عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

آگاهي از ويژگي‌هاي جامعه روستايي شرط موفقيت کارشناسان کشاورزي است

آگاهي از ويژگي‌هاي جامعه روستايي شرط موفقيت کارشناسان کشاورزي است
شنبه 30 بهمن 1389  07:17 ب.ظ

معاون فني دفتر امور آب و خاك كشاورزي كشور در هفتمين همايش خاکشناسي يكي از مشكلات بنيادي را كوچك بودن واحدهاي بهره‌برداران اعلام و اظهار كرد: از آن جا كه جامعه بهره‌برداران در روستاها مستقر هستند، آگاهي از ويژگي‌هاي جامعه روستايي شرط اصلي براي موفقيت يك كارشناس است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) همدان، قلندرزاده افزود: بايد در برنامه‌هاي آموزشي از روند تاريخي تغيير و تحولات اقتصادي جامعه و اقتصاد كلان و خرد اطلاعاتي به فارغ‌التحصيلان داده شود تا بتوانند تحليل نقادانه‌اي از برنامه‌هاي توسعه ارائه دهند.

وي عنوان كرد: فارغ‌التحصيلان در مسايل فني تخصص دارند اما وقتي به تنگناهاي مديريتي، ساختاري و بودجه‌اي مي‌رسند، شناخت درستي از اين موارد ندارند و درواقع موسسه تحقيقات آب و خاك، موسسه‌اي تحقيقاتي بوده كه بايد چالش‌هاي ساختاري، مديريتي و بودجه‌اي را شناسايي كند.

او گفت: مسوولان در معاونت برنامه‌ريزي رياست جمهوري، اطلاعات دقيقي از چالش‌هاي موجود در بهره‌برداري از خاك ندارند و ما از انجمن علوم خاك و نظام مهندسي درخواست داريم كه در اطلاع‌رساني به اين مجامع ما را ياري كنند.

قلندرزاده با بيان اين كه عزم دولت به كوچك سازي واحدهاست، افزود: تنها راهكار در اين زمينه تربيت فارغ التحصيلان است كه بتوانند با مباني اقتصاد بازار آشنا شوند و از تسهيلات نهادهاي بانكي استفاده كنند.

عضو هيات علمي گروه خاك شناسي پرديس تهران نيز با ارائه گزارشي از مميزي علم خاك شناسي كشور، بيان كرد: امروزه بارزترين شاخص توسعه يافتگي يك كشور را توان علمي و فني آن مي‌دانند، همچنين منابع خاك و آب هر كشور ثروت آن را رقم مي زند.

متشرع‌زاده عنوان كرد: منظور از مميزي، گردآوري اطلاعات و آمار درباره وضعيت موجود، شناسايي ويژگي‌ها، تطبيق با استانداردها و مقايسه با موارد مشابه منطقه‌اي و بين‌المللي است.

وي اضافه كرد: در گزارش مميزي، سير تحولات علم خاك‌شناسي در ايران و جهان مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد و سير تحولات از بعد آموزش، تحقيق و چالش‌هاي پيش روي علم خاك به ويژه از دهه 90 بيان مي شود.

او درباره روش تهيه آمار و اطلاعات براي مميزي، گفت: در اين روش، پرسش‌هايي تهيه و براي 13 گروه دانشگاه آزاد و 27 گروه مهندسي علوم خاك دولتي و كليه مراكز تحقيقاتي و پژوهشي ارسال مي‌شود.

متشرع زاده اذعان كرد: تاريخچه خاك شناسي به سال 1324 در تهران برمي‌گردد و از سال 42 به صورت رسمي گروه مستقل خاك شناسي تشكيل شد و تهران، شيراز و تبريز از قديمي ترين گروه‌هاي خاك شناسي محسوب مي شوند.

يكي از اعضا انجمن علوم خاك ايران نيز در اين همايش عنوان كرد: دو هزار و 200 موسسه آموزش عالي در كشور وجود دارد كه از اين تعداد 110 دانشكده كشاورزي است كه 230 هزار نفر نيز مشغول به تحصيل هستند و سالانه 25 تا 30 هزار نفر در رشته‌هاي كشاورزي فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

باي بوردي ادامه داد: در موسسه‌اي كه بايد خاك شناسان را جذب كند، در سه سال گذشته حتي يك نفر هم استخدام نكرده و اين در حالي است كه تعداد دانشگاه‌ها و دانشجويان هر ساله رو به افزايش است.

وي گفت: خاک با آب و گياه و انرژي اهميت مي‌يابد و نقش اقليم به مراتب بيش تر از خاک در توليدات کشاورزي است و بر خلاف آب و هوا که استاندارد آب و هواي پاک داريم استاندارد براي خاک پاک نداريم.

دکتر باي بوردي در پايان گفت: با توجه به اين که آرم انجمن علوم خاک بسيار بي‌رنگ است، از نسل جوان خواهش دارم که يک لوگوي خاک شناسي طراحي کنند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها