عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

انجام بيش از يک ميليارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زير زميني در سال

انجام بيش از يک ميليارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زير زميني در سال
شنبه 30 بهمن 1389  07:27 ب.ظ

سالانه يک ميليارد و 600 ميليون متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب زير زمينيِ کشور صورت مي‌گيرد و اين ميزان بايد بر اساس پيش‌بيني صورت گرفته در سند چشم‌انداز 20 ساله کاهش يابد.

به گزارش ايسنا، عبدالرضا فلاح رستگار - مدير كل دفتر توسعه شبكه‌هاي آبياري و زهکشي وزارت جهاد کشاورزي - در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر گفت: سهم بهره‌برداري از منابع آب سطحي در کشور 35 درصد است ولي در سند چشم‌انداز 20 ساله پيش‌بيني شده سهم بهره‌برداري از آب‌هاي سطحي از 35 درصد به 55 درصد افزايش يابد.

وي افزود: جلوگيري از استفاده بي‌رويه از آب‌هاي زير زميني، جلوگيري از پمپاژ بي‌رويه، افزايش سهم بهره‌وري از منابع آب سطحي مي‌تواند در حل اين معضل راه گشا باشد.

فلاح رستگار با اشاره به زمين‌هاي استان‌هاي مستعد براي اجراي سيستم آبياري تحت فشار در کشور گفت: استانهاي آذربايجان شرقي و غربي، زنجان و اردبيل به دليل محدوديت توپوگرافي و پستي و بلندي زياد و در استانهاي فارس، کرمان و خراسان به دليل محدوديت منابع آبي اجراي سيستم آبياري تحت فشار به صرفه‌تر است.

وي فعاليت‌هاي صورت گرفته براي اجراي شبکه‌هاي آبياري تحت فشار را در کشور ناکافي دانست و گفت: از سه و نيم ميليون هکتار از اراضي قابل تجهيز به سيستم‌هاي آبياري تحت فشار تاکنون کمتر از يک ميليون هکتار به اين سيستم تجهيز شده‌اند و براي هکتارهاي باقي مانده هنوز اقدامي انجام نشده است.

مدير كل دفتر توسعه شبكه‌هاي آبياري و زهشكي وزارت جهاد کشاورزي در پايان گفت: با توجه به وضعيت آب و هوايي کشور و قرارگيري آن در ناحيه خشک و نيمه خشک سرعت ساخت شبکه‌هاي آبياري و زهکشي بايد افزايش يابد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها