عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

مشايي: مهاجرت ايرانيان به خارج از كشور فرار مغزها نيست

مشايي: مهاجرت ايرانيان به خارج از كشور فرار مغزها نيست
شنبه 30 بهمن 1389  08:24 ب.ظ

اسفنديار رحيم‌مشايي اظهار كرد: ايراني‌ها هم‌اكنون با احساس غرور بيشتري به كشورشان توجه مي‌كنند، به وضعيت كشورشان حساس هستند و آينده‌ي بهتري را براي كشورشان آرزو مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور در حاشيه‌ي همايش نقش فناوري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان در جمع خبرنگاران اظهار كرد: روحيه‌ي ايراني و تعصب به ايران يكي از مشتركات ايرانيان خارج از كشور است. براي ايراني فرق نمي‌كند، چه در داخل و چه در خارج، ايراني است.

وي درباره‌ي پيوند ايرانيان داخل و خارج از كشور و اقدامات شوراي عالي ايرانيان خراج از كشور گفت: ايرانيان خارج از كشور از نظر جغرافيايي با فاصله‌ي زيادي از ايران زندگي مي‌كنند، اما حقوقي بر عهده‌ي دولت دارند كه دولت بايد اين حقوق را تامين كند، تكاليفي هم نسبت به كشور دارند. حقوقشان روشن است و آن اين‌كه چون ايراني هستند بايد نيازهايشان تامين شود. اين نيازها ممكن است جنبه‌ي حقوقي داشته باشد اما به طور كل بايد نيازمندي‌هاي آنها مورد رسيدگي قرار گيرد كه مهم‌ترين آن نيازمندهاي‌هاي فرهنگي است.

جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور با اشاره به اين‌كه ممكن است نسل‌هاي آينده‌ي ايرانيان خارج از كشور از نظر فرهنگي دچار مشكل شوند، اضافه كرد: يكي از مشكلات فرهنگي مربوط به زبان فارسي مي‌شود. نبايد از لحاظ فرهنگي، گسستي بين نسل‌هاي بعدي كه در خارج از كشور به دنيا مي‌آيند و فرهنگ كشور پديد آيد. يكي از مهم‌ترين نيازهاي فرهنگي، زبان است. نسل‌هاي جديد ايرانيان خارج از كشور بايد زبان را آموزش ببينند تا ارتباط فرهنگي با اين خزانه‌ي بيكرانه فرهنگي ايران از بين نرود.

وي ادامه داد: حق ايرانيان خارج از كشور است كه بخواهند در مسائل كشور اثر و مشاركت داشته باشند. آنها حق دارند به لحاظ قانوني، درست مانند يك ايراني داخل كشور در برنامه‌ي توسعه مشاركت داشته باشند. همان‌گونه كه در انتخابات مشاركت دارند هم‌چنين حق دارند در مسائل مختلف كشور مشاركت علمي، اقتصادي و سياسي داشته باشند.

مشايي با اشاره به اين‌كه ايرانيان خارج از كشور علاون بر حق، تكاليفي نيز بر عهده دارند، اضافه كرد: ما به ازاي اين‌كه ايراني هستيم، فارغ از اين‌كه كجا زندگي مي‌كنيم نسبت به وضعيت كشورمان مسوولم. اگر ضعفي ديده شود بايد انتقاد كرد و اگر پيشنهادي براي بهبود امور وجود دارد بايد ارايه شود. البته دولت نيز مسوول است. بايد فرصت‌هاي تماس ميان ايرانيان خارج از كشور و داخل كشور را ايجاد كند.

وي افزود: در اين زمينه اقداماتي در دست انجام است و در همين راستا دبيرخانه‌ي شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور، مصوبات شورا را دنبال كرده و اكنون ايرانيان خارج از كشور مي‌توانند از طريق شماره تلفن 2777 تماس بگيرند.

جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور افزود: ما اگر اكنون ارتباط خود را با ايرانيان خارج از كشور برقرار كنيم دغدغه‌هاي سال‌هاي گذشته مبني بر مهاجرت نخبگان به خارج از كشور را نخواهيم داشت. عده‌اي آن را فرار مغزها يا مهاجرت ياد مي‌كردند اما اين فرار نيست، يك فرد مي‌رود تا از سطوح بالاتر دانش جهان برخوردار شود و زماني كه اين ارتباط با آن فرد ايجاد شود در واقع آن سال‌هايي را كه به تحصيل علم پرداخته بود به سال‌هاي سرمايه‌گذاري ملت ايران تبديل مي‌شود. اين يعني اين‌كه آن سال‌ها هدر نرفته است. البته ما تاخير كرديم و اين كاري كه طي چند سال اخير شروع كرديم مي‌بايست از اول انقلاب شروع مي‌شد.

مشايي با اشاره به تلقي‌هاي غلط موجود ميان ايرانيان خارج از كشور گفت: در گذشته تصور مي‌شد مثلا اگر كسي در زمان سرنگوني حكومت شاه به خارج رفته از وابستگان رژيم شاه است. اين در حالي است كه اين‌گونه نبوده است. ما تجار و فعالان اقتصادي بسيار موفقي در سراسر جهان داريم. به همين دليل برقراري ارتباط بين ايرانيان داخل و خارج از كشور به نفع ملت و پيشرفت كشور ما مي‌شود و اين اقدامات سرمايه‌گذاري محسوب مي‌شود.

وي با بيان اين‌كه ايراني‌ها در هر كجاي دنيا كه هستند بايد خوب زندگي كنند، گفت: يكي از اقدامات خوبي كه بايد انجام شود اين است كه اين سوءتفاهم متقابلي كه هم در ميان ايرانيان داخل كشور و هم ايرانيان خارج از كشور وجود داشت از بين برود. به طور مثال در مراسمي يك استاد برجسته فيزيك هسته‌يي به من مي‌گفت كه مردم نگاه سوئي نسبت به من دارند و آنها تصور مي‌كنند كه ما دغدغه‌ي كشور نداشته و به منافع كشور احترام نمي‌گذاريم؛ در صورتي كه اين تصورات غلط است. بر همين اساس اين ذهنيت منفي به طور متقابل بايد از بين برود.

مشايي ادامه داد: خوشبختانه با تلاش‌هايي كه در چند سال اخير انجام شده، ارتباطي بين دو طرف برقرار و ذهنيت‌ها تغيير كرده است. در داخل مردم متوجه شده‌اند كه چه نخبگان و ظرفيت‌هاي بالايي در عرصه‌ي اقتصادي، علمي، فرهنگي و سياسي در خارج از مرزها وجود داشته كه مي‌تواند كمك بسياري انجام دهد. اكنون بسياري از پيشرفت‌ها در دانش‌هاي مهم به علت مشاركت ايرانيان ما در خارج از كشور است. آنها كمك مي‌كنند كه ما در سطح علمي ارتقا يابيم. استعداد در كشور ما بسيار زياد است. ما خزانه‌ي بيكرانه استعداد داريم و اين از عنايات بزرگ خداوند به اين ملت است.

جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور با بيان اين‌كه يكي از بخش‌هاي مهم، بخش علمي است، افزود: آينده‌ي امنيت ملي به دانش بستگي دارد و كشوري كه مي‌خواهد مقتدر باشد و مورد تهديد واقع نشود و آرامش و امنيت داشته باشد بايد رو به دانش حركت كند.

مشايي ادامه داد: امروز به نسبت ديروز و فردا به نسبت امروز، آرامش بيشتر در گرو دانش بيشتر است. هم‌چنين اقتصاد آينده نيز اقتصاد دانش محور است. اكنون ما داراي نفت هستيم. نفت را مي‌فروشيم و پولي به دست مي‌آوريم و آن را با هزار كلك سياسي يك روز بالا و روز ديگر پايين مي‌آورند و بدين ترتيب روزي نفت ما تمام مي‌شود. به همين دليل اكنون تكنولوژي تعيين‌كننده است.

وي با بيان اين‌كه توانمندي اقتصادي ايرانيان ما بسيار زياد است، اظهار كرد: اين سرمايه‌ها بايد در كشور مورد استفاده قرار گيرد. اميدواريم تعاملات ميان ايرانيان چه در داخل و چه در خارج از كشور با برگزاري چنين همايش‌ها و نشست‌هايي تعاملات گسترده‌تر از پيش شده و ارتباطات ميان دانشگاهي افزايش يابد.

جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور با اشاره به يكي از مصوبات همايش دوم ايرانيان خارج از كشور مبني بر تاسيس دانشگاه بين‌المللي ايرانيان اظهار كرد: قرار است اين دانشگاه مجازي تا پايان سال جاري در تهران راه‌اندازي ‌شود كه اقدامات لازم براي راه‌اندازي اين دانشگاه اكنون شروع شده و حتي با برخي از دانشگاه‌هاي دنيا نيز تفاهماتي در اين زمينه منعقد شده است تا بدين شكل ايرانيان خارج از كشور بتوانند با چنين فرصتي با ايرانيان داخل كشور ارتباط برقرار كنند. اگرچه مركز اين دانشگاه در تهران است اما خدمات خود را به سراسر جهان منتقل مي‌كند.

مشايي با اشاره به برگزاري همايش نقش فناوري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان، در جزيره كيش به مدت دو روز، اظهار كرد: بعد از برگزاري كنگره دوم در تهران در مردادماه بنا شد كه از اين پس نشست‌هاي تخصصي در موضوعات مختلف برگزار شود. البته كنگره دوم نيز در بسياري از رسانه‌هاي جهان و حتي محافل سياسي بسيار خبرساز بود و در بسياري از رسانه‌هاي بين‌المللي اخبار آن منعكس شد اما به طور كلي ما نياز داريم كه به صورت تخصصي و فني در حوزه‌هاي علمي، همايش‌هايي دنبال شود.

جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور ادامه داد: ايرانيان خارج از كشور ظرفيت بالايي دارند كه مي‌توان با استفاده از توانمندي‌هاي ايرانيان خارج از كشور در جهت منافع ملي كشور بهره برد. نه تنها ايرانيان خارج از كشور به طور مستقيم با داخل ارتباط دارند بلكه ديگر نهادها نيز با آنها ارتباط دارند. ايرانيان خارج از كشور پل خوبي براي ارتباط ميان دنيا و ايران هستند.

مشايي اضافه كرد: بر اساس همين سياست، شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور به دستور رييس‌جمهور تشكيل شده و دبيرخانه به دنبال ايجاد ارتباط در داخل و خارج است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها