عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

صدر: تعرفه‌هاي درمان 90 براساس قيمت واقعي خدمات خواهد بود

صدر: تعرفه‌هاي درمان 90 براساس قيمت واقعي خدمات خواهد بود
شنبه 30 بهمن 1389  07:16 ب.ظ

در جلسه مشترك روساي بيمارستان‌هاي خصوصي تهران و مسوولان سازمان نظام پزشكي، مسايل و موضوعات مختلف بويژه اثرات هدفمند كردن يارانه‌ها در حوزه سلامت بررسي شد و حاضرين با كمرشكن خواندن رشد هزينه‌هاي خدمات حوزه سلامت، اعلام كردند كه در صورت واقعي شدن تعرفه‌ها و حمايت دولت، اجراي اين طرح مي‌تواند با شفاف‌سازي هزينه‌هاي اين حوزه، اثرات مثبتي در نظام سلامت كشور داشته باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر سيدشهاب‌الدين صدر در ديدار با روسا و مديران عامل حدود 30 بيمارستان خصوصي تهران با اشاره به ناخوشايند بودن برخي از مواد قانون برنامه پنجم توسعه براي اعضاي جامعه پزشكي كشور، گفت: اگر چه برخي مواد و بندهاي اين قانون باعث نگراني جامعه پزشكي كشور شده، اما با در نظر گرفتن نكات و بندهاي مثبت اين قانون مي‌توان گفت كه با اجراي آن شرايط نامطلوب و نگران‌كننده‌اي براي جامعه پزشكي ايجاد نخواهد شد.

تعامل با وزارت بهداشت براي تعيين تعرفه‌هاي درمان دولتي و خصوصي

تعرفه‌هاي درمان 90 با توجه به هزينه‌هاي واقعي خدمات حوزه سلامت خواهد بود

وي سلب اختيار تعرفه گذاري سازمان نظام پزشكي در اين قانون را از جمله موارد نگران كننده براي جامعه پزشكي عنوان كرد و گفت: دولت پس از تلاش‌هاي بسيار در چندين دوره بالاخره امسال موفق شد با تصويب مجلس شوراي اسلامي اين اختيار را از سازمان نظام پزشكي سلب كند و با وجود اينكه تلاش‌هاي بسياري از سوي كارشناسان و صاحب نظران بي‌طرف براي جلوگيري از تصويب آن صورت گرفت، وجود هجمه‌هاي گسترده برعليه سازمان نظام پزشكي، مانع از اثربخشي اين اقدامات شد.

رييس‌ كل سازمان نظام پزشكي افزود: با اين وجود مسوولان و كارشناسان سازمان نظام پزشكي نظرات كارشناسي خود را از طريق كميته مشتركي با وزارت بهداشت جهت تعيين تعرفه‌هاي بخش دولتي و غيردولتي اعلام مي‌كنند و در اين باره همكاري و تعامل نسبتا مطلوبي وجود دارد.

وي عنوان كرد: تعرفه‌هاي سال 1390 با كار كارشناسي مشترك و با توجه به قيمت تمام شده خدمات و هزينه‌هاي واقعي حوزه سلامت تعيين خواهد شد.

وي افزود: در همه كشورهاي دنيا، قيمت تمام شده خدمات حوزه سلامت براساس اعداد و ارقام مشخصي محاسبه مي‌شود اما در كشور ما گاهي مصلحت سنجي‌ها، تعرفه‌هاي مربوط به اين هزينه‌هاي مشخص را تحت تأثير قرار مي‌دهند.

دولت بايد سالانه 4/6 هزار ميليارد تومان از محل هدفمندي يارانه‌ها به حوزه سلامت اختصاص دهد

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي، پيش‌بيني اختصاص 10 درصد از درآمد هدفمند كردن يارانه‌ها به حوزه سلامت را يكي از مواد مترقي قانون برنامه پنجم توسعه عنوان كرد و گفت: براساس اعلام سخنگوي كارگروه طرح تحول اقتصادي در هفته گذشته، دولت 16 هزار ميليارد تومان در طول سه ماهه گذشته از محل هدفمند كردن يارانه‌ها درآمد داشته كه در طول يك سال رقم آن به 64 هزار ميليارد تومان مي‌رسد كه با اجراي قانون مصوب مجلس، دولت بايد حدود 4/6هزار ميليارد تومان سالانه در نظام سلامت كشور علاوه بر بودجه‌هاي ساليانه هزينه كند كه اين اعتبار مي‌تواند بخش مهمي از مشكلات اقتصاد درمان را حل كند.

 با ممنوعيت حضور پزشكان در دو بخش دولتي و خصوصي؛

ضرر و زيان وارد شده به بخش دولتي بسيار بيشتر از خصوصي خواهد بود

وي در ادامه به ماده 36 قانون برنامه پنجم توسعه كه پزشكان را موظف مي‌كند منحصرا در يكي از بخش‌هاي دولتي يا خصوصي فعاليت كنند، اشاره كرد و گفت: اين موضوع از جمله مواردي است كه اجراي آن مي‌تواند براي پزشكان شاغل در هر دو بخش دولتي و غيردولتي مشكل ايجاد كند كه در اين ميان ضرر و زيان وارد شده به بخش دولتي بسيار بيشتر است.

صدر، ضمن استقبال از اجراي طرح بزرگ اقتصادي هدفمند كردن يارانه‌ها و دعوت از جامعه پزشكي به همكاري با اين طرح، گفت: برداشت ما اين است كه هدفمند كردن يارانه‌ها يك فرصت مناسب براي شفاف شدن هزينه‌هاي حوزه سلامت كشور است و اگر دستگاه‌هاي اجرايي مسوول به خوبي و با در نظر گرفتن جوانب مختلف امر، اين طرح را اجرايي كنند آثار مثبت آن در حوزه سلامت مشهود خواهد بود و در غيراينصورت مي‌تواند عوارض منفي جدي در عرصه بهداشت و درمان كشور ايجاد كند.

وي افزود: موضع سازمان نظام پزشكي، تلاش در جهت افزايش كارآيي و اثربخشي هدفمند كردن يارانه‌ها در حوزه سلامت كشور است و به همين منظور همايشي را در 19 اسفند ماه با حضور صاحب‌نظران اقتصاد و سلامت برگزار خواهيم كرد تا ضمن مطالعه و بررسي دقيق و علمي اجراي اين طرح، راهكارهاي كاهش عوارض احتمالي و استراتژي‌هاي كاهش هزينه‌هاي حوزه سلامت تهيه و تدوين شود.

رييس‌كل سازمان نظام پزشكي اضافه كرد: يكي از استراتژي‌ها و راهكارها براي جلوگيري از رشد ناگهاني تعرفه‌هاي حوزه سلامت پس از اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها، كاهش هزينه‌هاي پارامترهاي اثرگذار در هزينه‌هاي نهايي خدمات حوزه سلامت از قبيل آب، برق، گاز، تلفن و ... است كه مراكز و بيمارستان‌هاي غيردولتي مي‌توانند با كاهش اين هزينه‌ها و صرفه جويي، از رشد غيرمنطقي تعرفه‌هاي سلامت جلوگيري كنند. البته اين موضوع نياز به توجه و همراهي دولت نيز دارد.

درخواست از رييس جمهور براي حمايت از جامعه پزشكي و كاهش فشار ناشي از هدفمندي يارانه‌ها

وي با اشاره به درخواستي كه از رييس جمهور براي حمايت از جامعه پزشكي همانند ساير صنوف براي كاهش فشار ناشي از هدفمند كردن يارانه‌ها صورت گرفته، ادامه داد: رييس‌جمهور در اين باره دستورات لازم را صادر كرده و روال اجرايي آن در حال انجام است تا جامعه پزشكي هم بتواند از تسهيلات بانكي مناسب برخوردار شود.

صدر در ادامه با اشاره به ديدار نمايندگان جامعه پزشكي با رييس جمهور اظهار كرد: مسايل و مشكلات جامعه پزشكي در اين ديدار با رييس جمهور در ميان گذاشته شد و آقاي دكتر احمدي‌نژاد نيز ضمن حمايت از خدمات ارزشمند جامعه پزشكي، جايگاه آنها را در نزد مردم خدشه‌ناپذير توصيف كرد.

وي گفت: در برخي موارد، تعدادي از رسانه‌ها از جمله صدا و سيما با پخش گزارش‌هاي يك طرفه و نسنجيده باعث ناديده گرفته شدن خدمات گسترده و افتخارآميز جامعه پزشكي مي‌شوند كه در اين باره به صورت مكتوب و در مجامع مختلف به رياست سازمان صدا و سيما حساسيت موضوع را عنوان كرده‌ايم كه وي نيز قول داده توجه و كنترل بيشتري در اين موارد صورت خواهد گرفت.

رييس‌كل سازمان نظام پزشكي ادامه داد: سازمان به راحتي از كنار مسايلي كه در جهت خدشه‌دار كردن جايگاه جامعه پزشكي عنوان مي‌شود، نمي‌گذرد و با هر ارگان و رسانه‌اي كه اينگونه مباحث را ادامه دهد، از طريق مراجع حقوقي و قضايي پيگيري‌هاي لازم را انجام مي‌دهد.

وي گفت: بيشترين ضرر و زياني كه حرفه پزشكي و جايگاه پزشكان متحمل شده از بي‌تدبيري برخي اعضا و همكاران جامعه پزشكي بوده است و در مواردي حتي برخي دستگاه‌هاي اجرايي حوزه سلامت، رسانه‌ها را در اين راه حركت داده‌اند.

اجازه نمي‌دهيم هر كسي نظام سلامت ملي كشور را بر هم بزند

صدر تاكيد كرد: سازمان نظام پزشكي در اجراي قوانين و اختيارات خود هيچ ملاحظه‌اي را در نظر نخواهد گرفت و از تمام ظرفيت‌هاي قانوني خود در راستاي صيانت از حقوق بيماران و جامعه پزشكي و خدماتي كه از سوي آنها ارايه مي‌شود، استفاده مي‌كند و اجازه نخواهد داد كه هر كسي بتواند نظام سلامت ملي و بهداشت و درمان كشور را برهم بزند.

صدر همچنين به برخي از اقدامات و فعاليت‌هاي سازمان نظام پزشكي از جمله توجه به امنيت شغلي و احساس امنيت جامعه پزشكي، برگزاري دوره‌هاي آموزش مداوم، طراحي و صدور كارت شبكه ملي سلامت كه به تدريج جايگزين كارت نظام پزشكي خواهد شد، ارايه كتابچه طلايي پزشكان در راستاي تكريم جايگاه جامعه پزشكي، برگزاري سمينارهاي كارشناسي در حوزه سلامت و برگزاري مسابقات ورزشي ويژه جامعه پزشكي در سطح كشور اشاره كرد.

معاون نظارت و برنامه‌ريزي سازمان نظام پزشكي:

برگزاري جلسات مشترك با وزارت بهداشت براي تعيين تعرفه‌هاي درمان 90

در ادامه جلسه، دكتر عليرضا زالي، معاون نظارت و برنامه‌ريزي سازمان نظام پزشكي با اشاره به برگزاري مستمر جلسات كميته مشترك وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي جهت تعيين تعرفه‌هاي درماني، گفت: اين كميته كه 4 جلسه آن برگزار شده تعرفه‌ها را براساس قيمت تمام شده خدمات درماني تعيين و براي تصويب به مراجع ذيصلاح ارايه خواهد داد.

زالي، با اشاره به برخي از مواد قانون برنامه پنجم توسعه در حوزه سلامت گفت: براساس اين قانون، بيمه‌هاي تكميلي، مجاز به ارايه خدمات بيمه‌اي مندرج در سطح خدمات يك نيستند. همچنين تشكيل سامانه جامعه خدمات سلامت در اين قانون پيش بيني شده كه هر دوي اين مواد نيازمند توجه جدي توسط كارشناسان و صاحب‌نظران است.

نايب رييس شوراي عالي نظام پزشكي:

 افزايش 60 درصدي هزينه‌هاي بيمارستان‌هاي خصوصي با هدفمندي يارانه‌ها

دكتر نوروزي، نايب رييس شوراي‌عالي نظام پزشكي نيز در اين جلسه اعلام كرد كه حداقل افزايش هزينه‌هاي جاري بيمارستان‌هاي خصوصي با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها 30 تا 40 درصد است و اگر رشد هزينه‌هاي ناشي از افزايش حقوق و دستمزد پرسنلي هم در نظر گرفته شود اين ميزان رشد به 60 درصد خواهد رسيد كه در صورت فقدان حمايت لازم، بخش خصوصي حوزه سلامت را از بين خواهد برد.

 معاون انتظامي سازمان نظام پزشكي:

در برخورد با تخلفات پزشكي قاطع و مصمم هستيم

دكتر نيك‌نژاد، معاون انتظامي سازمان نظام پزشكي نيز با بيان اينكه هيئت‌هاي انتظامي به صورت جدي به شكايات بيماران و مردم رسيدگي مي‌كند گفت: ما در برخورد با تخلفات و مجازات‌هاي قانوني افراد متخلف قاطع و مصمم هستيم.

وي با اشاره به ماده 36 قانون برنامه پنجم توسعه كه پزشكان را موظف مي‌كند تنها در يكي از بخش دولتي يا غيردولتي به فعاليت تخصصي بپردازند، تصريح كرد: با اجراي اين قانون، مسؤولان حوزه سلامت چنانچه در هر دو بخش دولتي و غيردولتي فعال باشند، اولين كساني خواهند بود كه كارشان به هيأت‌هاي انتظامي سازمان نظام پزشكي مي‌كشد.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص اقدامات سازمان تعزيرات حكومتي بر عليه بيمارستان‌هاي خصوصي نيز اظهار كرد: براساس قانون مباحث مرتبط با تعزيرات حكومتي در حوزه سلامت، بايد در كميسيون ماده 11 كه متشكل از نمايندگان وزارت بهداشت، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و سازمان نظام پزشكي است مطرح و بررسي شود.

در ادامه جلسه، برخي از رؤسا و مديران عامل بيمارستان‌هاي خصوصي تهران مشكلات و نقطه نظرات خود را با رييس‌كل، معاونان و مسؤولان سازمان نظام پزشكي مطرح كردند كه از جمله مهم‌ترين آنها مي‌توان به نامشخص بودن وضعيت تعرفه‌هاي سال 90 با توجه به اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، وضعيت قرار داد بيمه‌ها با مراكز درماني خصوصي پس از اجراي قانون برنامه پنجم توسعه و توجه به جايگاه جامعه پزشكي اشاره كرد.

دكتر نعيمي، دبير انجمن صنفي بيمارستان‌هاي خصوصي درجه يك تهران با اشاره به نتايج بررسي‌هايي كه روساي كليه بيمارستان‌هاي خصوصي تهران هفته گذشته به اين انجمن ارايه كرده‌اند، گفت: براي سال 1390، حداقل رشدي كه تعرفه‌هاي بخش غيردولتي به ازاي هر تخت - روز بيمارستاني بايد داشته باشند 35 درصد است و ميزان رشد كمتر از اين ميزان به معناي ورشكستگي كامل بيمارستان‌هاي خصوصي است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها