عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تغذیه صحیح در پیشگیری از سرطان موثر است

تغذیه صحیح در پیشگیری از سرطان موثر است
شنبه 30 بهمن 1389  02:37 ب.ظ

تغذیه صحیح در پیشگیری از سرطان موثر است

رژیم غذایی روزانه افراد نقش مهمی در پیشگیری انواع سرطان ها ایفا می کند .
کارشناس برنامه نظام مراقبت از بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت خراسان رضوی گفت: یک سوم سرطان ها بارعایت رژیم غذایی قابل پیشگیری است و رژیم غذایی دومین عامل قابل پیشگیری سرطان پس از دخانیات به شمار می رود.
مریم ابریشمی با اشاره به این که بین تغذیه و ابتلا به بیماری سرطان ارتباطی پیچیده وجود دارد،افزود: غذایی که می خوریم می تواند حاوی مواد سرطان زا وپیش ساز سرطان و یا دارای مواد ضدسرطانی باشد.
وی مصرف روزانه حداقل 5 واحد میوه و سبزی ، کاهش استفاده از مواد غذایی پرچرب (کره، لبنیات پرچرب، کله پاچه ، گوشت قرمز، روغن جامد وسس مایونز)کاهش مصرف گوشت های فرایندی مانند سوسیس وکالباس که دارای ترکیبات نیتراتی نگهدارنده هستند، سرطان زا است.
وی استفاده از نان های تهیه شده از دانه کامل و غلات سبوسدار، کاهش مصرف غذاهای شور به دلیل نقش آن در سرطان معده، استفاده از روغن های مایع و چربیهای غیر اشباع مثل روغن زیتون ، جایگزین کردن مصرف گوشت قرمز بافرآورده های دریایی و گوشت طیور وحبوبات به خصوص سویا را از جمله راهکارهای پیشگیری از ابتلا به سرطان برشمرد.
کارشناس برنامه نظام مراقبت از بیماریهای غیر واگیر مرکز بهداشت خراسان رضوی کاهش وزن ، تب، اجابت مزاج، خونریزی های غیرطبیعی، سرفه های پی در پی و آزار دهنده، گرفتگی صدا، وجود زخمهای پوستی غیرقابل التیام و دردهای مزمن بدون علت مشخص را از جمله علائم سرطان عنوان کرد.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها