عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

لينوکس يا ويندوز؛ کدام بهتر است؟

لينوکس يا ويندوز؛ کدام بهتر است؟
شنبه 30 بهمن 1389  06:25 ب.ظ

 

مسلم عزتي - کارشناس مهندسي نرم‌افزار - در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب اظهار كرد: دو سيستم عاملي که خيلي مشهورند، لينوکس و ويندوز هستند و هميشه اين سوال وجود دارد که کدام بهتر است؟ بايد توجه داشت که انتخاب سيستم‌هاي عامل بستگي به نوع هدف کاربر دارد.

عزتي تصريح کرد: سيستم عامل ويندوز يک سيستم عامل انحصاري است که با خريد آن به ازاي استفاده از هر نرم‌افزار، کاربر بايد پولي در قبال آن بپردازد که به اين قانون، قانون کپي‌رايت مي‌گويند، اما سيستم عامل لينوکس که يک سيستم عامل متن باز است و کابر مي‌تواند از بيش‌تر نرم‌افزارها بدون صرف هزينه اي استفاده کند، حتي مي‌تواند متن برنامه را عوض کند تا به نتيجه مطلوب برسد، فقط بايد نام نويسنده اصلي برنامه را در برنامه خود ذکر کند که به اين قانون، قانون کپي لفت مي‌گويند.

اين کارشناس مهندسي نرم‌افزار، اظهار كرد: تفاوت‌هاي ديگر وجود دارد که با توجه به آن‌ها مي‌توان سيستم عامل مطلوب خود را انتخاب کرد. در لينوکس شناسايي نوع فايل‌ها در داخل خود فايل انجام مي‌شود، ولي در ويندوز در قسمت پسوند انجام مي‌گيرد.

او گفت: لينوکس به سادگي ويندوز ويروسي نمي‌شود و براي امن نگه داشتن آن با در نظر گرفتن چند نکته مي‌توان سيستم امني را بدون نصب هيچ آنتي‌ويروسي فراهم کرد، ولي در ويندوز حتي با نصب هر نوع آنتي‌ويروسي باز هم خطر ويروسي شدن سيستم وجود دارد.

وي افزود: در لينوکس به ندرت پيش مي‌آيد که سيستم هنگ کند ولي در ويندوز با باز کردن چند نرم‌افزار سيستم هنگ مي‌کند و چون سيستم عامل لينوکس يک سيستم عامل متن باز است و بيش‌تر برنامه‌هاي آن را بايد از اينترنت دانلود کرد، نياز به اينترنت در لينوکس بيش‌تر از ويندوز است.

عزتي ادامه داد: مثلا امکان دارد که در يکي از ورژن‌هاي لينوکس قدرت پخش بعضي از فايل‌هاي ويدويي وجود نداشته باشد که با گرفتن چند نرم‌افزار از اينترنت مشکل حل مي‌شود ولي اگر در ويندوز مشکلي وجدود داشته باشد، بايد تا سرويس پک بعدي منتظر بود که متاسفانه اين باعث مشکل براي کاربران ويندوز شده است

" من " از محاسبه عشق میان تو و خود " ما " شدن را به تو می اموزم و " تو "

چه بی حساب " ما " را از من و تو منها می کنی ...

[تصویر: vkugmxddr7jtzlqu5r14.gif]

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها