عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

استفاده نكردن به موقع از سازه‌هاي محافظ، عامل ريزش ساختمان در گود برداري است

استفاده نكردن به موقع از سازه‌هاي محافظ، عامل ريزش ساختمان در گود برداري است
شنبه 30 بهمن 1389  07:18 ب.ظ

عضو گروه تخصصي عمران نظام مهندسي ساختمان استان زنجان گفت: استفاده نكردن به موقع از سازه‌هاي محافظ و سهل انگاري برخي از مهندسين ناظر و کار فرمايان از عوامل اصلي ريزش ساختمان‌ها به هنگام گود برداري است.

 

يحيي نصيرا در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه زنجان، با اشاره به اين که مسووليت گود برداري ساختمان از لحاظ نظارت برعهده مهندس ناظر و از لحاظ اجرا برعهده مهندس مجري ساختمان است، اظهار کرد: نبايد از افراد غير متخصص و آموزش نديده در گود برداري ساختمان‌ها بهره گرفت.

 

وي با بيان اين‌که توجه به نوع خاک در هنگام گود برداري امري ضروري است، افزود: با وجود اين‌كه در مقابل خاک‌هايي با ميزان چسبندگي بالا و دارا بودن مقاومت برشي در برابر وزن ساختمان‌ها احتياجي به استفاده از سازه‌هاي محافظ در هنگام گود برداري نيست اما بهتر است جهت اطمينان از اين سازه‌ها در خاک‌هاي رسي استفاده شود.

 

اين کارشناس ساختمان، استفاده از سازه‌هاي محافظ در هنگام گود برداري را براي زميني با خاک دانه‌اي ضروري دانست و گفت: چسبندگي پايين دانه‌هاي ماسه، ريزش ماسه در هنگام گود برداري و احتمال نشست ساختمان‌هاي مجاور، ضرورت استفاده از سازه‌هاي محافظ گود برداري در زمين‌هايي با خاک دانه‌اي را ايجاب کرده است.

 

وي با تأکيد بر اين‌که از لحاظ قانوني مهندسيني که آموزش‌هاي لازم براي انجام گود برداري را نديده‌اند، نمي‌توانند اقدام به گود برداري ساختمان‌ها كنند، تصريح کرد: تنها فارغ التحصيل شدن از دانشگاه و دريافت مدرک مهندسي براي داشتن صلاحيت جهت انجام گود برداري کافي نيست.

 

نصيرا با بيان اين‌که ضوابط قانوني براي اجراي گود برداري بر اساس يک سري استانداردها در نظر گرفته شده است، افزود: متاسفانه به دليل استفاده از مجريان تجربي و آموزش نديده، برخي گود برداري‌ها به درستي صورت نمي‌گيرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها