عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

غذا خوردن هم می تواند باعث افسردگی شود

غذا خوردن هم می تواند باعث افسردگی شود
شنبه 30 بهمن 1389  02:38 ب.ظ

غذا خوردن هم می تواند باعث افسردگی شود

نتایج یک تحقیق در کشور اسپانیا نشان می دهد خوردن غذاهای حاوی چربی های اشباع شده و چربی های ترانس می تواند خطر ابتلا به افسردگی را در انسان ها افزایش دهد.
این محققان هم چنین متوجه شدند خوردن بعضی از غذاها مانند روغن زیتون که دارای مقادیر فراوان امگا 3 است می تواند علائم این بیماری در انسان ها کاهش دهد.
در این مطالعات که در مقیاس بزرگ و روی 12 هزار نفر انجام شده است دانشمندان ارتباط بین رژیم غذایی و شیوه زندگی انسان ها را در مدت 6 سال به دقت تحت نظر قرار دادند.
محققان در این بین توجه ویژه ای به چربی های ترانس که در بسیاری از غذاهای صنعتی و فست فودها وجود دارند داشتند. این مطالعات نشان داد افرادی که به طور مداوم از این غذاها استفاده می کنند در مقایسه با دیگران با احتمال 48 درصد بیش تر به افسردگی دچار می شوند.
آلمودنا سانچز استاد طب پیشگیری از دانشگاه لاس پالماس دگران در این باره گفت: هر چه قدر یک فرد بیش تر از چربی های ترانس استفاده کند به همان میزان با احتمال بیش تری تحت تاثیر اثرات مخرب ناشی از آن قرار خواهد گرفت.
این در حالی است که نوع دیگری از چربی ها که در ماهی ها، روغن های گیاهی و روغن زیتون یافت می شوند می توانند خطر ابتلا به علائم افسردگی را تا حد زیادی کاهش دهند.
البته باید توجه داشت این مطالعات روی افرادی انجام شد که میزان مصرف چربی های ترانس در آن ها کم بود با این حال محققان متوجه شدند خطر ابتلا به افسردگی در این افراد تا 50 درصد بیش تر از دیگران است که این موضوع نشان می دهد رژیم غذایی که هر فرد مصرف می کند نقش بسیار مهمی در وضعیت روحی او بازی می کند.
در حال حاضر نزدیک به 150 میلیون نفر در جهان از علائم افسردگی رنج می برند که این آمار در طول سال های گذشته رشد چشم گیری داشته است. دانشمندان معتقدند تغییر در رژیم غذایی انسان ها از مهم ترین عوامل بروز این حالت در جامعه مدرن امروز شده است.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها