عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آسياي مركزي به طور جدي تحت ثاتير تحولات خاور‌ميانه قرار خواهد گرفت

آسياي مركزي به طور جدي تحت ثاتير تحولات خاور‌ميانه قرار خواهد گرفت
شنبه 30 بهمن 1389  02:03 ب.ظ

پايگاه اطلاعاتي ازبكستان:
آسياي مركزي به طور جدي تحت ثاتير تحولات خاور‌ميانه قرار خواهد گرفت

خبرگزاري فارس: پايگاه‌هاي خبري كشورهاي آسياي مركزي با انتشار مطالبي، از تاثير گسترده تحولات خاورميانه، بر كشورهاي اين منطقه خبر مي‌دهند.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "Uznews.net‌ "، "كامران علي‌اف "، كارشناس مستقل ازبك در گفت‌وگو با اين پايگاه خبري، اعلام كرد: بدون ترديد تحولات كشورهاي مصر، تونس و ديگر كشورهاي خاورميانه، نظام‌هاي حكومتي كشورهاي منطقه را تحت تاثير قرار خواهد داد.
اين پايگاه خبري به نقل از علي‌اف، افزود: حوادث و تحولاتي كه در مصر و تونس اتفاق افتاد، بايد موجب ايجاد تغييراتي در روند اصلاحات دمكراتيك در اين كشورها شود.
وي تصريح كرد: وقوع هر تحولي در منطقه، بر اوضاع اجتماعي و سياسي ساير كشورهاي منطقه از جمله ازبكستان تاثير جدي خواهد گذاشت؛ زيرا انقلاب مردم تونس و مصر، يك رويداد محلي نيست، بلكه موج اين انقلاب و تحولات، تمام كشورهاي خاور نزديك، ميانه و كشورهاي پساشوروي را تحت تاثير جدي خود قرار مي‌دهد.
اين كارشناس مستقل تاكيد كرد: مردم اين كشورها با درك اين مسئله كه رژيم‌هاي خودكامه نمي‌‌توانند به رشد و پيشرفت اقتصاد اين كشورها كمك كند، به خيابان‌ها ريخته و موفق به ساقط كردن حكومت‌‌هاي خودكامه شدند.
علي‌اف تصريح كرد: متاسفانه در بيشتر كشورهاي آسياي مركزي، تنها افراد معدود و خاصي، مديريت ساختارهاي حكومتي را در كنترل خود گرفته‌اند كه اين امر پيامد‌هاي خوبي نخواهد داشت.
كارشناس مستقل ازبك با اشاره به اقداماتي كه توسط برخي از روساي جمهور كشورهاي آسياي‌مركزي در اين منطقه اتخاذ شده است، گفت: در پي شدت گرفتن دامنه تحولات در منطقه خاورميانه و نزديك، رئيس جمهور قزاقستان از برگزاري همه پرسي تمديد زمان رياست جمهوري خود تا سال 2020 ميلادي منصرف شد و دستور داد تا زمينه برگزاري انتخابات زود هنگام رياست جمهوري را در كشورش فراهم كنند.
به نظر اين تحليلگر سياسي، اين امر ممكن است تا حدودي مانع از برگزاري تظاهرات اعتراض‌آميز در اين كشور شود، اما وضعيت ازبكستان كاملاً متفاوت است و ما نمي‌توانيم در ازبكستان نيز مانند قزاقستان عمل كنيم، ولي امكان انجام برخي تغييرات، از جمله كاهش فشار عليه رسانه‌ها، توجه بيشتر به حفظ حقوق بشر و مقابله با انواع مفاسد وجود دارد.
وي با اشاره به اينكه مقامات عالي رتبه ازبكستان قدرت تحمل شنيدن سخنان مردم را ندارند، گفت: امروز دولت ازبكستان بايد اين امكان را براي مردم فراهم كند تا بتوانند درخواست‌هاي قانوني خود را به گوش دولت‌مردان اين كشور برسانند.
اين كارشناس مستقل ازبك در پايان صحبت خود تاكيد كرد: رژيم‌هاي خودكامه تنها در صورت باز كردن فضاي سياسي كشور، مي‌توانند نارضايتي عمومي نسبت به خود را كاهش‌ دهند.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286862
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها