عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

صرفه‌جويي در هزينه‌ و زمان توليد نانوكامپوزيت‌هاي فلزي در ایران

صرفه‌جويي در هزينه‌ و زمان توليد نانوكامپوزيت‌هاي فلزي در ایران
شنبه 30 بهمن 1389  07:27 ب.ظ

 

به گزارش خبرگزاري فارس، سعيد ضيايي‌راد دانشيار رشته مهندسي مكانيك دانشگاه صنعتي اصفهان گفت: نانومواد نسبت به ساير مواد، داراي خواص مكانيكي متفاوتي از جمله سختي، دوام و استهلاك هستند. اين خواص را مي‌توان از طريق آزمايش روي مواد و يا تهيه مدل رفتاري مناسب، از آنها پيش‌بيني كرد. در صورت داشتن مدل مناسب از ماده مورد نظر، مي‌توان با روش‌هاي محاسباتي، خواص آن را پيش‌بيني نمود. اين كار علاوه بر صرفه‌جويي در هزينه‌ها، مي‌تواند در زمان تهيه تركيب مناسب نيز، كمك شاياني به محققان كند.
يكي از خواص مهم در نانوكامپوزيت‌ها، رفتار استهلاكي آن‌ها تحت بارگذاري و به خصوص بارگذاري‌هاي دوره‌اي است، دكتر ضيايي‌راد براي پيش‌بيني استهلاك نانوكامپوزيت‌هاي فلزي، مدلي را براي اين مواد ارائه داده‌است و نانوكامپوزيت‌هاي فلزي را به روش آلياژكاري مكانيكي تهيه كرده‌است. سپس با استفاده از روش آناليز مودال تجربي، استهلاك نمونه ساخته شده را اندازه‌گيري و توانسته با كمك مدل توسعه داده شده، رفتار و استهلاك نمونه را پيش‌بيني كند.
جزئيات اين پژوهش كه با همكاري جواد كدخداپور دانشجوي دكتري دانشگاه صنعتي اصفهان و فتح‌اله كريم‌زاده، دانشيار دانشگاه صنعتي اصفهان انجام شده، در مجله Materials Science and Engineering A (جلد507، صفحات 154–149، سال2009) منتشر شده است.

منبع : فارس نيوز
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها