عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

اجراي طرح کمربند حفاظتي، تاثير بسزايي در کاهش تصرف مراتع دارد

اجراي طرح کمربند حفاظتي، تاثير بسزايي در کاهش تصرف مراتع دارد
شنبه 30 بهمن 1389  07:16 ب.ظ

معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان زنجان گفت: اجراي طرح کمربند حفاظتي، تاثير بسزايي در کاهش تصرفات غير قانوني مراتع دارد.

 

بهروز گنج خانلو در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه زنجان، با بيان اين‌که سالانه کمتر از 10 کيلومتر از مرزهاي بين مراتع و زمين‌هاي کشاورزي استان، علامت گذاري مي‌شود، توضيح داد: يکي از معضلات موجود در رابطه با حفاظت از مراتع، تصرف و تعدي عده‌اي سودجو به اين اراضي است که بايد با اجراي طرح‌هاي حفاظتي، مانع اين اقدام غيرقانوني شد.

 

وي، اجراي طرح کمربند حفاظتي را در کاهش تعدي به اراضي ملي موثر ارزيابي کرد و افزود: هم اکنون در مناطقي از استان که اين طرح به اجرا درآمده، دخل و تصرف به مراتع، به حداقل رسيده است.

 

اين مقام مسوول با اشاره به اين‌که کمبود اعتبار تخصيص يافته، عمده مشکل پيش روي اجراي اين طرح است، خاطرنشان کرد: در شرايطي که با صرف هزينه کم مي توان مانع تخريب مراتع شد، نبايد به خاطر کمبود اعتبار، شرايطي به وجود آيد که نتوان اين طرح را اجرايي نمود.

 

وي، استفاده از «بنچ مارک» را بهترين راهکار براي تعيين مرز بين مراتع و زمين هاي کشاورزي استان عنوان کرد و يادآور شد: اين بتن‌ها به فاصله 30 سانتي متر از يکديگر نصب مي‌شوند و کشاورزان حق تعدي از اين مرز تعيين شده را ندارند؛ در غير اين صورت با متخلفين بر اساس قانون برخورد مي‌شود.

 

گنج خانلو به ضرورت حفاظت از مراتع استان اشاره و تصريح کرد: مراتع به عنوان ذخائر ارزشمند و همچنين محل تامين علوفه مورد نياز دام، جزء ثروت‌هاي هر منطقه به شمار مي‌آيد که با توجه به محدوديت آن، بايد با تمام توان از اين مناطق حفاظت کرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها