عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

6000 اصله نهال صنوبر در اختيار پيمانكاران توليد نهال قرار داده مي‌شود

6000 اصله نهال صنوبر در اختيار پيمانكاران توليد نهال قرار داده مي‌شود
شنبه 30 بهمن 1389  07:16 ب.ظ

معاون برنامه ريزي و پشتيباني مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي خراسان شمالي گفت: در اسفند ماه سال‌جاري حدود شش هزار اصله نهال صنوبر در راستاي اجراي طرح زراعت چوب در اختيار پيمانكاران توليد نهال قرار داده مي‌شود.

علي بزرگمهر در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا با اشاره به اينكه در راستاي اجراي طرح زراعت چوب در استان اين مركز از سال 71 با جمع آوري 95 كلون از تمامي مراكز تحقيقات خراسان و 42 رقم غير بومي از مركز تحقيقات البرز كرج و مقايسه آنها با يكديگر و انتخاب 21 رقم از آنها و احداث كلكسيوني از آنها افزود: بررسي‌ها نشان داده كه عملكرد چوب ارقام صنوبر غير بومي دو برابر ارقام بومي بوده است و ارقام غير بومي بايد جايگزين ارقام بومي شوند.

وي ادامه داد: اين مركز پس از اتمام طرح مبادرت به ايجاد خزانه كرده است.

بزرگمهر با بيان اينكه در سال‌جاري از اين نهال به عنوان كشت مستقيم استفاده نمي‌شود توضيح داد: اين تعداد نهال از طريق اداره كل منابع طبيعي خراسان شمالي در اختيار پيمانكاران توليد نهال داده مي‌شود تا در سال آينده به توليد انبوه برسد و در اختيار كشاورزان قرار گيرد.

وي اظهارداشت: در سال گذشته نيز حدود يك هزار اصله نهال صنوبر در اختيار پيمانكاران زراعت چوب قرار داده شده است.

اين مسوول مساحت خزانه اين مركز تحقيقات را حدود نيم هكتار بيان كرد.

وي تصريح كرد: با كشت گونه‌هاي موفق صنوبر مي‌توان بين 30 تا 35 مترمكعب در هكتار در سال چوب توليد كرد اين در حاليست كه در ارقام بومي 18 مترمكعب در هكتار در سال چوب توليد مي‌شود.

بزرگمهر تاكيد كرد: با كشت اين ارقام هزينه نگهداري و دوره بهره برداري تا 10 سال كاهش مي‌يابد اين در حاليست كه با كشت ارقام بومي، دوره بهره برداري 15 تا 20 سال است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها