عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

طالباني: مسئولان عراقي براي رفع نيازهاي اقتصادي و امنيتي مردم اقدام كنند

طالباني: مسئولان عراقي براي رفع نيازهاي اقتصادي و امنيتي مردم اقدام كنند
شنبه 30 بهمن 1389  07:27 ب.ظ

رييس‌جمهور عراق خواستار برنامه‌ريزي فوري مسئولان اين كشور جهت برآورده ساختن خواسته‌هاي اقتصادي، امنيتي و خدمتگزاري مردم شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از خبرگزاري عراقي براثا، جلال طالباني، رييس‌جمهور عراق طي سخناني در جشن سالگرد تأسيس حزب الدعوه اين كشور اظهار كرد: سرنگوني نظام استبداد و آغاز ايجاد دموكراسي به معناي برآورده شدن تمامي اهداف والايي كه با هم براي آنها مبارزه كرديم، نيست، امروز بايد روحيه فداكاري نيروهاي ملي‌گراي عراق را يادآور شويم، پست‌هاي دولتي نبايد وظيفه اصلي خود در قبال ملت را از ياد ببرند، ملتي كه خواستار خدمتگزاري‌هاي لايق بشر، سطح معيشتي مناسب در حد درآمدهاي ناشي از ثروت‌هاي اين كشور، امنيت و ثبات است.

رييس‌جمهور عراق با اشاره به قيام‌هاي مردمي در كشورهاي عربي، تصريح كرد: اين قيام ملت‌هايي است كه مشتاق تعيين سرنوشت و ساختن زندگي خود هستند، بسياري از شعارهاي مردم در اين قيام‌ها همان شعارهايي است كه ما عراقي‌ها براي آن مبارزه كرديم، سال‌ها براي برآورده شدن اين شعارها تلاش كرديم و بخش مهمي از آنها را برآورده ساختيم.

طالباني افزود: كشور ما پيشتاز و پيشرو ايجاد دموكراسي بوده و گام بزرگي در اين مسير برداشته است، اما اين بدين معنا نيست كه دليلي براي توجيه تظاهرات مسالمت‌آميز و اعتراض‌ها در برخي استان‌ها و مناطق عراق وجود نداشته باشد.

وي اظهار كرد: گروه‌هايي كه مي‌خواهند عراق را به عقب برگردانند و اين كشور را دچار ناامني كنند در تلاش هستند كه اعتراض‌ها را به خشونت بكشانند چيزي كه قابل قبول نيست و هيچ توجيهي ندارد، اما اين واقعيت باعث نمي‌شود كه خواسته‌هاي قانوني شهروندان و حق آنها براي تظاهرات مسالمت‌آميز و قانوني و اعتراض را ناديده بگيريم، چراكه قانون اساسي اين حق را به آنها داده است.

طالباني با بيان اينكه مسئولان وظيفه دارند مانع ايجاد فاصله و شكاف ميان دولت و جامعه شوند، تصريح كرد: بايد به حرف ملت كه منبع قدرت است، گوش دهيم. بايد براي بهبود سريع وضعيت خدمتگزاري، اقتصادي و امنيتي هر چه زودتر برنامه‌ريزي كنيم و همچنين با فساد كه مانع واقعي پيشرفت كشور و ايجاد دموكراسي است، به شدت مبارزه كنيم.

رييس‌جمهور عراق با بيان اينكه دموكراسي فراتر از صندوق‌هاي رأي است، اظهار كرد: دموكراسي حقوق اقليت‌هاي سياسي، قوميتي و مذهبي و آزادي‌ها براساس قوانين حقوق بشر كه آزادي كامل و غيرقابل تجزيه است را تضمين مي‌كند، آزادي به معناي رقابت عادلانه در زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي و دستيابي به پست‌ها و وظيفه‌ها بدون توجه به قوميت، دين و مذهب است.

طالباني در پايان سخنانش اظهار كرد: منطقه ما تحولات گسترده‌اي را شاهد است كه ايجاب مي كند رهبران و مسئولان كشورها به اين حركت تاريخي توجه كنند، ملت و نيازهاي آنها را درك كرده و در سايه دموكراسي تعددگرا كه ضامن انتقال مسالمت‌آميز قدرت است، نسل‌هاي جوان را در تصميم‌گيري‌ها و حكمراني شركت دهند، اين مسائل و وظايف مهم حتما در كنفرانس سران عرب در بغداد مورد بررسي قرار مي‌گيرد و ما درحال حاضر خود را براي برگزاري اين كنفرانس كه نشانه همكاري عراق با كشورهاي عربي است، آماده مي‌كنيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها