عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مدير عامل سازمان هوا فضا: اقتدار ايران به پيشتازي در بخش هوا فضا است

مدير عامل سازمان هوا فضا: اقتدار ايران به پيشتازي در بخش هوا فضا است
شنبه 30 بهمن 1389  07:20 ب.ظ

مدير عامل سازمان هوا فضا گفت: اگر كشوري مانند جمهوري اسلامي ايران مي‌خواهد در اقتدار باقي بماند بايد در بخش هوا فضا پيشتاز باشد همانگونه كه اكنون نيز ايران در بسياري از بخش‌هاي هوا فضا بين رتبه‌هاي چهار تا 10 كشورهاي برتر در سراسر جهان است.

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي ايسنا، منوچهر منطقي، مدير عامل سازمان هوا فضاي كشورمان در همايش "نقش فناوري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" گفت: رشته هوا فضا از ابعاد مختلفي از جمله اقتصادي، امنيتي، حقوق ملي يا همان پرستيژ ملي حائز اهميت است به همين دليل كشورهاي پيشرفته تلاش مي‌كنند در اين زمينه گام‌هايي بردارند كه مي‌توان از كشورهاي پيشرو در اين زمينه به برزيل، كره‌جنوبي، هند و چين اشاره كرد.

وي با بيان اين‌كه ‌در اين زمينه بايد سرمايه‌گذاري و تسريع در اقدامات شركت‌هاي دانش‌بنيان مورد توجه قرار گيرد، اظهار كرد: با انجام اين دو نكته درآمد بسياري مي‌توان حاصل كرد به طور مثال درآمدي بالغ بر 900 ميليارد دلار آمريكا از اين بخش به دست مي‌آيد.

منطقي با بيان اين‌كه قرن 21 قرن تسلط بر آسمان‌هاست، ادامه داد: هر كشوري كه بخواهد اقتدار داشته باشد بايد در بخش هوافضا گام بردارد.

وي با اشاره به تلاش‌ها و پيشرفت‌هاي ايران در بخش هوا فضا گفت: اكنون ما توانسته‌ايم ماهواره‌اي ساخته و همچنين در آستانه نهادينه كردن سيستم‌هاي كنترل زميني هستيم. همچنين ايران توانسته است تمام سيستم‌هاي موجود در زمينه امنيت در بخش هوافضا را ساخته و يكي از برترين‌ها در منطقه به شمار مي‌رود.

مديرعامل سازمان هوا فضا ادامه داد: در حال حاضر ايران در بخش فضايي چهارمين كشور جهان است، كشورهاي ديگر با همكاري وسيع با كشورهاي پيشرفته توانسته‌اند در بخش فضايي پيشرفت كنند اما ايران توانسته به تنهايي بر روي پاهاي خود در اين مسير گام بردارد كه در اين زمينه خلاقيت دانشجويان و جوانان ايراني و حمايت دولت تاثيرگذار بوده است.

منطقي درباره فرصت‌هاي موجود در زمينه هوا فضا در ايران اضافه كرد: از جمله فرصت‌هاي موجود مي‌توان به نيروي انساني نخبه اشاره كرد كه در حال حاضر نيروي انساني فعال بين 35 تا 40 سال هستند و تجربه‌اي بيش از 10 تا 15 سال دارد و از سوي ديگر در سراسر كشور شش دانشكده هوا فضا و بخش‌هاي علوم مهندسي و زيرساخت‌هاي وسيع صنعتي در اين كشور موجود است كه با سرمايه‌گذاري اندك مي‌توان از آنها بهره‌برداري كرد.

وي با اشاره به چالش‌هاي موجود در زمينه بخش هوا فضا افزود: يكي از چالش‌هاي موجود اين است كه بايد آزمايشگاه‌ها توسعه بيابد و همچنين در بحث فناوري‌هاي نوين بايد از تجارب ايرانيان خارج از كشور استفاده شود. وي گفت: ايرانيان و متخصصان خارج از كشور مي توانند تجارب خود را در زمينه شبيه‌سازي و طراحي در بخش هوافضا در اختيار نخبگان و دانشمندن ايراني در داخل كشور بگذارند. از سوي ديگر دانشمندان ايراني خارج از كشور مي‌توانند در پروژه‌هاي هوافضا كه بسيار وسيع است نيز همكاري كنند.

منطقي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران در اوايل انقلاب در بخش هوا فضا اقدامي انجام نداده بود اما اكنون در منطقه و بسياري از بخش‌ها حرف اول را زده و در جهان رتبه 4 تا 10 كشورهاي برتر را در دست دارد.

همچنين در ادامه اين همايش اكرم تاجي، استاد دانشگاه در دانشگاه كويزلند و برنده جايزه خوارزمي در سال 2007 درباره تحقيق خود مبني بر بيوتكنولوژي در كشاورزي به ايراد سخنراني پرداخت.

سپس توفيق موسيوند، استاد دانشگاه در كانادا و يكي از پزشكان برجسته از طريق ويدئو كنفرانس با ميهمانان همايش سخن گفت و اظهار كرد: در هر كاري شكست وجود دارد اما مهم اين است كه تسليم نشد و بتوان اين شكستها را به يك موفقيت تبديل كرد.

وي ادامه داد: نكته مهم در هر رشته‌اي اين است كه بتوان از آن رشته در جهت كمك به ايران استفاده كرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها