عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

: نگاهي به حملات شيميايي رژيم بعثي عراق در عمليات بدر

: نگاهي به حملات شيميايي رژيم بعثي عراق در عمليات بدر
شنبه 30 بهمن 1389  01:50 ب.ظ

در اين عمليات دشمن بعثي براي نخستين بار در جنگ تحميلي و نيز براي سومين بار در طول جنگهاي دنيا (دو بار نخست در جنگ جهاني اول بوده است) از مشتقات سيانور استفاده كرد.پايگاه اطلاع رساني قربانيان سلاح هاي شيميايي: در آخرين ساعات 19/12/63 در جبهه جنوبي، عمليات شرق دجله آغاز شد كه به نام عمليات بدر ناميده شد. عمليات بدر پس از هشت روز نبرد و مقاومت، با تثبيت موضع رزمندگان ايراني در شرق رودخانه دجله به پايان رسيد.
طي اين عمليات علاوه بر تلفات سنگيني كه به دشمن وارد شد، بيش از 500 كيلومتر مربع از منطقه هور از جمله روستاهاي ترابه ، لحوك ، نهروان ، فجره و نيز جاده خندق به طول 13 كيلومتر، كه فاصله آن با جاده العماره – بصره 6 كيلومتر است، به تصرف رزمندگان ايران درآمد.

 

در عمليات بدر، دشمن از همان ابتداي عمليات بمبها و گلوله‌هاي توپ حاوي مواد شيميايي، به ويژه گاز اعصاب را در سطح گسترده‌تر نسبت به عمليات خيبر به كاربرد.
در واقع اين بار عراق برخي از گازها را با بهره‌گيري از هواپيما به صورت سمپاشي از ارتفاع بالا روي جزيره پخش مي‌كرد. بايد يادآور شد كه در اين عمليات گاز خردل به طور بسيار محدودي به كار گرفت شد. نكته در خور توجه ديگر در مورد اين عمليات آنكه دشمن براي نخستين بار در جنگ و نيز براي سومين بار در طول جنگهاي دنيا (دو بار نخست در جنگ جهاني اول بوده است) از مشتقات سيانور استفاده كرد. همچنين، عامل ديگري كه به مقدار زياد در عمليات بدر به كار رفت، يك عامل خارش‌زا بود كه تكنيك‌هاي نيز توانايي مقابله با آن را نداشتند. تنها عوارض اين گاز خارش و قرمز شدن پوست بود.
پس از شروع عمليات بدر، مقامات كشورمان رسماً به سازمان ملل متحد هشدار دادند كه عراق در تدارك تهاجم گسترده شيميايي عليه ايران است.
سكوت مجامع بين المللي باعث تقويت انگيزه ارتش بعثي دراستفاده از سلاح هاي شيميايي شد.
سه روز بعد از آغاز نبرد بمبارانهاي گاز اعصاب آغاز شد.
مقامات ايران جزئيات اين حملات را طي نامه هاي پي در پي رسماً به اطلاع سازمان ملل متحد رساندند و درخواست اعزام و استقرار يك تيم كارشناسي بطور دائم نمودند تا امكان معاينه مصدومين گاز اعصاب در شرايط حاد وجود داشته باشد.
در يكي از اين نامه ها اشاره شده است كه در يك هفته اول حملات شيميايي (از 13 تا 20 مارس 1985) 77 بمب، 23 راكت و 639 گلوله توپ شيميايي از سوي عراق شليك شد كه منجر به مصدوم شدن 2231 نفر و شهادت 32 نفر گرديده است.
اين حملات شيميايي در زماني صورت مي‌گرفت كه دبير كل سازمان ملل در عراق سرگرم مذاكره بود. مقامات ايراني طي نامه هايي جزئيات حادثه را به اطلاع سازمان ملل رسانيدند و با اشاره به آمار اوليه 15 شهيد و 200 مصدوم، درخواست اعزام تيم كارشناسي نمودند. سازمان ملل هيچ اقدامي ننمود و ادامه حملات شيميايي عراق كه گاز خردل نيز به آن اضافه شده بود باعث افزايش سريع آمار مصدومين شد. براساس يكي از گزارش ها، فقط طي روزهاي نوزدهم و بيستم فروردين حملات شيميايي باعث مصدوم شدن 1614 نفر گرديد.

 

جمع بندي حملات شيميايي 6 هفته اول پس از عمليات بدر نشان مي دهد كه عراق طي 33 مرحله حمله شيميايي كه عمدتاً با گاز اعصاب انجام داد باعث شهيد و مصدوم شدن 4600 نفر گرديد. لازم به ذكر است كه اكثريت شهدا مربوط به مواردي بود كه به دليل غلظت زياد گاز و مرگ سريع، اساساً فرصت انتقال به اورژانس فراهم نشده بود. مثلاً 17 نفر از شهدا كه در مدت 3-2 دقيقه به شهادت رسيدند همگي مربوط به يك بمباران بودند كه در فاصله بسيار نزديك آنها صورت گرفته بود.
 

گروهي از مصدومين شيميايي به خارج از كشور اعزام شده و در حال درمان بودند. دبير كل سازمان ملل يك پزشك اسپانيائي را مسئول معاينه مصدومين ايراني بستري در خارج و تهيه گزارش از آنها كرد.
معاينه 17 مصدوم كه 6 نفر در دو بيمارستان لندن، 3 نفر در يك بيمارستان شهر گنت بلژيك و 8 نفر در يك بيمارستان شهر ركلينگهاوزن آلمان بودند، زماني انجام شد كه هفته ها از حادثه مي گذشت. علاوه بر علائم باليني منطبق با گاز خردل، آزمايش ادرار يكي از مصدومين نيز وجود خردل را نشان داد. همچنين در گزارش اشاره شده است كه علاوه بر علائم باليني منطبق با خردل، شواهدي از بكارگيري يك گاز شيميايي ديگر (احتمالاً گاز هيدروسيانيك) نيز وجود داشته است. در گزارش ضميمه اي كه 6 روز بعد منتشر شد به شواهدي كه بيانگر مسموميت با تركيبات اورگانو فسفره مي باشد اشاره شده و اين احتمال مطرح گرديده است كه نوع تركيب اورگانوفسفره همان گاز عصبي Tabun باشد.

 

لازم به ذكر است كه پس از اين عمليات، عراق با استفاده از پشتيباني هوايي و موشكي خود به حملات گسترده به شهرها و مناطق مسكوني و نيز كشتي هاي حامل نفت ايران مبادرت ورزيد.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها