عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تخم مرغ آلوده به باکتری سالمونلا، شایع ترین راه ایجاد بیماریهای ناشی از غذاست

تخم مرغ آلوده به باکتری سالمونلا، شایع ترین راه ایجاد بیماریهای ناشی از غذاست
شنبه 30 بهمن 1389  02:35 ب.ظ

تخم مرغ آلوده به باکتری سالمونلا، شایع ترین راه ایجاد بیماریهای ناشی از غذاست

عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه ای ایران، درباره «مخاطرات منتقله از تخم مرغ غیرپاستوریزه به مواد غذایی» گفت: باکتری سالمونلا از جمله باکتری های شاخص ایجاد کننده بیماری های ناشی از غذا است که شایع ترین راه انتقال آن به بدن انسان از طریق تخم مرغ آلوده است.
دکتر هدایت حسینی با بیان این مطلب افزود: گاهی مسمومیت های غذایی بر اثر سمومی ایجاد می شوند که ناشی از وجود باکتری ها هستند. در واقع برخی باکتری ها در شرایط دمایی و حرارتی بالا از بین می روند ولی سمومشان مقاومت بالایی دارند و در ماده غذایی باقی می مانند که باکتری سالمونلا در همین گروه قرار می گیرد که در تخم مرغ ها هم از طریق آلوده شدن سطح خارجی تخم مرغ در مرغداری ها و هم از طریق خود مرغ در زمان تشکیل تخم مرغ می تواند به بدن مصرف کننده منتقل شود و بیماریهای ناشی از غذا را ایجاد کند.
دکتر حسینی درباره تاثیر تخم مرغ در سلامتی گفت: تخم مرغ منبع غنی پروتئین، ویتامین a، ویتامین های حلال در چربی، اسیدهای آمینه ضروری برای بدن و ذخیره خوب آهن است و می تواند به عنوان ماده غذایی در رشد و سلامتی مورد استفاده قرار بگیرد.
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه ای ایران درباره مخاطرات استفاده از تخم مرغ های آلوده گفت: نگرانی ما در برخی صنایع بیشتر است. به عنوان مثال در صنعت تولید سس، چون تخم مرغ وقتی وارد فرمولاسیون می شود دیگر هیچ حرارتی نمی بیند بنابراین برای ما نگران کننده است. لازم است تخم مرغ قبل از وارد شدن به چرخه تولید، شرایط سالم سازی را طی کرده باشد.
دکتر حسینی برای جلوگیری و کاهش خطرات ناشی از آلودگی های مواد غذایی و به ویژه تخم مرغ به ارائه راهکارهایی پرداخت و گفت: ایجاد سیستم مدیریت و ارزیابی خطر در صنایع مربوطه، استفاده از تخم مرغ های پاستوریزه و سالم سازی شده در صنعت و حتی در منازل، شناسنامه دار کردن تخم مرغ ها، آموزش به مصرف کنندگان و تولید کنندگان، نگه داشتن تخم مرغ در یخچال در منازل، پخت کامل تخم مرغ و پرهیز از مصرف تخم مرغ خام یا غذاهایی که تخم مرغ خام دارند و برگرداندن تخم مرغ های شکسته و لک دار می توانند میزان بیماریها و مسمومیت های ناشی از غذا را به حداقل برسانند.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها