عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پرسش و پاسخ پیرامون ویندوز ویستا

پرسش و پاسخ پیرامون ویندوز ویستا
شنبه 30 بهمن 1389  06:35 ب.ظ

 

چه عملکردهای جدیدی وجود دارند؟ آیا سخت افزار کامپیوتر شما برای کار با ویندوز ویستا کافیست؟ چه نسخه‌ای برای کار شما ایده‌آل است؟اگر کامپیوتر شما دیرتر مجهز شود، آیا احتیاج به اجازه جدیدی از ویستا می‌باشد؟ آیا یک برنامه Backup نیز وجود دارد؟ آیا مدیریت ویستا آسانتر شده است؟ و ... . از این دست سوالات ممکن است بسیار برای شما نیز پیش آمده باشد. سوالات متعددی پیرامون ویستا که پس از مدتها انتظار عرضه شده است. 84 سوال و جواب مرتبط با کلیه بخشهای ویندوز Vista را برای شما گردآوری کرده ایم. در صورتی که همچنان در تردید خریداری آن هستید و یا حتی آن را نصب کرده اید این ترفند کاملأ مورد استفاده شما قرار میگیرد.(لازم به ذکر است این ترفند در دو قسمت در ترفندستان معرفی میشود.)


مطالب پایه (I)
- ویندوز ویستا قرار بوده که چه زمانی پخش شود؟
ابتدا گفته شده بود که ویندوز ویستا قرار است در سال 2003 به بازار عرضه شود و قرار بود در حقیقت یک moderate update باشد که شکاف‌های بین ایکس‌پی و یک OS به نام Blackcomb را پر کند. سپس مایکروسافت اعلام کرد که این Update نام Longhorn را دارا بوده و در سال 2004 ارائه خواهد شد. پس خبرهای کوچکی منتشر شد من جمله که نسخه ویستا در ابتدای 2007 عرضه می‌شود. و در آخر وقت ارائه پایانی 30 ژانویه 2007 شد.
- نام ویندوز ویستا از کجا آمده است؟
در جولای 2005 که این نام اعلام شد، آقای Brad Goldberg که سمت مدیریت توسعه محصولات ویندوز را داراست به مجله خبری News.com اعلام کرد که این اسم حاصل چند ماه جستجو به دنبال نامی بوده است که سادگی آسانی و قدرت را نشان دهد.
اگر به طبقات پیشرفت نسخه‌های ویندوز نگاه کنیم. ویندوز ویستا در کجا قرار خواهد گرفت؟ جایی در میان. می‌توان گفت که این یک قدم در مسیری درست بوده است. چرا که این ویندوز دارای ویژگی‌های بسیاریست که عملکردها را ساده‌تر کرده‌اند ولی هنوز هم می‌گوییم که چیز چشم‌گیری در این نسخه وجود ندارد. البته فراموش نشود که از لحاظ امنیتی این نسخه بسیار بالاتر از نسخه‌های تا به حال موجود در بازار می‌باشد و سیستم عامل نسبتا کاملیست.
ویندوز ویستا پشتیبانی بیشتری از سخت‌افزارهای امروزی می‌کند به خصوص در تغییرات 64 بیتی آینده این سیستم عامل کامل خواهد بود.
بدینوسیله سیستم‌عامل پایه‌ای را برای نرم‌افزارهای کاربردی قدرتمندتری درست کرده است که این کار هرگز در ویندوز ایکس‌پی عملی نبود. هنگامی که اولین نرم‌افزارهای 64 بیتی عرضه شوند، کاربران ویستا خیالشان راحت است.
- ویندوز ویستا در مقابل جوانترین نسخه Apple OS چگونه رفتار می‌کند؟
در World Class Awards 2005 مدل Apple OS X 104 معروف به Tiger مقام سوم را در بهترین کالای سال به خود اختصاص داد. در صورتی که ویندوز ایکس‌پی حتی نامی ازهم از خود به ثبت نرسانید. اما در مقابل در CES 2006 ویستا توانست جایزه اصلی را به دست بیاورد با وجود ویندوز ویستا فاصله تا OS X‌ کمتر می‌شود.
این کم شدن فاصله‌ها به علت بوجود آمدن ویژگی‌های بسیار زیاد در ویستا مانند جلوه‌های سه بعدی و یا جستجو توسط Widgets)Gadgets) می‌باشد. که در OS X ببر از قبل وجود داشته است.
با Leopard که سیستم‌عامل بعدی اپل می‌باشد، کاربران Mac عملکردهای جدیدی را خواهند داشت که در ویندوز نیست. مثلا ماشین حساب Leopasd که Backup Utility آن در عملکردها از ویستا بسیار بالاتر است.


مطالب پایه (II)
- ویندوز ویستا از سیستم شما چه می‌خواهد؟
می‌توان گفت که حداقل توقعات ویستا زیاد نمی‌باشد. برای راه‌اندازی Home Basic احتیاج به یک پردازنده 800 مگاهرتز، 512 مگابایت رم و یک کارت گرافیک مجهز به سیستم SVGA می‌باشد. علاوه بر این احتیاج به حداقل 20 گیگابایت حافظه هارد بوده که 15 گیگابایت آن باید کاملا آزاد باشد اما کسانی که می‌خواهند از Vistas Aero استفاده کنند مطمئنا برای مثال احتیاج به کارت گرافیکی پشتیبانی کننده از DirectX 9 که از Pixel Shader 2.0 نیز پشتیبانی کند، دارند. این کارت گرافیکی باید دارای درایور Windows Vista Display Driver Model یا WDDM و حداقل 128 مگابایت حافظه باشد.
- ایا ابزاری وجود دارند که به من کمک کنند تا بفهمم که آیا کامپیوتر من برای ویستا آماده است یا نه؟
ابتدا بهتر است سری به سایت زیر بزنید:
http://www.pcpitstop.com/vistaready
در این سایت کامپیوتر شما تست می‌شود البته در صورت وجود IE این تست سخت‌افزارهای شما را با حداقل انتظارات ویستا به مقایسه گذاشته و نتایج را اعلام می‌کند. مایکروسافت نیز سایتی در این باره طراحی کرده است:
http://www.microsoft.com/windows/product...visor.mspx
پس از دانلود کردن Advisors و نصب آن، این ابزار سیستم شما را کنترل کرده و گزارشی ارائه می‌دهد. در این گزارش تمامی برنامه‌های کاربردی نصب شده و درایورها لیست شده‌اند و همچنین نشان داده می‌شود که آیا این برنامه‌ها در ویستا نیز کاربردی دارند یا نه.
- پس از ویستا منتظر چه چیزی باشیم؟
هنوز اطلاعات زیادی در مورد نسخه بعدی وجود ندارد اما به گفته بعضی‌ها نام Blackcomb را به آن داده‌اند و قرار است با نام Vienna عرضه شود. این نام که از طرف مایکروسافت انتخاب شده است جمعی از نام شهرهای مختلف در دنیاست. اینگونه که Wikpedia نیز خبر داده است قرار است نسخه جدید باز هم شباهتهایی به ویندوز ایکس‌پی‌ داشته باشد. گفته شده است که صفحه ظاهری این نسخه کاملا جدید بوده و حتی از تکنولوژی Sandbox در آن بهره گرفته شده. اینکه این سیستم‌عامل کی عرضه می‌شود را هنوز کسی نمی‌داند. اما بنا به گفته‌های استیو بالمر، مدیر اجرایی ارشد مایکروسافت، قرار است که فاصله 5 ساله ما بین عرضه دو سیستم عامل دیگر تکرار نشود. پس این امکان وجود دارد که Vienna تا سال 2012 به بازار ارائه شود.
- اولین Service Pack متعلق به ویستا کی ارائه می‌شود؟
امکان دارد که در همین امسال اولین Service Pack عرضه شود. تا به حال این سابقه وجود نداشته است که در همان سال تولید و عرضه سیستم عامل، SP آن نیز عرضه شود. اما در مورد ویندوز ویستا دلیل قانع‌کننده‌ای وجود دارد. ویستا مدت زمان زیادی به موازات Server - OS Windows Server Longhorn(Windows Server 2007) طراحی شده است. برای اینکه بتواند زمان تحویل ویندوز ویستا را به تاخیر نیندازد، از تابستان خط طراحی این دو از هم جدا شد و ویستا به مرحله آزمایشات اصلی پیش رفت ولی Windows Server 2007 هنوز در دست طراحی بود. آن چیزهایی که در این زمان طراحی بدست آمده توسط همین سرویس پک شماره یک قرار است برای ویستا عرضه شود. برای کاربران فایده دیگری نیز وجود دارد: کاربران به سیستم عاملی دسترسی پیدا کرده‌اند که در مرحله اول برای سرورها سازماندهی و طراحی شده است.
- داستان Win FS به کجا رسیده است؟
WinFS قرار بوده است که جای سیستم فایل فعلی ویندوز بیاید. قرار بود بانک اطلاعاتی عرضه شود که خصوصا برای سوالات جستجو و طبقه‌بندی اطلاعات طراحی شده باشد.
مایکروسافت باید دست از این طراحی برمی‌داشت چرا که اجرا و طراحی نهایی آن بسیار سخت و دچار مشکلاتی شد. گرچه زیاد در مورد این مسئله از طرف مسئولان با علاقه صحبت نمی‌شود اما قرار است در نسخه بعدی ویندوز دوباره سعی در طراحی و تکمیل آن شود.

نسخه‌های ویستا (I):
- جریان نسخه‌های مختلف ویستا چیست؟
قسمت‌بندی ویستا در پنج بخش جداگانه مسئله جدیدی نیست. گر چه ویندوز ایکس‌پی در دو نسخه Home و Professional به بازار عرضه شد، مایکروسافت دو نسخه OEM را نیز عرضه کرد: Media Center Edition و Tablet PC Edition. می‌توان گفت که بخش‌های مربوط به عملکردهای نسخه‌های چهارگانه ایکس‌پی به گونه جدیدی در چهار نسخه متعلق به ویستا ظاهر شده‌اند.
انتخاب سیستم‌عامل درست واقعا راحت است. اگر از لحاظ سخت‌افزاری دارای حداقل تقاضاهای ویستا می‌باشید، اگر علاقه‌ای به Aero-Interface ندارید، اگر نیازی به ارتباط با سرورهای ویندوز ندارید و همچنین با عملکردهای Media Center یا Tablet-PC سروکار ندارید نسخه Home basic برای شما عالی خواهد بود.
با توجه به شرایط گفته شده از ویستا و فواید زیاد آن لذتی نخواهید برد. اگر کمی بیشتر خرج کنید، می‌توانید صاحب Home Premium شوید که نه تنها دارای Aero می‌باشد بلکه Media Center نیز در صفحه نمایشگر آن قابل مشاهده است و از این نسخه به بعد به عنوان 64 بیتی نیز وجود خواهد داشت.
اگر احتیاج به ارتباط با یک Windows Server domain دارید، لازم است دارای Business Edition باشید. اگر به Media Center و عملکردهای Business نیازمندید باید Ultimate Edition را انتخاب کنید این نسخه واقعا تمامی عملکردهای موجود در ویستا را دارا می‌باشد.
- من یک Tablet PC دارم. آیا می توانم و یا باید ویستا را روی آن نصب کنم یا نه؟
بله، در صورتی که نسخه‌ای از ویستا را تهیه کنید که از عملکردهای Tablet PCها پشتیبانی کند: Ultimate، Enterprise، Business، Home Premium. قبل از خرید باید حتما سخت‌افزار خود را با نیازهای ویستا چک کنید. بسیاری از Tablet PCها واقعا ضعیف می‌باشند و برای ویستا مناسب نیستند. آن نسخه‌هایی از ویستا که از Tablet PC‌ها پشتیبانی می‌کنند، ویژگی‌های جدیدی را برای نوشته‌های دستی ارائه داده‌اند. در این حالت کنترل بیشتری نسبت به Tablet Input Panel یا TIP یعنی همان مکان مورد نظر برای یادداشت خواهید داشت. قیافه ظاهری نشانگر، بیان می‌کند که در حال حاضر کامپیوتر در حال چه کاریست و حرکت‌های دست که نام Flicks را به خود گرفته‌اند، به شما اجازه مسیریابی سریع و راحت را می‌دهند.
مسئله جانبی که برای تمام کاربرانی که تاکنون از نسخه Tablet PC ویندوز استفاده نکرده‌اند این است: ویندوز ویستا شناسایی صدا و دست خط را به صورت کامل پشتیبانی و ارائه می‌کند.
- نسخه Business چه چیزهایی در بردارد؟
یکی از مسائل مهم موجود در این نسخه، امکان ارتباط با یک Windows server domain و دسترسی به اطلاعات آن می‌باشد. چنین عملکردی در ویندوز XP Professional نیز قابل مشاهده بود.
به قرینه ویندوز ایکس‌پی، ویستا Business هم برای مثال امکان دسترسی از راه دور به یک کامپیوتر توسط Remote desktop را دارا می‌باشد.
- نسخه Ultimate چه چیزی در بردارد؟
نسخه Ultimate بیشتر برای آن دسته از کاربرانی می‌باشد که ویندوز ویستا را با تمامی عملکردهایش می‌خواهند برای مثال عملکرد کامل PC-backup و یا Blitlocker که قفل کننده کامل هارد می‌باشد. مایکروسافت گفته است که به عنوان هدیه به کسانی که نسخه Ultimate را خریداری می‌کنند، مجانی برای دانلود عملکردهای بسیار زیادی را ارائه خواهیم داد. خریداران ویندوز ویستا Ultimate در یک جعبه هم نسخه 32 بیت و هم 64 بیت را دریافت می‌کنند و امکان دسترسی به تمامی زبان‌ها برای سیستم عامل را دارا می‌باشند.
- سیستم 64 بیت چه چیزهایی برای من دارد؟
کاملا مانند نسخه 64 بیتی ویندوز ایکس‌پی، نسخه 64 بیتی ویندوز ویستا هم مانند نسخه 32 بیتی آن می‌ماند. اما نسخه 64 بیتی هم اجازه استفاده از برنامه‌های کاربردی 64 بیتی و هم 32 بیتی را می‌دهد و بیشتر از 4 گیگابایت از RAM آن را می‌توان استفاده کرد.
نسخه‌های 64 بیتی نرم‌افزارهای کاربردی مانند Video‌و Foto و CAD و بعضی از ابزارها امکانات بیشتری را نسبت به همان نرم‌افزار‌ها در نسخه 32 بیتی ارائه می‌دهند. پس بهتر است که از سیستم عامل 64 بیتی استفاده کرد.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها