عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

رم از دنباله‌روي آمريكا در تحريم ايران متضرر خواهد شد

شنبه 30 بهمن 1389  01:59 ب.ظ

89/11/30 - 10:21
شماره:8911300248
بروجردي در گفت‌وگو با خبرگزاري آنسا:

خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي گفت: در صورتي كه ايتاليا دنباله‌روي آمريكا در مسير تحريم ايران باشد، ضرر مي‌كند چرا كه بازار پر منفعت ايران را از دست خواهد داد.

به گزارش خبرگزاري فارس، علاءالدين بروجردي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي كه در رأس هيئتي و بنا به دعوت روساي كميسيون‌هاي سياست خارجي مجلس سنا و نمايندگان ايتاليا به رم سفر كرد، در گفت‌‌وگويي با خبرگزاري آنسا ايتاليا، گفت: در صورتي كه ايتاليا دنباله روي آمريكا در مسير تحريم و مجازات ايران باشد، ضرر خواهد كرد، چرا كه بازار پر منفعت ايران را كه فرصت‌هاي طلايي به كارآفرينان ايتاليايي ارائه مي‌كند، از دست خواهد داد.

بروجردي با بيان اينكه روابط ايران و ايتاليا، ريشه در فرهنگ‌هاي چند هزار ساله اين دو كشور دارد و ايران با توجه و اعتماد به ايتاليا مي‌نگرد، تصريح كرد: فشارهاي آمريكا برخي پيامدهاي منفي در برداشته و من در ديدار با نمايندگان مجلسين ايتاليا با آثار برخي از تبليغات كذب واشنگتن مواجه شدم.

رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس ادامه داد: با توجه به اينكه آمريكا هيچ نوع ارتباطي با ايران ندارد، از تحريم و مجازات آن متضرر نخواهد شد. اما ضرر را به ساير كشورها مانند ايتاليا تحميل مي‌كند. در هفته گذشته در جريان ديدار عبداله گل رئيس جمهور تركيه از ايران توافق‌هايي بين دو كشور امضا شد كه حجم مبادلات تجاري فيمابين را به سه برابر افزايش خواهد داد و از 10 ميليارد دلار كنوني به 30 ميليارد دلار خواهد رساند. ايتاليا نيز مي‌تواند از فرصت‌هاي مشابهي بهره‌مند شود.

وي با بيان اينكه ايران با ورود ايتاليا به گروه 1+5 نيز موافق است، اظهار داشت: با توجه به حضور چهار هزار سرباز ايتاليايي در افغانستان، ايتاليا مي‌تواند نقش سياسي فعال‌تري ايفا كند.
به باور بروجردي همكاري‌هاي اقتصادي و تجاري، مبارزه مشترك عليه تروريسم و قاچاق مواد مخدر مي‌تواند به نقاط اشتراك بين دو كشور تبديل شود، هر چند كه موارد اختلاف نيز وجود دارد.

رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس همچنين از اينكه گروهك تروريستي منافقين از فهرست سياه سازمان‌هاي تروريستي اتحاديه اروپا خارج شده و از اينكه سران اين گروه در ايتاليا مورد استقبال رسمي قرار مي‌گيرند و حتي نشان افتخار جمهوري ايتاليا به آنها اعطا مي‌شود، ابراز تأسف كرد.
بروجردي همچنين در پايان اظهار داشت: چگونه است كه ايتاليا خواستار استرداد و مجازات «چزاره باتيستي» است كه 30 سال پيش چهار نفر را به قتل رسانده، اما جمهوري اسلامي ايران نبايد خواستار مجازات سازماني شود كه 14هزار ايراني را به قتل رسانده است؟
انتهاي پيام/ش

mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 238779
دسترسی سریع به انجمن ها