عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فرهادي فيلم بعدي‌اش را در يك كشور خارجي مي‌سازد

فرهادي فيلم بعدي‌اش را در يك كشور خارجي مي‌سازد
شنبه 30 بهمن 1389  06:07 ب.ظ

 «اصغر فرهادي» كه براي حضور در جشنواره برلين در اين شهر آلمان به سر مي‌برد، در گفت‌وگو با خبرنگار نشريه سينمايي اسكرين ديلي گفت: «جدايي نادر از سيمين» در واقع يك سير تكاملي منطقي از فيلم «درباره الي...» است، من همواره احساس اين بود كه داستان اين فيلم به پايان نرسيد، از ديدگاه من «جدايي نادر از سيمين»، ادامه «درباره الي» است، در اين فيلم با نادر سفر به پايان مي‌رسد. 
وي ادامه داد: آنچه مهم است، پيام اين سفر نيست، بلكه سوال مهم‌تري كه وجود دارد، سوال شخصي است كه براي من مطرح است، ساخت فيلم براي من به معناي آن است كه اين سوالات را از ديگر مردم نيز بپرسيم و به آنها نيز فرصت فكر كردن بدهيم و تا به من ذهنيت لازم را بدهد. پس از «درباره الي...» اين سوال همچنان مطرح است. 
فرهادي درباره استفاده از «پيمان معادي» گفت: سبك بازي پيمان بسيار طبيعي و دلنشين است، يكي دو نفر در همه فيلم‌هاي من هستند كه از چنين ويژگي برخوردارند، آنها بازي نمي‌كنند بلكه همچون مردم معمولي رفتار مي‌كنند و به همين دليل من شيفته پيمان هستم. 
وي درباره سختي انتخاب بازيگر نيز گفت: انتخاب بازيگر سخت است. خيلي سخت. بسياري از بازيگران در تلويزيون كار مي‌كنند و مردم هر شب آنها را مي‌بينند، آنچنان كه شما در اين زمينه با محدوديت بسيار زيادي روبرو هستيد. 
فرهادي در پاسخ به پرسش اسكرين ديلي درباره علت فيلمسازي فرهادي در ايران گفت: من در كشورهاي خارجي نمي‌توانم براي طولاني مدت بمانم، همانطور كه يك بار «كيارستمي» گفت: تيم فوتبال هر طور كه باشد در كشور خودش بهتر بازي مي‌كند، شايد براي يك سال بتوانم در يك كشور بمانم ولي بالاخره هميشه نياز دارم كه به اصل و ريشه خودم بازگردم، هرگاه در خارج از ايرانم، هر لحظه روز شماري مي‌كنم كه بار ديگر به وطنم بازگردم. 
فرهادي درباره ارتباط ذهني‌اش با سياست گفت: اين مشكل در ايران وجود دارد كه اگر شما فيلم‌هاي اجتماعي بسازيد، فورا شما را به جريانات سياسي مرتبط مي‌كنند و هيچ راه فراري نيز براي شما وجود ندارد، همه زندگي‌هاي معمولي و رفتارهاي روزانه انسان‌هاي با جريانات سياسي نيز تركيب شده ولي من خودم به شخصه از سياست بيزارم. سياستمداران موضع‌هايشان را براساس علايق خود مشخص مي‌كنند. به ندرت شما بتوانيد در سياست، اثري از اخلاقيات پيدا كنيد، ولي من سعي مي‌كنم تا در كارهايم مسايل اخلاقي را بيان كنم. 
او در اين گفت‌وگو درباره كارهاي آينده خود نيز گفت: تصميم دارم كه يك فيلم در خارج از ايران بسازم، شايد در برلين و شايد هم در جايي ديگر با يك تهيه‌كننده خارجي. ايده‌اي كه در ذهن من است كه خيلي دور نيست و من همچنان به همان سبك قديم خودم فيلم خواهم ساخت و اين فقط يك پيشرفت خواهد بود. من اخيرا با چند تهيه‌كننده صحبت كرده‌ام و قسمت‌هايي از كار نيز انجام شده است و با تهيه كننده فرانسوي براي ساخت اين فيلم صحبت شده است. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها