عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا می دانید ايران 12 درصد كل متانول جهان را توليد مي‌كند؟

آیا می دانید ايران 12 درصد كل متانول جهان را توليد مي‌كند؟
شنبه 30 بهمن 1389  07:39 ب.ظ

 

خبرگزاري فارس: مديرعامل شركت پتروشيمي زاگرس گفت: با راه‌اندازي واحد دوم متانول در شركت پتروشيمي زاگرس ايران 12 درصد كل توليد متانول جهان را در اختيار مي‌گيرد.
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي پتروشيمي زاگرس، محمد حميدي اظهار داشت: ظرفيت توليدي واحد دوم، برابر با 5 هزار تن در روز و معادل يك ميليون و 650 هزار تن در سال است و با راه‌اندازي اين واحد توليدي متانول در شركت پتروشيمي زاگرس ظرفيت متانول توليدي كشور به 6 ميليون و 50 هزار تن در سال مي‌رسد.
مديرعامل پتروشيمي زاگرس خاطرنشان كرد: پتروشيمي زاگرس، بزرگ‌ترين توليدكننده متانول در جهان است و واحد دوم نيز با هدف توسعه توليد متانول در كشور و به دليل وجود بازار مناسب جهاني در كنار واحد نخست آن اجرا شده است.
حميدي ادامه داد: ميزان سرمايه‌گذاري اين طرح، 178ميليون و 875 هزار يورو در بخش ارزي و 1038 ميليارد ريال در بخش ريالي است.
وي تصريح كرد: از ويژگي‌هاي مهم اين طرح مي‌توان استفاده از راكتور اتوترمال در واحد ريفرمينگ به منظور شكستن هيدروكربورات گاز طبيعي، تبديل آن به گاز سنتز و همچنين استفاده از راكتور GAS-Cooled در واحد سنتز متانول، استفاده از برج خنك‌كننده به جاي استفاده از آب دريا كه از ديگر نكات منحصر به فرد اين واحد است و براي نخستين بار با موفقيت در يك واحد پتروشيمي در عسلويه به كار گرفته شده است را نام برد.
مديرعامل شركت پتروشيمي زاگرس اضافه كرد: حجم بتون‌ريزي در اجراي اين طرح عظيم، معادل 41 هزار و صد مترمكعب و حجم خاكبرداري نيز 79 هزار مترمكعب بوده و حدود 1450 تن نيز وزن اسكلت فلزي آن است.
حميدي در ادامه بيان داشت: خوراك اين واحد جديد گاز طبيعي و اكسيژن است و گاز طبيعي مورد نياز طرح نيز به ميزان 188 هزار مترمكعب در ساعت از فازهاي 1 و 2 پالايشگاه‌هاي گاز پارس جنوبي و 84 هزار و 500 مترمكعب اكسيژن در سايت از واحد پتروشيمي مبين تامين مي‌شود.
وي افزود: متانول توليدي اين شركت در تهيه فرمالين براي مصارف خانگي، توليد انواع رزين‌ها در صنايع پايين دستي در توليد انواع ظروف و دوربين‌هاي عكاسي، كليد، پريز و انواع چسب‌هاي صنعتي كاربرد دارد.
مديرعامل پتروشيمي زاگرس تصريح كرد: متانول توليدي اين شركت همچنين براي توليد انواع الياف و پارچه با كاربردهاي خاص، تهيه متيل متاكربنات براي توليد انواع لامينيت‌ها و به منظور تهيه MTBE براي ارتقاي درجه آرام سوزي بنزين و جايگزين سرب و در توليد DME (به عنوان سوخت جديد) كه جايگزين گازوييل و گازهاي شهري مطرح است، كاربرد دارد.
 

 

منبع : فارس نيوز
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها