عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آيت‌الله العظمي سبحاني: انتشار كتابي كه مشكلي را حل نمي‌كند، حرام است

آيت‌الله العظمي سبحاني: انتشار كتابي كه مشكلي را حل نمي‌كند، حرام است
شنبه 30 بهمن 1389  08:19 ب.ظ

آيت‌الله العظمي سبحاني گفت: داروخانه‌ها داروهاي سمي دارند كه جعبه‌هاي خاصي دارد. کتاب‌هايي که انديشه را ويران و اخلاق را نابود مي‌کنند نيز از نظر اسلام طعام مضر و مسموم هستند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين مرجع تقليد روز شنبه طي سخناني در مراسم افتتاحيه نخستين نمايشگاه تخصصي کتاب حوزه که در مجتمع فرهنگي امام خميني (ره) برگزار شد، با بيان اينکه «مسئوليت ارشاد کمتر از مسئوليت ناشران نيست»، اظهاركرد: بايد ديد کتاب‌ها با نظام ما سازگارند يا نه. همه کتاب‌ها بايد بررسي شوند.

وي با تاکيد بر لزوم توجه به محتواي کتاب، ادامه داد: علماي گذشته وقتي قلمي روي کاغذ مي‌گذاشتند، خلائي را پر مي‌کردند و اگر نيازي احساس مي‌شد، آن را برطرف مي‌کردند.

سبحاني افزود: عالم بايد نياز روز جامعه را برطرف کند. تکثير کتاب‌هايي که رسالتشان تمام شده، مهم نيست. اگر چه بايد نسخه هايي از آنها را نگه داشت.

اين مرجع تقليد در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر ضرورت کنترل انتشار کتاب، ابراز كرد: در ايران نظارتي بر کتابها مي‌شود، هر چند برخي مواقع از دستشان درمي رود اما در لبنان هيچ کنترلي روي کتابها نيست.

وي گفت: اگر کتابي مشکلي را حل و خلائي را پر مي‌کند، منتشر کنيد اما اگر مشکلي را حل و خلائي را پر نمي‌کند، انتشار آن حرام است.

سبحاني تاكيد كرد: هر کتابي را که چاپ مي‌کنيد، ببينيد چقدر نفع دارد يا لااقل مضر نباشد. فقط اين‌طور نباشد که درآمدزا باشد.

اين مرجع تقليد اظهاركرد: هر کسي رسالتي دارد و رسالت ناشران، بالاترين رسالت‌هاست. کتاب در دست مسيحي‌ها قرار مي‌گيرد، کتاب‌هاي ما را مي‌گيرند و عليه ما فيلم مي‌سازند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
badrood تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها