عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پديده‌اي نو در جهان به نام "کتاب در گردش"

پديده‌اي نو در جهان به نام "کتاب در گردش"
شنبه 30 بهمن 1389  03:04 ب.ظ

جا گذاشتن کتاب در مکان‌هاي عمومي رقتاري است که اکنون در ايتاليا و فرانسه هم رو به فزوني گذاشته است.

به گزارش ايسنا، در وبلاگی به نام "همیشه در اوج" آمده است: کسي که کتابش را در مکاني عمومي رها مي‌کند، هويت خود را آشکار نمي‌کند و ادعايي هم بابت قيمت کتاب ندارد، اما يک درخواست از خواننده يا خوانندگان احتمالي بعدي دارد: شما نيز بعد از خواندن کتاب، آن را در محلي مشابه قرار دهيد تا ديگران هم بتوانند از اين اثر استفاده کنند.

رول هورنباکر نخستين کسي بود که اين حرکت را انجام داد.

او يک فروشنده کامپيوتر در ايالت ميسوري امريکا بود و نام اين رفتار را Book Crossing گذاشت؛ يعني کتاب در گردش.

در فرانسه کتاب‌هاي در حال گردش از 10 هزار جلد فراتر رفته است. اين رفتار جديد را مي‌شود به نوعي "کمپين کتابخواني" يا "کمپين به اشتراک گذاشتن کتاب" در نظر گرفت؛ کمپيني که مي‌تواند به مثابه يک پروژه فرهنگي قابل تامل باشد.

حالا رفتار مذکور به قدري در غرب رواج يافته که کم‌کم از ترکيه نيز سر درآورده است. در يکي از شهرهاي ساحلي ترکيه کنار دريا قدم مي‌زدم که کتابي روي شن‌ها توجهم را جلب کرد. فکر کردم حتما صاحب کتاب‌ فراموش کرده آن را با خود ببرد. برش داشتم و همين‌که چشمم به صفحه اولش افتاد؛ از خوشحالي در پوست خود نگنجيدم.

در صفحه اول کتاب يک نفر متن زير را نوشته بود: من اين کتاب را با علاقه خواندم و آن را در همان مکاني که به آخر رسانده بودم رها کردم. اميدوارم شما هم از اين کتاب خوشتان بيايد. اگر از آن خوشتان آمد بخوانيد و گرنه در همان نقطه‌اي که پيدايش کرده‌ايد، بگذاريد بماند اگر کتاب را خوانديد شماره‌اي به تعداد خوانندگان اضافه کنيد و با ذکر محل پايان مطالعه، در جايي رهايش کنيد. در همان صفحه دستخط سومين خواننده توجهم را جلب کرد: خواننده شماره سه در ترکيه.

پس تا به‌حال سه نفر که همديگر را نمي‌شناسند اين کتاب را خوانده‌اند. طبق اطلاعات موجود در همان صفحه، خواننده اول کتاب را در استانبول و خواننده دوم در شهر بُدروم مطالعه‌ي آن را به پايان رسانده و رهايش کرده بود. براي اين سنت جديد کتابخواني سايت اينترنتي‌اي راه‌اندازي شده تا علاقمندان بتوانند با عضويت در آن به رهگيري کتاب‌هايي که رها کرده‌اند، بپردازند.

توصيه مي‌کنم سري به سايت bookcrossing.com بزنيد.

طبق اطلاعات موجود در حال حاضر بيش از 2 ميليون و 500 هزار جلد کتاب که اطلاعاتشان در اين سايت ثبت شده در حال گردش هستند.

هدف گردانندگان سايت ياد شده، تبديل کردن دنيا به يک کتابخانه‌ي بزرگ است.

از اين به بعد اگر در کافه، در لابي هتل، يا سالن انتظار سينما کتابي را پيدا کرديد، تعجب نکنيد چون ممکن است با يک جلد "کتاب در گردش" روبرو شده باشيد..

mostafa_101

mostafa_101
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1389 
تعداد پست ها : 960
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها