عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

معاون دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت: تبليغات مواد غذايي متناسب با سلامت تغذيه جامعه باشد

معاون دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت: تبليغات مواد غذايي متناسب با سلامت تغذيه جامعه باشد
شنبه 30 بهمن 1389  07:29 ب.ظ

معاون دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه تبليغات مواد غذايي با نظر وزارت بهداشت انجام خواهد شد و براي متخلفان اين مقوله، برخوردهاي قانوني و جريمه نقدي در نظر گرفته مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، دكتر زهرا عبداللهي در نشست خبري هفته بسيج آموزش همگاني تغذيه، گفت: 46 درصد خانوارهاي كشور بيش از 120 درصد نيازشان انرژي دريافت مي‌كنند. همچنين مواد قندي، چربي و نشاسته‌اي بسيار بيشتر از مقادير توصيه شده از سوي مردم مصرف مي‌شود. اين در حالي است كه مصرف ميوه، سبزي، شير و لبنيات بسيار كمتر از ميزان مورد نياز افراد است. اين تغيير الگوي غذايي، مشكلات سلامتي زيادي را به دنبال خواهد داشت.

وي تغيير شيوه زندگي، كم تحركي و زندگي ماشيني، مصرف زياد فست فودها و غذاهاي آماده را از جمله علل مهم اضافه وزن و چاقي عنوان كرد و افزود: در اين زمينه لازم است اطلاع رساني‌هاي مناسب صورت گيرد؛ چرا كه فست فودها را نيز مي‌توان به شكلي سالم‌تر مصرف كرد. به عنوان مثال مي‌توان از مصرف سس‌هاي پرچرب و نوشابه‌هاي گازدار همراه فست‌فودها پرهيز كرد و در كنار فست فودها از سبزيجات و نوشيدني‌هاي سالم استفاده كرد.

دكتر عبداللهي بهبود شيوه زندگي را از اولويت‌هاي معاونت بهداشتي و دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت عنوان كرد و با تاكيد بر لزوم محدود كردن تبليغات مواد غذايي فاقد ارزش غذايي، ادامه داد: تبليغات مواد غذايي بايد جهت يافته و متناسب با سلامت تغذيه‌اي جامعه باشد. اين درحالي است كه به دليل كسب درآمد، متاسفانه اين تبليغات زياد شده است.

وي با ابراز نارضايتي از آنچه كه حسن نيت نداشتن صنايع در تبليغات سلامتي مواد غذايي عنوان كرد، گفت: به عنوان مثال وزارت بهداشت از چند سال گذشته تلاش كرد كه بر روي بسته‌بندي‌هاي «پفك» درج شود كه مصرف آن براي كودكان زير 2 سال ممنوع است. اما اين مبحث آنقدر زيركانه در بسته‌بندي‌هاي پفك‌ها درج مي‌شود كه قابل خواندن نيست و توجه مصرف كننده را جلب نمي‌كند. چنين موضوعاتي نشان مي‌دهد كه صنايع حسن نيتي در اين زمينه ندارند. از طرف ديگر متاسفانه برخي سريال‌هاي تلويزيوني موضوع «پرخوري» را تشويق مي‌كنند.

وي به همكاري وزارت بهداشت با صنايع غذايي اشاره كرد و افزود: در تلاشيم تا با همكاري صنايع غذايي، محصولات غذايي سالم و با كيفيت و با ميزان قند، نمك و روغن كمتري به بازار عرضه شود.

در ادامه دكتر فروزان صالحي، كارشناس دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت نيز در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد برنامه توزيع شير مدارس، گفت: اين برنامه از 10 سال گذشته در كشور با همكاري پنج سازمان و وزارتخانه در حال انجام است و اكنون حدود 12 ميليون دانش‌آموز تحت پوشش اين برنامه قرار دارند.

به گفته وي، تمام دانش‌آموزان دبستاني، راهنمايي و دختران دبيرستاني تحت پوشش برنامه شير مدرسه قرار دارند. همچنين اين برنامه در دبيرستان‌هاي پسرانه 20 استان كشور در حال اجراست. مدارس غيرانتفاعي نيز طي سال جاري تحت پوشش اين برنامه قرار گرفتند.

وي در مورد برنامه نان مدرسه نيز گفت: توزيع نان مدرسه به شكل كنوني را قبول نداريم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها