عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

امضاي موافقتنامه‌ اجتناب از اخذ ماليات‌ مضاعف بين ايران و نيكاراگوئه

امضاي موافقتنامه‌ اجتناب از اخذ ماليات‌ مضاعف بين ايران و نيكاراگوئه
شنبه 30 بهمن 1389  01:54 ب.ظ

89/11/30 - 13:35
شماره:8911300781
با موافقت دولت صورت مي‌گيرد؛
امضاي موافقتنامه‌ اجتناب از اخذ ماليات‌ مضاعف بين ايران و نيكاراگوئه

خبرگزاري فارس: دولت در راستاي گسترش مناسبات اقتصادي ايران با ساير كشورها با امضاى موقت موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف و تبادل اطلاعات درمورد ماليات‌هاي بر درآمد و سرمايه بين ايران و نيكاراگوئه موافقت كرد.

‌به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، هيئت وزيران بنا به پيشنهاد وزارت امور اقتصادي و دارايي و در اجراي ماده(2) آئين‌‌نامه چگونگي تنظيم و انعقاد توافق‌هاي بين‌المللي -مصوب 1371-، وزارت امور اقتصادي و دارايي را مجاز كرد نسبت به امضاى موقت موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف و تبادل اطلاعات درمورد ماليات‌‌هاي بردرآمد و سرمايه بين ايران و نيكاراگوئه اقدام و مراحل قانوني را تا تصويب نهايي پيگيري كند.

بر اساس اين مصوبه، اين موافقتنامه ناظر بر اشخاصي است كه مقيم يكي از دولت‌هاي متعاهد با هر دو آنها باشند. همچنين شامل ماليات بر درآمد و ماليات بر سرمايه است كه صرفنظر از نحوه اخذ آنها از سوي هر دولت متعاهد يا مقامات محلي آنها وضع مي‌شود.

بر اين اساس، اين موافقتنامه شامل ماليات‌هايي كه نظير يا در اساس مشابه ماليات‌هاي موجود بوده و بعد از تاريخ امضاي اين موافقتنامه به آنها اضافه و يا به جاي آنها وضع شود نيز خواهد بود. مقامات صلاحيت‌‌دار دولت‌هاي متعاهد، ظرف مدت معقولي يكديگر را از هر تغييري كه در قوانين مالياتي مربوط به آنها حاصل شود، مطلع خواهند كرد.

* مقيم

از نظر اين موافقتنامه، اصطلاح "مقيم يك دولت متعاهد " به هر شخصي اطلاق مي‌شود كه به موجب اين قوانين آن دولت متعاهد، از حيث اقامتگاه، محل سكونت، محل ثبت يا به جهات مشابه ديگر مشمول ماليات آن دولت باشد و همچنين اين اصطلاح شامل آن دولت يا مقام محلي خواهد بود.

* درآمد حاصل از اموال غير‌منقول

بر اين اساس، درآمد حاصل توسط مقيم يك دولت متعاهد از اموال غير‌منقول واقع در دولت متعاهد ديگر از جمله درآمد حاصل از كشاورزي يا جنگلداري مشمول ماليات آن دولت متعاهد ديگر خواهد بود.

* درآمدهاي تجاري

همچنين درآمد مؤسسه يك دولت متعاهد فقط مشمول ماليات همان دولت خواهد بود، مگر اينكه اين مؤسسه از طريق مقر دايم واقع در دولت متعاهد ديگر امور تجاري خود را انجام دهد.

بر اساس اين مصوبه، دولت‌هاي متعاهد طبق قوانين و مقررات خود اين موافقتنامه را تصويب و اسناد تصويب را در اسرع وقت مبادله خواهند كرد. و اين موافقتنامه تا زماني كه توسط يك دولت متعاهد فسخ نشده، لازم‌الاجرا خواهد بود.

اين مصوبه از سوي محمدرضا رحيمي‌ معاون اول رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شده است.
انتهاي پيام/

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها