عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

روسيا اليوم:جمعه خشم يمن آغازي براي سرنگوني رژيم صنعاست

روسيا اليوم:جمعه خشم يمن آغازي براي سرنگوني رژيم صنعاست
شنبه 30 بهمن 1389  02:04 ب.ظ

89/11/30 - 13:44
شماره:8911300700
روسيا اليوم:جمعه خشم يمن آغازي براي سرنگوني رژيم صنعاست

خبرگزاري فارس: تلويزيون عربي روسيه در گزارشي تظاهرات فراگير روز گذشته مردم يمن در شهرهاي مختلف اين كشور را نقطه آغازي براي سرنگوني رژيم صنعا خواند.

به گزارش مانيتورينگ فارس،‌تلويزيون روسيا اليوم در گزارشي از تظاهرات جمعه خشم مردم يمن در شهرهاي تعز، عدن و صنعا براي سرنگوني رژيم علي عبدالله صالح، تظاهرات فراگير روز گذشته را نقطه آغاز تحرك مردم اين كشور براي سرنگوني رژيم صنعا خواند و افزود: نيروهاي امنيتي و طرفداران علي عبدالله صالح معترضان را به باد كتك با چوب دستي و باتوم برقي گرفتند.

اين گزارش، برخورد دولت صنعا با معترضان را بيانگر وحشت و سردرگمي رژيم حاكم از حجم تظاهرات مردمي خواند و به نقل از فعالان حقوق بشري تاكيد كرد كه در صورت عدم توقف عمليات سركوب، عواقب وخيم سركوب تظاهرات دامن رژيم را خواهد گرفت.

بنا بر تصاوير پخش شده مردم صنعا و عدن روز گذشته يكپارچه شعارهاي "ملت سقوط رژيم را خواستار است " و "علي عبدالله صالح از يمن برو بيرون " را سر مي‌دادند.

اين گزارش در ادامه به سختي‌هاي اهالي رسانه در يمن پرداخت و با بيان اينكه نيروهاي امنيتي صنعا با يورش به شماري از خبرنگاران وسايل تصوير برداري آنها را شكستند، از محاصره شماري از خبرنگاران در منازل خود توسط نيروهاي امنيتي هواداران علي عبدالله صالح خبر داد.

در پي حمله نيروهاي امنيتي يمن به تظاهرات‌كنندگان در شهرهاي "عدن " و "تعز " واقع در جنوب اين كشور 5 شهروند يمني كشته و ده‌ها نفر زخمي شدند.

علاوه بر شهرهاي جنوبي يمن، پايتخت اين كشور نيز شاهد درگيري ميان نيروهاي امنيتي وابسته به "علي عبدالله صالح " و شهروندان يمني بود. نيروهاي امنيتي با لباس شخصي ميان تظاهرات كنندگان تلاش مي‌كردند تا خشم مردم يمن از عملكرد رژيم حاكم را سركوب كنند اما آنها همچنان خواستار سرنگوني علي عبدالله صالح بودند.

به گفته شاهدان عيني، نيروهاي امنيتي يمن به طرف تظاهرات‌كنندگان تيراندازي مي‌كردند و به طرف آنها گازهاي اشك‌آور پرتاب مي‌كردند اما اين اقدامات موجب عقب‌نشيني مردم معترض يمن نشد.

از طرفي ديگر "شوفي عبدالرقيب " نماينده پارلمان صنعا نيز در گفت‌وگو با العالم با اشاره به سركوب تظاهرات توسط افرادي كه خود را هوادار رژيم علي عبدالله صالح مي داننند؛ اظهار داشت: كساني كه به مقابله با معترضان در يمن مي پردازند ، هوادار عبدالله صالح نيستند بلكه براساس دلايل موثق گروهي بيكار هستند كه با دريافت پول براي حمله به معترضان به خيابان‌ها مي آيند.

وي افزود: نظام عبدالله صالح از گردهم آوردن داوطلبانه گروهي اندك ناتوان شده است و از همين رو، براي خريد وفاداري پول خرج مي كند.

هزاران نفر از شهروندان يمني روزهاي پنجشنبه و جمعه به دعوت مخالفان رئيس جمهور يمن در اين كشور تظاهرات كردند و خواستار بركناري "علي عبدالله صالح " از قدرت شدند.

تظاهرات كنندگان در شعارهاي خود با اشاره به انتفاضه بي‌سابقه مردم تونس كه منجر به سرنگوني حكومت زين العابدين بن علي در اين كشور شد، خواستار پايان حكومت سي ساله علي عبدالله صالح و تحول سياسي در يمن شدند.

طرفداران علي عبدالله صالح رئيس جمهور يمن نيز با چوب و سنگ به مخالفان حمله كردند وپليس تير هوايي شليك كرد.

به عقيده تحليلگران مسائل سياسي، با پيروزي انقلابهاي مردمي مصر و تونس مردم يمن نيز تا سقوط ديكتاتور ساكت نخواهند ماند و تمام ترفندهاي صالح براي ابقاي در پستش بي‌نتيجه بماند.
انتهاي پيام/++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 263752
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها