عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

: توليد كنندگان تسليحات كشتار جمعي در جهان سوم

: توليد كنندگان تسليحات كشتار جمعي در جهان سوم
شنبه 30 بهمن 1389  01:51 ب.ظ

به طور كلي كشورهاي جهان سوم در توانايي‌شان براي توليد تسليحات كشتار جمعي به سه گروه پيشرفته، نيمه پيشرفته و در حال توسعه تقسيم مي‌شوند:
 

كشورهاي پيشرفته
چين: اولين كشور در جهان سوم است كه به سلاح هسته‌اي دست يافت. در حال حاضر بر اساس آمار موجود در حدود 400 كلاهك هسته‌اي در اختيار دارد. اين كشور همچنين تنها قدرت جهان سوم است كه موشك بالستيك قاره‌پيما ساخته است كه مي‌تواند اهدافي را در امريكاي شمالي مورد اصابت قرار دهد و انواع ديگر موشك نيز توليد كرده است. چين امكانات و تأسيسات لازم براي توليد سلاح‌هاي شيميايي و ميكروبي را در اختيار دارد.
اسرائيل: اسرائيل در زرادخانة اتمي خود در حدود 200 تا 300 كلاهك اتمي دارد و موشك «جريكودو» را با بردي در حدود 1450 كيلومتر توليد كرده است. علاوه بر اين، اين رژيم توانايي توليد سلاح‌هاي شيميايي و ميكروبي را دارد.
هندوستان: هندوستان اولين آزمايش اتمي خود را در سال 1974 انجام داد و به نظر مي‌رسد كه بين 75 تا 100 بمب اتمي در اختيار داشته باشد. اين كشور همچنين موشك بالستيك اگني با برد 2400 كيلومتر را ساخته است كه توانايي توليد سلاح‌هاي شيميايي را دارد.

 

كشورهاي نيمه پيشرفته
آرژانتين: اين كشور در دهة‌هاي 70 و 80 به طور مخفيانه يك برنامة توسعة تسليحات اتمي را دنبال مي‌كرد، ولي در اواخر دهة 80 اين برنامه متوقف گرديد. آرژانتين همچنين موشك كوندور را با برد 1000 كيلومتر توليد كرده است، ولي توليد آن نيز بعد از مدتي متوقف شد.
برزيل: برزيل مانند آرژانتين در دهة‌هاي 70 و 80 به طور مخفيانه در توسعة تسليحات هسته‌اي فعاليت داشت، ولي اين برنامه در اواخر دهة 80 متوقف شد. برزيل در حال توليد يك موشك «اس‌اس 300» با برد 300 كيلومتر بود كه توليد آن، به علت مشكلات اقتصادي متوقف گرديد.
عراق: عراق تا قبل از عمليات طوفان صحرا در سال 1991 در حال توسعة تسليحات اتمي بود. اين كشور همچنين توانايي توليد تسليحات شيميايي را داشت و در حال توليد موشك دوربرد اسكاد بود.
كره شمالي: كرة شمالي، پلوتونيوم به اندازه كافي براي توليد يك يا دو بمب اتمي در اختيار دارد، ولي به نظر مي‌رسد كه فاقد امكانات و توانايي لازم براي تبديل آن، به صورت بمب باشد. اين كشور همچنين موشك اسكاد با برد 1000 كيلومتر را توليد كرده و در حال توسعة موشك‌هاي جديد با برد بيشتر است. كرة شمالي داراي تأسيسات و توانايي لازم براي توليد تسليحات شيميايي و ميكروبي است.
پاكستان: پاكستان از اواخر دهة 80 توليد تسليحات هسته‌اي را شروع كرد و در حال حاضر بين 15 تا 20 كلاهك اتمي در اختيار دارد. اين كشور همچنين تلاش مي‌كند كه موشك‌هايي با برد كوتاه توليد كند، ولي در توليد موشك‌هاي دوربرد موفقيتي نداشته است. پاكستان همچنين مي‌تواند تسليحات شيميايي توليد نمايد.
افريقاي جنوبي: مقام‌هاي اين كشور اعتراف نموده‌اند كه در دهة‌هاي 70 و 80 به طور مخفيانه در توليد تسليحات هسته‌اي نقش داشتند و تا سال 1991 شش بمب اتمي ساخته‌اند. اين كشور همچنين موشك آرميستان را كه نمونة موشك جريكودو اسرائيل است با برد 1450 كيلومتر توليد كرده است.
كره جنوبي: اين كشوردر دهة 70 برنامه توسعة تسليحات اتمي خود را شروع كرد، ولي در سال 1975، امريكا اين كشور را ترغيب نمود كه اين برنامه را متوقف سازد. اين كشور همچنين موشك بالستيك با برد 250 كيلومتر توليد كرده و داراي امكانات لازم براي توليد سلاح‌هاي شيميايي مي‌باشد.
تايوان: تايوان مانند كرة جنوبي در اوايل دهه 70 برنامة توسعة تسليحاتي خود را شروع نمود كه بعدها به علت فشارهاي امريكا آن را متوقف ساخت. اين كشور موشك بالستيك تين‌ما را با برد 900 كيلومتر ساخته است و به نظر مي‌رسد توانايي لازم براي توليد تسليحات شيميايي و ميكروبي را در اختيار داشته باشد.

 

كشورهاي در حال توسعه
مصر: مصر تلاش جدي براي توليد تسليحات اتمي صورت نداده است، ولي داراي توانايي توليد تسليحات كشتار جمعي مي‌باشد. اين كشور در توليد موشك بالستيك موفقيتي به دست نياورده است، ولي موشك‌هاي اسكاد ساخت شوروي سابق و كرة شمالي را در اختيار دارد.
ايران: مقام‌هاي امريكايي، اين كشور را متهم ساخته‌اند كه يك برنامة مخفيانه توليد تسليحات هسته‌اي را دنبال مي‌كند، ولي به اعتقاد اين مقام‌ها، ايران تا چند سال ديگر قادر به ساخت اين سلاح‌ها نخواهد بود. ايران با كمك چين و كرة شمالي در حال توسعة موشك‌هاي بالستيك است و موشك‌هاي اسكاد ساخت كرة شمالي را در اختيار دارد. اين كشور همچنين توانايي توليد سلاح‌هاي ميكروبي و شيميايي را دارد.
ليبي: اين كشور در دهة‌هاي 70 و 80 تلاش فراواني نمود تا سلاح‌هاي اتمي يا تكنولوژي ساخت آن را از كشورهاي ديگر به دست آورد، ولي موفقيت چنداني به دست نياورد. ليبي با كمك شركت‌هاي شيميايي آلماني تاسيسات توليد سلاح‌هاي شيميايي را ساخته است و موشك‌هاي اسكاد ساخت شوروي سابق را در اختيار دارد.
سوريه: سوريه در زمينة ساخت سلاح‌هاي اتمي، تلاشي از خود نشان نداده است، ولي با كمك‌هاي خارجي موفق به توليد سلاح‌هاي شيميايي و ميكروبي گرديده است. اين كشور همچنين موشك‌هاي اسكاد سي و بي را از كرة شمالي خريداري كرده است.

1- OTA, Proliferation of Weapons of Mass Destruction:, (1993) L. Spector, Nuclear Ambitions , (1990) Spector Nuclear Proliferation Status Report , (1992) Missile and Space Launch Capabilties of Selected Countries , Nonproliferation Review, (Winter 1994).

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها