عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

گاهي چشم و هم چشمي خانواده‌ها تبديل به مهمترين مانع ازدواج جوانان مي‌شود

گاهي چشم و هم چشمي خانواده‌ها تبديل به مهمترين مانع ازدواج جوانان مي‌شود
شنبه 30 بهمن 1389  08:17 ب.ظ

مدير نمايندگي سازمان ملي جوانان در استان زنجان گفت: گاها چشم و هم چشمي و توقعات بالاي خانواده‌ها تبديل به مهمترين مانع ازدواج جوانان مي‌شود.

 

حجت الاسلام والمسلمين کمال الدين خداداده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه زنجان، با بيان اين‌که در برهه‌اي، آگاه سازي جوانان به معيارها و ملاک هاي اصلي تشکيل خانواده در اولويت کاري متوليان امور فرهنگي قرار داشت، توضيح داد: متأسفانه امروز با وجود اين‌که شاهد ترغيب و گرايش به موقع جوانان به ازدواج هستيم، خانواده‌ها براساس پاره‌اي توهمات و فرهنگ‌هاي غلط رايج در جامعه مسير ازدواج جوانان را دشوار مي‌کنند.

 

وي با اشاره به صرف هزينه‌هاي بسيار سنگين در هنگام برگزاري مراسم ازدواج جوانان، اظهار کرد: والدين بايد نسبت به نادرستي و بي اساس بودن اين اقدامات آگاه سازي شوند و عده اي با شکستن اين رسوم غلط به خانواده‌ها ثابت کنند که زندگي موفق بدون چشم و هم چشمي و تشريفات غير ضروري نيز مي‌تواند بنا نهاده شود.

 

اين مقام مسوول، فاصله بين نسل‌ها را در زمينه تفاوت ديدگاه‌هاي والدين و جوانان در زمينه ازدواج مؤثر دانست و تصريح کرد: براين اساس اگر چه فرهنگ سازي و توجيه والدين تا حدي سخت است اما افراد تأثيرگذار و علما مي‌توانند با تبليغ و پياده کردن اصول و رفتارهاي درست در زندگي خود اين مطلب را ثابت كنند كه تجملات ربطي به خوشبختي زوجين ندارد.

 

خداداده از ارايه نشدن تعريفي درست و روشن در زمينه ازدواج جوانان ابراز تأسف کرد و يادآور شد: برخي از جوانان در انتخاب فردي مناسب براي ازدواج دچار مشکل مي شوند و در اکثر موارد با اين باور که براي تشکيل زندگي مشترک تنها انتخاب موفق کافي است، از روي احساسات ازدواج مي کنند.

 

وي با تأکيد بر اين که زندگي موفق همواره در گرو انتخاب موفق نيست، خاطرنشان کرد: اگر چه انتخاب درست از اهميت خاصي در ازدواج برخوردار است اما تضمين کننده خوشبختي يا بدبختي فرد نمي تواند باشد.

 

مدير نمايندگي سازمان ملي جوانان در استان زنجان با بيان اين که در جوامع غربي انتخاب براساس احساسات در اولويت تشکيل زندگي مشترک قرار دارد، افزود: در جوامع شرقي معمولا عشق پس از ازدواج آغاز مي‌شود و هر روز بر شدت و تازگي آن افزوده مي‌شود، لذا جوانان بايد با فراگيري مهارت‌هاي لازم قبل، حين و بعد از ازدواج و برقراري روابط صحيح با همسر خود، پايه‌هاي زندگي مشترک را تحکيم و تقويت کنند.

 

خداداده ادامه داد: متأسفانه تبحر کافي نداشتن در زمينه مهارت‌هاي زندگي و نداشتن شناخت کافي از روحيات و ويژگي‌هاي روانشناختي جنس مخالف، منجر به جدايي زوجين مي شود.

 

وي با يادآوري اين که در رابطه با مقوله طلاق و فروپاشي خانواده ها با يک سلسله مباحث و عوامل زنجيره‌اي مواجهيم، عنوان كرد: براي مقابله با اين پديده اجتماعي و کاهش آمار طلاق، بررسي و آسيب شناسي عوامل ريز و درشت متعددي مورد نياز است تا براساس اين آگاهي ها برنامه ريزي هاي لازم براي جلوگيري از جدايي زوج ها صورت گيرد.

 

اين مقام مسوول با بيان اين‌که در جامعه‌اي زندگي مي کنيم که در بسياري از موارد علل و عوامل دخيل در فروپاشي خانواده‌ها نهفته مي‌ماند، خاطرنشان کرد: علل جدايي زوجين را نبايد فقط در نوشته‌هاي درج شده در طلاق نامه‌ها جستجو كرد؛ گاه ريشه بسياري از اختلافات نه در خانواده بلکه در برخي فيلم ها و حتي جامعه نهفته است اما به دليل وجود پاره اي از محدوديت ها عنوان نمي شود.

 

خداداده ادامه داد: البته در ارايه آمار طلاق نبايد تنها به آمارهاي رسمي و اعلام شده بسنده كرد، طلاق‌هاي عاطفي که تعداد آنها هم کم نيست، نيز بايد مورد توجه قرار گيرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها