عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ايران رتبه 16 جهاني در نانوتكنولوژي كشاورزي جهان

ايران رتبه 16 جهاني در نانوتكنولوژي كشاورزي جهان
شنبه 30 بهمن 1389  07:16 ب.ظ

 

ايران در بحث توليد علم در بخش نانوتكنولوژي كشاورزي براساس رتبه‌بندي ISI عنوان 16 جهان را بدست آورده است.
 هدف از بهره‌مندي از نانوتكنولوژي در بخش كشاورزي به عنوان نخستين بخش رسمي و مصوب در وزارت جهاد كشاورزي اين است كه زيرساخت لازم براي كاربرد و توسعه فناوري جديد نانو در بخش كشاورزي را استفاده كند. 
رئيس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي گفت: يكي از توانمند‌هاي اين فناوري نانو در جهت جلوگيري از ضايعات محصول در بخش كشاورزي و افزايش عمر ماندگاري محصول است.
 با فناوري نانو و جلوگيري از ضايعات به تبع آن عملكرد در واحد سطح بخش كشاورزي افزايش مي‌يابد. 
وي گفت: علاوه بر آن يك پروژه تعريف شده براي بسته‌بندي نانو براي افزايش عمر ماندگاري و جلوگيري از ضايع شدن محصول است كه اين پروژه آغاز شده و تا پايان سال‌جاري يا اوايل سال 89 به دانش توليد بسته‌بندي با فناوري نانو در بخش كشاورزي دست مي‌يابيم.
 اين فناوري باعث افزايش ماندگاري محصول و عمر آن است. 
رئيس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي گفت: در خصوص كاربرد نانو تكنولوژي در بحث سموم، كودها و بيابان‌زدايي، بخش زراعت و باغباني دانشمندان ايراني فعاليت مي‌كنند تا به اين فناوري دسترسي پيدا كنند.
 20 پروژه تحقيقاتي در كميته نانوتكنولوژي وزارت جهاد كشاورزي تعريف شده و به سرعت مراحل انجام آن طي خواهد شد. 
خيام نكويي در مورد كشت بافت خرما گفت: براي تجارت‌سازي فناورزي كشت بافت خرما كارهاي مهمي انجام مي‌شود و تلاش براين است كه پروتكل كشت بافت خرما تجاري‌سازي شده و از مرحله آزمايشگاه به مرحله گلخانه و سپس به مزرعه انتقال يابد.
وي در مورد زمان انتقال فناوري از آزمايشگاه به نخلستان گفت: بسته به محصول متفاوت است و در برخي محصولات حدود 2 سال و در برخي حتي 4 ماه طول مي‌كشد.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها