عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آگاهي از ويژگي‌هاي جامعه روستايي شرط موفقيت کارشناسان کشاورزي است

آگاهي از ويژگي‌هاي جامعه روستايي شرط موفقيت کارشناسان کشاورزي است
شنبه 30 بهمن 1389  07:17 ب.ظ

معاون فني دفتر امور آب و خاك كشاورزي كشور در هفتمين همايش خاکشناسي يكي از مشكلات بنيادي را كوچك بودن واحدهاي بهره‌برداران اعلام و اظهار كرد: از آن جا كه جامعه بهره‌برداران در روستاها مستقر هستند، آگاهي از ويژگي‌هاي جامعه روستايي شرط اصلي براي موفقيت يك كارشناس است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) همدان، قلندرزاده افزود: بايد در برنامه‌هاي آموزشي از روند تاريخي تغيير و تحولات اقتصادي جامعه و اقتصاد كلان و خرد اطلاعاتي به فارغ‌التحصيلان داده شود تا بتوانند تحليل نقادانه‌اي از برنامه‌هاي توسعه ارائه دهند.

وي عنوان كرد: فارغ‌التحصيلان در مسايل فني تخصص دارند اما وقتي به تنگناهاي مديريتي، ساختاري و بودجه‌اي مي‌رسند، شناخت درستي از اين موارد ندارند و درواقع موسسه تحقيقات آب و خاك، موسسه‌اي تحقيقاتي بوده كه بايد چالش‌هاي ساختاري، مديريتي و بودجه‌اي را شناسايي كند.

او گفت: مسوولان در معاونت برنامه‌ريزي رياست جمهوري، اطلاعات دقيقي از چالش‌هاي موجود در بهره‌برداري از خاك ندارند و ما از انجمن علوم خاك و نظام مهندسي درخواست داريم كه در اطلاع‌رساني به اين مجامع ما را ياري كنند.

قلندرزاده با بيان اين كه عزم دولت به كوچك سازي واحدهاست، افزود: تنها راهكار در اين زمينه تربيت فارغ التحصيلان است كه بتوانند با مباني اقتصاد بازار آشنا شوند و از تسهيلات نهادهاي بانكي استفاده كنند.

عضو هيات علمي گروه خاك شناسي پرديس تهران نيز با ارائه گزارشي از مميزي علم خاك شناسي كشور، بيان كرد: امروزه بارزترين شاخص توسعه يافتگي يك كشور را توان علمي و فني آن مي‌دانند، همچنين منابع خاك و آب هر كشور ثروت آن را رقم مي زند.

متشرع‌زاده عنوان كرد: منظور از مميزي، گردآوري اطلاعات و آمار درباره وضعيت موجود، شناسايي ويژگي‌ها، تطبيق با استانداردها و مقايسه با موارد مشابه منطقه‌اي و بين‌المللي است.

وي اضافه كرد: در گزارش مميزي، سير تحولات علم خاك‌شناسي در ايران و جهان مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد و سير تحولات از بعد آموزش، تحقيق و چالش‌هاي پيش روي علم خاك به ويژه از دهه 90 بيان مي شود.

او درباره روش تهيه آمار و اطلاعات براي مميزي، گفت: در اين روش، پرسش‌هايي تهيه و براي 13 گروه دانشگاه آزاد و 27 گروه مهندسي علوم خاك دولتي و كليه مراكز تحقيقاتي و پژوهشي ارسال مي‌شود.

متشرع زاده اذعان كرد: تاريخچه خاك شناسي به سال 1324 در تهران برمي‌گردد و از سال 42 به صورت رسمي گروه مستقل خاك شناسي تشكيل شد و تهران، شيراز و تبريز از قديمي ترين گروه‌هاي خاك شناسي محسوب مي شوند.

يكي از اعضا انجمن علوم خاك ايران نيز در اين همايش عنوان كرد: دو هزار و 200 موسسه آموزش عالي در كشور وجود دارد كه از اين تعداد 110 دانشكده كشاورزي است كه 230 هزار نفر نيز مشغول به تحصيل هستند و سالانه 25 تا 30 هزار نفر در رشته‌هاي كشاورزي فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

باي بوردي ادامه داد: در موسسه‌اي كه بايد خاك شناسان را جذب كند، در سه سال گذشته حتي يك نفر هم استخدام نكرده و اين در حالي است كه تعداد دانشگاه‌ها و دانشجويان هر ساله رو به افزايش است.

وي گفت: خاک با آب و گياه و انرژي اهميت مي‌يابد و نقش اقليم به مراتب بيش تر از خاک در توليدات کشاورزي است و بر خلاف آب و هوا که استاندارد آب و هواي پاک داريم استاندارد براي خاک پاک نداريم.

دکتر باي بوردي در پايان گفت: با توجه به اين که آرم انجمن علوم خاک بسيار بي‌رنگ است، از نسل جوان خواهش دارم که يک لوگوي خاک شناسي طراحي کنند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها