عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سومين دوره همايش "انديشه و قلم ارتش " تيرماه سال آينده برگزار مي‌شود

سومين دوره همايش "انديشه و قلم ارتش " تيرماه سال آينده برگزار مي‌شود
شنبه 30 بهمن 1389  01:53 ب.ظ

89/11/30 - 13:10
شماره:8911300605
حجت‌الاسلام واحدي در نشست خبري:
سومين دوره همايش "انديشه و قلم ارتش " تيرماه سال آينده برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش گفت: سومين دوره همايش انديشه و قلم و اولين دوره انتخاب كتاب سال ارتش در سال 90 و در روز قلم (14 تير) انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، حجت‌الاسلام سيد محمدرضا واحدي معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش در نشست خبري كه صبح امروز (شنبه) در سازمان عقيدتي سياسي ارتش و به منظور برگزاري سومين همايش انديشه و قلم و اولين دوره انتخاب كتاب سال ارتش برگزار شد، گفت: سومين دوره همايش انديشه و قلم ارتش در سال 90 و در روز قلم (14 تير) انجام خواهد شد.

وي با بيان اينكه اولين همايش انديشه و قلم ارتش به عنوان يك ابتكار نو در سال 83 برگزار شد، افزود: پيش از اين برخي نويسندگان ارتش در خارج از خود ارتش شناخته شده بودند در حالي كه در ارتش به اين صورت نبود و وظيفه ما اين است كه اين افراد را شناسايي كنيم.

معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش ادامه داد:‌ با هدف شناسايي نخبگان و اهل قلم ارتش و تعامل با مجامع فرهنگي خارج ارتش و پشتيباني و حمايت براي چاپ آثار مرتبط با ارتش و گردهمايي و ساماندهي اين آثار اين سلسله همايش‌ها برگزار مي‌شود.

واحدي در ادامه سخنانش تصريح كرد: در اولين همايش 113 نويسنده با 334 اثر شركت داشتند و در دومين همايش در سال 87 تعداد نويسنده‌ها 157 با 356 اثر بود كه افزايش تعداد نويسنده‌ها نشاندهنده تاثير برگزاري اين همايش‌ها است.

معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش با اشاره به ويژگي‌هاي اين دوره همايش گفت: شركت دادن آثار خانواده‌هاي ارتشي، انتخاب يك اثر به عنوان كتاب سال ارتش با نظر هيئت داوران و حمايت وسيع ارتش از كتاب‌هاي انتخاب شده و خريداري نسخه‌هاي فراواني از آن از ويژگي‌هاي اين دوره همايش انديشه و قلم است.

واحدي در خصوص بخش‌هاي متنوع آثار دريافتي اظهار داشت: بخش ويژه كاركنان شاغل و بازنشسته ارتش شامل 10 حوزه ادبيات دفاع مقدس، نقش و جايگاه ارتش در تحولات و رويدادهاي جامعه، ادبيات در ساير موضوعات، معارف اسلامي و علوم ديني، علوم انساني و اجتماعي، تبيين ارزش‌هاي انديشه‌هاي دفاعي فرماندهي كل قوا، ولايت فقيه و ضرورت حمايت و تبعيت از ولايت، مديريت،‌فرماندهي و دانش نظامي، علوم پزشكي، فني و مهندسي و كتب درسي آموزشي است.

وي افزود: همچنين در بخش نويسندگان و ناشران غيرارتشي اين همايش در حوزه‌هاي ادبيات دفاع مقدس با نگاه به ايثارگري‌هاي كاركنان ارتش، ارتش و نقش آن در تحولات و رويدادهاي جامعه و دانش، فناوري نظامي و مديريت فرماندهي در ارتش، آثار را دريافت مي‌كند.

معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش ادامه داد: نويسندگان و ناشران مي‌توانند آثار خود را در قالب تأليف،‌ ترجمه و مقالات و متون سايبري به همايش ارائه دهند و البته كتاب سال ارتش از بخش تأليف انتخاب مي‌شود.

واحدي مهلت ارسال آثار به همايش را تا پايان فروردين اعلام كرد.

وي در بخش ديگري از نشست خبري در خصوص ويژگي كتب ارتش گفت: در آثار مكتوب ارتش زبان،‌ زبان نظامي و گزارشي است، براين اساس يك كميته داستان‌نويسي با حمايت فرمانده كل ارتش و مسئوليت بنده در جهت نزديك كردن زبان نويسندگان نظامي با زبان مورد پسند جامعه و تعامل با نويسندگان خارج از ارتش تشكيل شده است.

معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش در ادامه با اشاره به همايش اسطوره‌هاي ارتش گفت: پنجمين همايش اسطوره‌هاي ارتش در اوايل سال آتي برگزار خواهد شد و يكي از مشكلات ما در برگزاري اين همايش انتخاب يك اسطوره از اين همه اسطوره‌هاي ارتش است كه كاري بسيار دشوار است و هيچ كدام از فرماندهان قبول نمي‌كنند تا او را مورد تجليل قرار دهيم و شايد مجبور شويم در اين همايش‌ها به صورت جمعي از فرماندهان تقدير كنيم و البته در نظر داريم تا در هر فصل يك همايش برگزار كنيم.

واحدي در ادامه سخنانش از مسئولين امر انتقاد كرد كه چرا نبايد ايثارگري‌ها، خاطرات، برنامه‌ها و تاكتيك‌هاي دفاع مقدس در دانشگاه‌هاي ارتش و ديگر دانشگاه‌ها مورد بررسي قرار گيرد.

وي با اشاره به برگزاري مسابقات قرآني بين ارتش كشورهاي ايران و عمان گفت: برگزاري اين مسابقات و تعامل با كشورهاي حاشيه خليج فارس گام خوبي در جهت مقابله با پروژه ايران هراسي است و ارتش به معاونت فرهنگي ستاد كل نيروهاي مسلح اعلام كرده كه آمادگي برگزاري مسابقات قراني فراتر بين كشورهاي اسلامي را دارد.

معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش در بخش ديگري از نشست خبري تصريح كرد: چندي پيش مركز مديريت مطالعات و افكار سنجي تشكيل شد تا به شكل بسيار علمي براي ما تصميم‌سازي كند تا برنامه‌هاي فرهنگي تأثيرگذاري خود را داشته باشد و اقداماتي نيز انجام داد كه طي بررسي‌هاي صورت گرفته بر روي سربازان ارتش شاهد افزايش معرفت و آگاهي نسبت به مسائل ديني بوديم.

واحدي در خصوص ديگر اقدامات فرهنگي ارتش اظهار داشت: ارتش جمهوري اسلامي ايران داراي 540 مسجد است كه 1022 وعده نماز جماعت در طول روز در آنها برگزار مي‌شود كه در خلال برگزاري نماز برنامه‌هاي فرهنگي فراواني براي كاركنان ارتش و سربازان برگزار مي‌شود و ارتش سالانه 3 ميليارد تومان خرج بازسازي و نگهداري مساجدش مي‌كند كه اين نشانه اهميت دادن به اين موضوع است.

وي افزود: همچنين تفاهم‌نامه‌اي با وزارت ارشاد در جهت خريد و فروش كتب مختلف به امضا رسيده است كه از سال آينده اجرايي خواهد شد.

معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش در ادامه با اشاره به ايثارگري‌هاي ارتش گفت: در روز 16 بهمن يك فروند هليكوپتر ارتش براي كمك به يك روستا در ارتفاعات صعب‌العبور اصفهان پرواز كرد كه حامل پزشك و دارو بود. زماني كه هليكوپتر در آنجا فرود آمد مردم به سمت هليكوپتر هجوم بردند در اين موقع استوار يكم علي عسگري كه از خدمه هليكوپتر بود براي اينكه مردم آسيب نبينند وارد عمل شد كه در اين زمان يكي از دست‌هايش با ملخ هليكوپتر برخورد كرد و قطع شد. اين فرد پس از گذشت ساعتي كه تحت معالجه بود از پزشكان درخواست كرد تا فرصتي بدهند نمازش را بخواند و اين نشان از ايمان و اعتقادات كاركنان ارتش دارد.

واحدي با بيان اينكه دوره‌هاي بصيرت سياسي براي فرماندهان برگزار شده است، گفت: تا كنون 18 دوره بصيرت سياسي براي فرماندهان ارتش برگزار شده و دو دوره ديگر تا پايان سال برگزار مي‌شود. همچنين طرح بصير براي خانواده‌هاي ارتشي پيش‌بيني شده است.

وي با اشاره به اقدامات معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش در خصوص آگاهي رساني و بصيرت افزايي پيرامون فتنه 88 اظهار داشت: نشريات و نرم‌افزارهاي چند رسانه‌اي مختلفي در خصوص بصيرت افزايي و تحليل مسلي سياسي روز براي كاركنان و سربازان ارتش منتشر و توليد شده است كه بعضا قابل ارائه به خارج از ارتش هم هست و ما اكنون شاهد بازخورد خوب اين فعاليت‌ها بوده‌ايم.

معاون فرهنگي و روابط عمومي ارتش در پايان با بيان اينكه ما در بخش سينما از سينماگران استقبال مي‌كنيم، گفت: متاسفانه تاكنون سينماگران فقط از ما امكانات و تجهيزات خواسته‌اند و موضوعات فيلم‌هايشان ربطي به ارتش نداشته است ولي سياست جديد ارتش اين است كه زين پس امكانات تا آنجا كه در توانش باشد در اختيار سينماگران و سناريوهاي مرتبط با ارتش قرار مي‌گيرد و حاضر است در توليد هم سرمايه‌گذاري كند.
انتهاي پيام/

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها