عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مخالفت روس‌ها با تاسيس پايگاه‌هاي دائمي آمريكا در افغانستان نوعي چانه‌زني است

مخالفت روس‌ها با تاسيس پايگاه‌هاي دائمي آمريكا در افغانستان نوعي چانه‌زني است
شنبه 30 بهمن 1389  02:04 ب.ظ

89/11/30 - 13:41
شماره:8911300590
كارشناس افغان در گفت‌وگو با فارس:
مخالفت روس‌ها با تاسيس پايگاه‌هاي دائمي آمريكا در افغانستان نوعي چانه‌زني است

خبرگزاري فارس: كارشناس سياسي افغان اظهارات اخير وزارت خارجه روسيه در مورد تاسيس پايگاه‌هاي نظامي دائمي آمريكا در افغانستان را نوعي چانه‌زني براي گرفتن امتياز بيشتر دانست.

"وحيد مژده " در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در كابل، سياست روسيه را در قبال برنامه‌هاي آمريكا و ناتو در افغانستان دوگانه خواند و افزود: زماني كه آمريكا و ناتو سال 2014 را زمان خروج از افغانسان اعلام كردند، روسيه اين اقدام را عجولانه خواند اما اكنون كه آمريكا خواهان تاسيس پايگاه نظامي دائمي در افغانستان است، روسيه با اين امر مخالفت مي‌كند.
اين كارشناس سياسي افغان با اشاره به اين كه روس‌ها با دريافت پول حاضر شدند تا به كشورهاي عضو ناتو اجازه ترانزيت تجهيزات نظامي به خاك افغانستان را بدهند، گفت: روس‌ها در واقع خواهان خروج نيروهاي آمريكا از افغانستان نيستند.
مژده افزود: 2 نكته سبب نگراني روس‌ها از خاك افغانستان شده است.
وي در ادامه گفت: قاچاق مواد مخدر توليد شده در افغانستان از طريق كشورهاي آسياي ميانه به روسيه يكي از نگراني هاي اصلي روسيه است.
مژده ازدياد جنگجويان اسلامي در آسياي ميانه را يكي ديگر از نگراني‌هاي روسيه دانست و تصريح كرد: روس‌ها خواهان خروج كامل نيروهاي آمريكايي از افغانستان نيستند و دليل اين تفكر، همكاري اسلامگرايان آسياي مركزي با طالبان است.
اين تحليلگر سياسي افغان با اشاره به اظهارات ضد و نقيض روس‌ها در افغانستان، گفت: روس‌ها مذاكره با طالبان و خروج نيروهاي خارجي از افغانستان را براي افغانستان و منطقه خطرناك مي‌دانند اما زماني كه صحبت از پايگاه دائمي آمريكا در افغانستان مي‌شود، روس‌ها حالتي ديگر بخود مي‌گيرند و اعلام مي‌كنند كه ايجاد پايگاه‌هاي آمريكا به صلح و ثبات در افغانستان كمك نخواهد كرد.
مژده افزود: برداشت احتمالي روس‌ها اين خواهد بود كه حضور دائمي نيروهاي خارجي تداوم جنگ و بي‌ثباتي در افغانستان را در پي خواهد داشت كه اين بي‌ثباتي به كشورهاي آسياي ميانه سرايت خواهد كرد.
وي گفت: در بعد بين المللي اين قضيه، روس‌ها مي‌دانند كه كشورهاي منطقه مخالف حضور نيروهاي آمريكايي در افغانستان هستند، به همين دليل حضور آنها را چالشي براي تمام منطقه مي‌دانند.
وي افزود: اگر هدف روس‌ها از اين ابراز نگراني اين است كه روسيه مخالف پايگاه‌هاي نظامي آمريكا در منطقه است، تحولي مثبت براي منطقه و افغانستان خواهد بود.
به گفته مژده، ايجاد پايگاه دائمي آمريكا در افغانستان يادآور اين نكته است كه آمريكا در افغانستان متوقف نخواهد ماند و به طرف منابع طبيعي آسياي ميانه پيش خواهد رفت كه خطري جدي براي روسيه تلقي مي‌شود.
اين كارشناس افغان خاطرنشان كرد: تاكنون روسيه همكار آمريكا بوده و در قبال اين همكاري، آمريكايي‌ها به روسيه امتياز داده اند كه نمونه اين امتيازدهي شركت روس‌ها در عمليات عليه توليد مواد مخدر در شرق افغانستان بود.
اين كارشناس مسايل سياسي افغان گفت: پايگاه‌هاي دائمي آمريكا در افغانستان براي تمام منطقه مهم است و در آينده شاهد رايزني‌هاي بيشتري ميان روسيه، كشورهاي آسياي ميانه، آمريكا و ايران خواهيم بود.
وزارت خارجه روسيه روز گذشته نگراني شديد خود را نسبت به واگذاري پايگاه‌هاي نظامي دائمي آمريكا در افغانستان ابراز داشت و وجود اين پايگاه‌ها را تهديدي براي امنيت و ثبات منطقه دانست.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها