عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

مالكي: اوضاع امنيتي عراق پيچيده است

مالكي: اوضاع امنيتي عراق پيچيده است
شنبه 30 بهمن 1389  07:21 ب.ظ

نخست‌وزير عراق با اشاره به تحولات اخير در كشورهاي عربي گفت: با هر چيزي كه مطابق خواست مردم باشد، موافق هستم.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نوري المالكي، نخست‌وزير عراق در گفت‌وگو با پايگاه اينترنتي «دروستن» گفت كه عراقي‌ها نيز اكنون از طعم آزادي لذت مي‌برند.

متن گفت‌وگوي صورت‌گرفته با وي به شرح زير است:

دروستن: آقاي نخست‌وزير، دنياي اعراب درحال حاضر در ابعاد تاريخي، تحولاتي را تجربه مي‌كند. آيا شما از اين تحولات استقبال مي‌كنيد؟

مالكي: من موافق هرچيزي هستم كه مطابق خواست ملت است. درحال حاضر نيز ما در عراق از طعم آزادي و دموكراسي لذت مي‌بريم.درشرايط فعلي نيز ما در عراق زنداني سياسي نداريم و مردم اجازه دارند آزادانه به ابراز عقايد خود بپردازند. براي ديگر كشورها نيز ما چنين آرزويي داريم. اما اظهارنظر آزاد عقيده نبايد به درگيري و هرج و مرج منتهي شود.

دروستن: در عراق نيز مردم شهرهاي بسياري به خيابان‌ها ريختند براي مثال مردم شهر كوت به خيابان‌ها ريختند. آيا اين ناآرامي‌ها باعث ناآرامي شما نشد؟

مالكي: اعتراضاتي كه از آن‌ها نام برديد عليه دولت عراق نبود. بلكه معترضان عليه نقص عملكرد نهادهاي دولتي و زيرساخت‌ها اعتراض كردند. اين نقص‌ها وجود دارد و من به آن‌ها اعتراف مي‌كنم. اما به زمان نياز داريم تا آنها را مرتفع كنيم. در حكومت‌هاي دموكراتيك اعتراضات خياباني امري كاملا طبيعي است. امر غيرطبيعي اين است كه اين اعتراضات تحت‌تأثير تروريست‌هايي چون القاعده و يا حزب بعث باشد. در بين معترضان كساني بودند كه دشمنان عراق بودند، افرادي كه مي‌خواهند در روندهاي دموكراتيك اختلال به وجود بياورند. من دستور داده‌ام كه چنين افرادي به شدت محاكمه و مجازات شوند. در هر صورت همه چيز در دست پيگيري است.

دروستن: برخلاف ديگر كشورهاي عربي، عراق از سال 2003 درگير فرآيندهاي تغيير است. وضعيت كنوني عراق چيست و عراق اكنون در چه جايگاهي است؟

مالكي: اين دگرگوني‌ها، تغييرات طبيعي نبود. خوب مي‌شد كه تغيير ژيم توسط مردم انجام مي‌شد. اما گرچه تغيير رژيم قديمي توسط نيروهاي خارجي بوده است ما در هرحال از آن خوشحاليم. آمريكا و متحدانش نتوانستند در عراق سيستم سياسي كاركردي موثري ايجاد كنند. بنابراين شرايطي به وجود آمد كه بسياري از دشمنان عراق فرصت يافتند آماده شوند. درهرصورت ما توانستيم به پيامدهاي منفي اولين سال بعد از سقوط رژيم قديمي غلبه كنيم. اكنون نيز ما از دستاوردهاي خود خشنود هستيم. چندين حزب سياسي وجود دارد. آزادي نيز وجود دارد. ما انتخابات را پشت سر گذاشتيم. اكنون ما داراي يك سيستم دموكراتيك هستيم كه مبتني بر قانون اساسي است. ما همچنان از دموكراسي و قانون اساسي دفاع مي‌كنيم و آن را گسترش مي‌دهيم.

دروستن: تشكيل دولت هشت ماه به طول انجاميد. در هر حال به نظر نمي‌رسد اين دولت باثبات باشد. آيا اين مسأله به اعتماد شهروندان عراق به دموكراسي آسيب نمي‌رساند؟

مالكي: در شرايط فعلي، بلژيك نيز دولت ندارد و تشكيل دولت در هلند نيز بيش از اين‌جا به طول انجاميد. زمان هشت‌ماهه‌اي كه شما اعلام كرديد تاحدي بزرگنمايي است. بعد از انتخابات مي‌بايستي ابتدا آراء شمارش شود و بعد از آن دادگاه مي‌بايست به شكايت‌ها رسيدگي كند. ما از همان روز اول توانستيم دولتي حداكثري تشكيل دهيم. اما من مي‌خواستم كه همه‌ي احزاب مخالف حضور داشتند باشند از اين‌رو اطمينان دارم كه مردم به سيستم بي‌اعتماد نيستند و حامي ما مي‌باشند.

دروستن: براي اين‌كه گروه‌هاي ديني و قومي را وارد دولت كنيد بايستي دست به اتخاذ سياستي بزنيد تا اين‌كه خواست همه را براي قدرت برآورده كنيد. درحال حاضر در كابينه‌ي شما 40 وزير حضور دارند. آيا اين مسأله كار دولت را فلج نمي‌كند؟

مالكي: ما ابتدا تصميم گرفتيم كه يك دولت قوي مي خواهيم يا دولت وحدت ملي. ما راه‌حل دوم را انتخاب كرديم گرچه عملكرد ما از اين طريق آسيب ديد. درست است كه ما مشكلات بسياري در بعد مديريتي داريم و داراي وزراي بسياري هستيم اما يك دولت ضعيف از دولتي كه از درون داراي مخالفان بسيار است، بهتر است.

دروستن: همكاري با پارلمان به چه نحوي است؟

مالكي: روابط ما با پارلمان بسيار بهبود يافته است. افرادي كه در دولت هستند نيزهمانند كساني هستند كه در پارلمان حضور دارند. اگر پارلمان از دولت انتقاد كند درواقع به معناي آن است كه از خودي انتقاد كرده‌ است. در هر صورت پارلمان نيز حق نظارت دارد.

دروستن: وضعيت امنيتي عراق همچنان بغرنج است. به ويژه مسيحيان احساس مي‌كنند كه از سوي دولت طرد شده‌اند.

دروستن: من هرچيزي كه لازم باشد انجام مي‌دهم تا از شهروندان عراق چه مسيحي، چه كرد، سني و شيعه حمايت كنم. من پيشنهاد كرده‌ام كه مسيحي‌ها نزد پليس و ارتش كار كنند تا بتوانند خود از عهده‌ي حفظ امنيت خود برآيند. من از مسيحيان با روشي خاص حمايت مي‌كنم اما در وضعيت فعلي كه ما در آن قرار گرفته‌ايم؛ تروريست‌ها منتظر هر فرصتي هستند تا مسيحيان را بكشند و يا به كليساها، آسيب برسانند. براي مسلمانان نيز ممكن است مشكلاتي از اين قبيل روي دهد.

دروستن: اروپا تصميم به پذيرش آواره‌هاي عراقي كرده است. نظر شما چيست؟

مالكي: من مخالف اين مسأله هستم و آن را اشتباه مي‌دانم. من اين مسأله را به پاپ و روساي اروپا و آمريكا گفته‌ام. من اين مسأله را گناهي بزرگ مي‌دانم. عراق بدون مسيحي اشتباه است. علاوه بر اين وجود اروپايي بدون مسلمان نيز اشتباه است.

دروستن: اختلاف بين دولت كرد و دولت بغداد بر سر كركوك نيز مسأله‌اي است كه همچنان وجود دارد. شما چگونه اين نزاع را مي‌خواهيد پايان دهيد؟

مالكي: در ماده‌ي 140 قانون اساسي ما، رأي‌گيري از مردم و برگزاري رفراندوم درنظرگرفته شده است. ما اين بند قانون اساسي را كاملا اجرا مي‌كنيم. براي من كركوك يك شهر عراق است، فرقي نمي‌كند كه وابسته به استان كردستان باشد يا دولت مركزي. براي من مهم اين است كه قوميت‌هاي مختلف در كركوك همديگر را درك كنند و با هم همكاري داشته باشند. كركوك نيز مي‌تواند مستقل باشد و به الگويي براي همزيستي اقليت‌هاي قومي تبديل شود.

دروستن: آيا اين شكاف‌هاي قومي و مذهبي غيرقابل پيروزي هستند و آيا اين مسأله به احساس ملي هر عراقي برمي‌گردد؟

مالكي: از آن‌جايي كه ما مدت زمان طولاني تحت‌تأثير رژيم‌هاي ديكتاتوري زندگي كرده‌ايم، مردم به ريشه‌هاي مذهبي و قومي خود بازگشته‌اند. در هر صورت حس ملي عراقي‌ها درحال افزايش است چرا كه مردم متوجه شده‌اند كه مذهب و قوميت آن‌ها پذيرفته شده است. پيشتر در مورد اختلافات شيعه و سني بسيار صحبت مي‌شد اما اكنون كسي در اين مورد صحبت نمي‌كند. علاوه بر اين قبلا در مورد اختلاف شيعه و كرد نيز صحبت مي‌شد اما اكنون كسي از آن سخني به ميان نمي‌آورد. اين‌ها همه نشانه‌هايي نسبي بر افزايش حس ملي مردم است. عراقي‌ها به اين مسأله رسيده‌اند اگر تلاش نكنند كه با يكديگر همكاري كنند همه‌ي آن‌ها بازنده خواهند بود.

دروستن: زنان عراقي چه زماني همچون مردان داراي حقوق مساوي خواهند بود؟

مالكي: از لحاظ قانوني، بهبودهايي حاصل شده است. اما اين بهبودها عملي نشده است. سهم زنان در پارلمان 25 درصد است. مردان نيز مي‌توانند با مردان رقابت كنند. قوانين ما براي كل كشور يكسان است. اما اين قوانين بايد عملي شوند.

دروستن: توليد نفت در عراق دوباره به جريان افتاده است و مجوز آن نيز به بسياري از شركت‌هاي خارجي اعطا شده است. اما در آينده عراق به زحمت مي‌تواند از درآمدهاي نفتي خود زندگي كند. توانمندي‌هاي اقتصادي عراق براي توسعه اقتصادي در چه زمينه‌هايي است؟

مالكي: درحال حاضر ما هيچ منبع درآمدي غير از نفت نداريم. ديگر پتانسيل‌هاي درآمدي ما در زمينه‌ي صنعت، گردشگري و كشاورزي در رژيم صدام نابود شد. ما اكنون شروع به توسعه‌ي بخش كشاورزي كرده‌ايم. با اين اميد كه تمام مواد غذايي را خودمان توليد كرده فرصت‌هاي شغلي ايجاد كنيم . ما همچنين به دنبال توسعه‌ي گردشگري هستيم. شهرهاي تاريخي بسياري در بغداد وجود دارد، چشم‌اندازهاي زيباي كردستان و اهوار در جنوب عراق نيز بسيار جالب توجه هستند. امكانات گردشگري ما بسيار متنوع هستند. بخش صنعت ما كندتر توسعه خواهد يافت. از آنجا كه عراق مركزيت دارد ما مي‌خواهيم اين كشور را به بازاري بين‌المللي تبديل كنيم. ما بندري بزرگ خواهيم ساخت و در صدد ساخت خط آهن بين تركيه، عراق، ايران تا آذربايجان هستيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها