابتي را تصويب كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، بر اساس اين آئين نامه، در صورت نقض ممنوعيت‌هاي موضوع ماده 45 قانون اصلاح موادي از قانون برنامه چهارم توسعه و اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي،‌ مرتكب يا مرتكبان به موجب بند 12 ماده 61 قانون ياد شده با حكم شوراي رقابت و با توجه به نوع عمل ارتكابي و ميزان تأثير آن به جريمه نقدي از ده ميليون ريال تا يك ميليارد ريال به شرح مندرج در ماده 3 محكوم خواهند شد.

بر اساس ماده 45 قانون اصلاح موادي از قانون برنامه چهارم توسعه اعمالي مانند احتكار و استنكاف از معامله، قيمت‌گذاري تبعيض‌آميز، تبعيض در شرايط معامله، قيمت‌گذاري تهاجمي‌، اظهارات گمراه‌كننده، فروش يا خريد اجباري و عرضه كالا يا خدمت غيراستاندارد كه منجر به اخلال در رقابت مي‌‌شود، ممنوع است.

بر اساس اين آئين نامه، احراز جنبه ضدرقابتي عمل ارتكابي با شوراي رقابت است.

همچنين ميزان جرايم نقدي متناسب با عمل ارتكابي توسط شوراي رقابت بر مبناي عواملي نظير اهميت كمي و كيفي عمل ضدرقابت، ‌ميزان تأثير منفي آن بر بازار، ‌تعدد و تكرار عمل ارتكابي و زمان و مكان ارتكاب به ترتيب بندهاي ماده 45 قانون ياد شده به شرح زير تعيين شده است.

بر اين اساس، براي جرايم احتكار و استنكاف از معامله به ميزان چهارصد ميليون تا هشتصد ميليون ريال و ذخيره يا نابود كردن كالا يا امتناع از فروش آن نيز به ميزان ششصد ميليون ريال تا يك ميليارد ريال جريمه تعيين شده است.

بر اين اساس، جريمه قيمت‌گذاري تبعيض‌آميز به ميزان سيصد ميليون ريال تا ششصد ميليون ريال، تبعيض در شرايط معامله يكصد ميليون ريال تا چهارصد ميليون ريال ، قيمت‌گذاري تهاجمي‌ و عرضه كالا يا خدمت به قيمتي پائين‌تر از هزينه تمام شده آن ششصد ميليون ريال تا يك ميليارد ريال و ارائه هديه، جايزه، تخفيف يا امثال آن به ميزان يكصد ميليون ريال تا سيصد ميليون ريال تعيين شده است.

همچنين براي اظهارات گمراه‌كننده به ميزان دويست ميليون ريال تا پانصد ميليون ريال، فروش يا خريد اجباري يكصد ميليون ريال تا چهارصد ميليون ريال، عرضه كالا يا خدمت غيراستاندارد ششصد ميليون ريال تا يك ميليارد ريال و مداخله در امور داخلي و يا معاملات بنگاه يا شركت رقيب به ميزان پانصد ميليون ريال تا هشتصد ميليون ريال جريمه تعيين شده است.

بر اساس اين آئين‌نامه، جريمه سوءاستفاده از وضعيت اقتصادي مسلط به ميزان دويست ميليون ريال تا پانصد ميليون ريال تعيين شده است و محدود كردن قيمت فروش مجدد دويست ميليون ريال تا پانصد ميليون ريال و كسب غيرمجاز، سوء استفاده از اطلاعات و موقعيت اشخاص سيصد ميليون ريال تا يك ميليارد ريال تعيين شده است.

بر اساس اين مصوبه، مبالغ جريمه‌هاي ياد شده با توجه به ماده 68 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت با پيشنهاد معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور هر سه سال يك بار قابل افزايش است.

اين مصوبه از سوي محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس‌جمهور براي اجرا ابلاغ شده است.
انتهاي پيام/

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها