عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

چشمه براكي ترابي يد- 125

چشمه براكي ترابي يد- 125
شنبه 30 بهمن 1389  01:57 ب.ظ

89/11/30 - 09:05
شماره:8911220808
واژه‌نامه هسته‌اي - 17
چشمه براكي ترابي يد- 125

خبرگزاري فارس: چشمه براكي ترابي يد - 125 راديوايزوتوپي است كه به منظور درمان تومورهاي مغزي در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي سازمان انرژي اتمي كشورمان توليد شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، واژه‌نامه‌ هسته‌اي به زباني ساده و به منظور فهم بيشتر خوانندگان به تعريف و تببين اصطلاحات هسته‌اي مي‌پردازد.


اين بخش واژه‌نامه به «چشمه براكي تراپي - يد125» مي‌پردازد، از نظر خوانندگان مي‌گذرد.داروهاي نشاندار راديواكتيو كه به مريض تزريق يا خورانده مي‌شوند، به نام راديو داروها معروف هستند و يكي از پروژه‌هاي بسيار مهمي كه به ويژه در چند سال اخير در سازمان انرژي اتمي ايران در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي مد نظر قرار گرفت توليد پرتوداروها و يا راديوداروهايي است كه براي تشخيص و درمان بيماريهاي مختلف در بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرند.


در زمينه توليد راديوداروها در سالهاي گذشته موفقيتهاي چشمگيري توسط متخصصين و پژوهشگران كشور كسب شد. در واقع توليد راديوداروها در چند سال گذشته در كشور انقلاب بسيار بزرگي در رابطه با تشخيص و درمان بيماري‌ها به وجود آورد.


بدين منظور به تازگي چشمه براكي ترابي يد - 125 به منظور درمان تومورهاي مغزي در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي سازمان انرژي اتمي توليد شد و بررسي باليني آن در درمان تومورهاي مغزي با موفقيت انجام شد.


اين داروها بيشتر جنبه درماني دارد و براي اولين بار در سطح كشور اجرا مي‌شود.


اين چشمه پرتوزا در بيماران داراي تومور مغزي با آهنگ رشد پايين قابل استفاده بوده و از طريق جراحي استريوتاكتيك كه نوعي روش جراحي براي هدايت دقيق چشمه پرتوزا به درون بافت سرطاني مغز مي‌باشد، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


چشمه كپسوله حاوي ماده راديواكتيو يد - 125 داراي اندازه‌اي معادل نصف يك دانه برنج مي‌باشد. (به طول 4.5 ميليمتر و قطر 0.8 ميليمتر) راديواكتيويته‌اي معادل 10 ميلي كوري دارد.


اين راديودارو به طريقي در داخل تومور قرار گرفته و نسبت به درمان آن اقدام مي‌شود و تاكنون 10 بيمار به وسيله اين راديودارو تحت مداوا قرار گرفته و گزارش‌هاي اوليه حاكي از اين است كه اين راديودارو جواب مثبتي داده و حالت باليني خود را طي مي‌كند.انتهاي پيام/خ

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286862
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها