عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

وزير علوم: کسي حق ندارد در دانشگاه‌ها با فتنه‌گران واصحاب فتنه مسامحه کند

وزير علوم: کسي حق ندارد در دانشگاه‌ها با فتنه‌گران واصحاب فتنه مسامحه کند
شنبه 30 بهمن 1389  08:27 ب.ظ

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با تاكيد بر اينكه شكل و ظاهر دانشگاه‌ها بايد به گونه‌اي با آموزه‌هاي ديني و آداب و رسوم ملت ايران امتزاج يابد، گفت: اين امر بايد به گونه‌اي صورت گيرد كه هر كسي كه وارد دانشگاه‌هاي كشور شد در همان بدو ورود متوجه شود كه وارد دانشگاه‌هاي کشور و نظام جمهوري اسلامي ايران شده است.

به گزارش سرويس «صنفي آموزشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كامران دانشجو در مراسم اختتاميه چهل و هشتمين گردهمايي معاونان دانشجويي و فرهنگي دانشگاه‌هاي كشور با اشاره به ضرورت اجراي خواسته‌هاي مردم مسلمان ايران و جهت‌گيري‌هاي اصلي حاكميت در دانشگاه‌ها، اظهار كرد: اين حق مردم مسلمان ايران و نظام اسلامي است كه دانشگاه‌هاي كشور در مسير خواسته آنان و با محوريت آموزه‌هاي ديني و اسلامي حركت كنند و مسوولان دانشگاه‌ها نيز بايد مسير اجراي اين خواسته‌ها را فراهم كنند.

وي با يادآوري جمله تاريخي حضرت امام خميني(ره) مبني بر اينكه اگر دانشگاه اصلاح شود جامعه اصلاح مي شود، گفت: اين جمله تاريخي اهميت دانشگاه در اصلاح جامعه از ديدگاه حضرت امام را نشان مي‌دهد، بنابراين بايد با برنامه‌ريزي مناسب همواره در جهت تعالي دانشگاه‌ها با محوريت بكارگيري توامان علم و ايمان حركت كرد و در اين حوزه در شكل و صورت و ماهيت و سيرت دانشگاه‌ها اصلاحات لازم را براي تعالي بيشتر انجام داد.

وي با طرح اين سوال که اگر حضرت امام خميني(ره) فرمودند اصلاح دانشگاه، منظور ايشان اصلاح چه اموري در دانشگاه ها بوده است؟ اظهار كرد: اين فرمايش ايشان نشان دهنده اين است که به نظر ايشان اصلاح بايد صورت گيرد ولي در صحنه عمل چه چيزي بايد اصلاح شود؟

دانشجو در پاسخ به اين سوال ادامه داد: به نظر من دانشگاه يک صورت دارد و يک سيرت، يک ظاهر دارد و يک باطن، يک شکل و کالبد دارد و يک ماهيت و روح که اين اصلاح بايد در هر دو يعني کالبد و روح عملي شود، هر چند که اصلاح صورت و ظاهر به تنهايي نمي‌تواند دانشگاه را اسلامي كند ولي کاريست لازم که بايد به تناسب در کنار کار اصلي که همان اصلاح روح و ماهيت علمي در دانشگاه است انجام گيرد چرا که بين ظاهر و باطن، کالبد و روح، شکل و ماهيت حتما بايد از نظر كمي و كيفي يک تناسب برقرار باشد که هست.

وي چگونگي مناسبات درون دانشگاه‌ها بين خانواده دانشگاهي اعم از كاركنان، دانشجويان و اساتيد، چيدمان و طراحي كلاس‌ها و فضاي دانشگاه، پوشش و ظاهر افراد، چگونگي اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، ورزشي و نيز اردوهاي دانشجويي را از موضوعات شكلي و ظاهري دانشگاهي عنوان كرد كه بايد بر مبناي ارزش‌هاي ديني و به دور از سبك الگوهاي غربي و متضاد با آموزه‌هاي ديني باشد.

وزير علوم در ادامه در حوزه ماهوي دانشگاه‌ها نيز داشتن نگرش الهي در کسب علم و دانش را ضروري عنوان كرد و افزود: در نگرش مادي کسب علم ابرازي براي سلطه بر ديگران است که در کشورهاي غربي اينگونه است و حاصل آن اعمال آپارتايد علمي و برخورد تبعيض آميز و اعمال سياست‌هاي استکبار جهاني و جنايت آفريني در مکان‌هايي نظير هيروشيما، افغانستان، عراق است در حالي که در نگرش الهي علم ابزاري براي تعالي بشريت است که آپارتايد و تبعيض علمي در آن معنايي ندارد و يافته‌هاي علمي در اختيار همه جامعه بشري قرار مي گيرد و هدف نيز تعالي بشريت و ايجاد صلح و آرامش و محبت و صميميت بين ملت‌هاست.

وي افزود: نگرش الهي در سايه تهذيب نفس و تزکيه شکل مي‌گيرد و اينجاست که تحصيل توامان علم و دين و تزکيه نفس، سعادت دنيوي و اخروي بشر را به دنبال دارد.

دانشجو تلاش براي کسب علم در مرز دانش و دستيابي به آخرين پيشرفت علمي در سطح جهاني را از وظايف دانشگاه‌ها خواند و تصريح كرد: البته با کسب اين علم بايد براي پرداختن به حل مشکلات جامعه اقدام كرد.

وي افزود: نياز محوري در پژوهش‌هاي دانشگاهي اقدامي مناسب براي به خدمت گرفتن علم و دانش دانشگاهيان در جهت پيشرفت کشور است.

وزير علوم با اشاره به ضرورت اجراي سياست‌ها در جهت اسلامي شدن دانشگاه‌ها، گفت: افرادي سعي مي‌کنند با ايجاد فضاي غيرواقعي و بدون نقد منصفانه از هر گونه تغيير در صورت و سيرت دانشگاه‌ها جلوگيري کنند و در اين راستا تلاش مي‌کنند با جوسازي، متن را به حاشيه ببرند. مثلا اجراي مصوبات مربوط به حجاب و عفاف را توهين به دانشجويان مي‌خوانند و تغيير سرفصل‌ها را نيز بي اثر مي‌شمارند و يا مي‌گويند چگونه قوانين فيزيک و شيمي را مي‌توان اسلامي کرد؟ در حالي که ما به دنبال اسلامي کردن قواعد علمي نيستيم، بلکه بحث اصلي ما جهان بيني توحيدي و چگونگي نگرش به علم است.

وي افزود: در جهان‌بيني نگرش و سير علوم است که مي‌تواند جهت‌گيري آن را مشخص کند. در واقع نظر اين است که علم مفيد باشد و در مسير هدف خلقت قرار گيرد و اين سوال که چه قدرتي خلق کرد و هدف از خلقت چه بوده وچه هست در علوم انساني تبيين گردد؛ به همين دليل بيشتر بحث ما نيز براي تغيير سرفصل‌هاي مربوط به علوم انساني است. به نحوي که در کنار نظريات مطرح شده در جوامع غربي و ساير مناطق دنيا نظريات اسلامي هم مطرح شود و فارغ‌التحصيلان ما در علوم انساني آشنا به نظريات اسلامي و غيراسلامي باشند.

وي ادامه داد: دانش به خودي خود و به تنهايي نمي‌تواند باعث تعالي بشريت شود، هر چند که لازم است ولي کافي نيست؛ دانش را هم بايد مسخر کرد. انسان بايد دانش را نيز مسخر نمايد و اين تنها با آموزه‌هاي ديني و توامان کردن علم با ايمان امکانپذير است، اين ايمان و آموزه‌هاي ديني است که جهت‌گيري دانش را در مسير خلقت قرار مي دهد و دانش و علم را مفيد و ابزاري براي تعالي بشريت در اختيار انسان قرار مي‌دهد.

وزير علوم بازنگري در سرفصل و متون درسي دانشگاه‌ها و همچنين چگونگي انجام تحقيقات و پژوهش را از موارد محتوايي دانشگاه ها عنوان كرد و افزود: بازنگري سرفصل‌ها به ويژه پيگيري متون درسي در رشته‌هاي علوم انساني يک ضرورت است چون علوم انساني هدف و جهت گيري اصلي علوم را نشان مي‌دهد و به همين جهت پرداختن به آن ضروري است.

وي با اشاره به ضرورت توجه به انتقادات سازنده، گفت: ما پذيراي نقدهاي منصفانه و سازنده هستيم و حتما استفاده مي کنيم اما اصل بازنگري و اصلاح در شکل و محتواي دانشگاه ها را پيگيري مي‌کنيم و راهي است که ادامه مي دهيم و در اين مسير از هر پيشنهاد سازنده و نقد منصفانه نيز استقبال مي کنيم.

وزير علوم همچنين با اشاره به راهپيمايي ميليوني مردم در 22 بهمن که تجلي عزت و اقتدار ملت و نشانگر اسلاميت و جمهوريت نظام جمهوري اسلامي بود، در خصوص وقايع 25 بهمن نيز گفت: فتنه گران واصحاب فتنه با همراهي خود با نظام سلطه و اسرائيل و آمريکا در کنار دشمنان ملت ايران قرار گرفته اند.

وي افزود: منافقين کوردل نيز امروز به عنوان پياده نظام فتنه گران در آمده‌اند و براي رسيدن به اميال خود دانشجويان و مردم مسلمان را آماج حملات مسلحانه قرار مي دهند همانطور که آمريکا و اسرائيل دانشمندان ما را ترور مي کنند.

دکتر دانشجو تاکيد کرد: امروز فتنه گران و اصحاب فتنه از منافقين بدتر هستند چرا که منافقين اعلام جنگ مسلحانه کرده اند اما فتنه گران قرآن سر نيزه مي کنند و لذا هيچکس حق ندارد در دانشگاه‌ها با فتنه گران و اصحاب فتنه مسامحه کند و مسئولين دانشگاه ها بايد با کساني که به دشمني با نظام اسلامي و مردم مي‌پردازند، قاطعانه و طبق قوانين و مقررات دانشگاهي بر خورد کنند.

وزير علوم افزود: قاطبه دانشجويان و اساتيد ما افرادي معتقد به اسلام و ولايتمدار هستند و همين دانشجويان و اساتيد اگر ديدند مسئولين دانشگاه اقدامي نمي کنند خودشان وارد مي شوند و دانشگاه را به مسيري که ملت مسلمان ايران مي خواهد حرکت مي دهند.

وي اضافه کرد: ما در قبال مردم، دانشجويان و دانشگاهيان عاشق نظام مسئوليت داريم و روساي دانشگاه ها خصوصا دانشگاه هاي مادر و نيز مديريت آموزش عالي کشور موظف هستند با عناصر اصلي و محرک فتنه در دانشگاه ها که تعداد اندکي هم هستند ولي چون هيچ خط قرمزي براي خود ندارند هياهو مي کنند، برخورد قاطعانه و بر اساس موازين اسلامي و قوانين و مقررات انجام دهند و هر مديري که نمي تواند در مسسير خواسته هاي مردم شريف و جامعه دانشگاهي مسلمان، فهيم و فرهيخته حرکت کند اعلام نمايد تا تجديد نظر شود.

دانشجو افزود: وزارت علوم ضمن نظارت قانوني خود بر همه موسسات آموزش عالي اعم از دولتي يا غير دولتي به مديران اعم از روساي دانشگاه ها، دانشکده ها، گروه هاي آموزشي و روساي پژوهشگاه ها، چه دولتي و چه غير دولتي ، همه اعتماد داشته و احترا م مي گذارد اما مديران عزيز بدانند خواسته هاي مردم و دانشگاهيان غيور مسلمان و ولايت‌مدار ايرا ن اسلامي در اولويت همه کارها قرار دارد و اگر سستي يا کاهلي از هر کسي مشاهده شود، حتما تجديد نظر صورت خواهد گرفت.

در مراسم اختتاميه چهل و هشتمين گردهمايي معاونين دانشجويي و فرهنگي دانشگاه‌هاي سراسر كشور وزير علوم از روساي دانشگاه هاي برتر در زمينه فعاليت‌هاي فرهنگي شامل دانشگاه‌هاي علم و صنعت، شاهد، پيام نور، علامه طباطبائي، بوعلي سيناي همدان، ياسوج، صنعتي شاهرود و کاشان تقدير كرد.

دانشگاه‌هاي برتر فرهنگي بر اساس فعاليتهاي انجام شده در ترويج فرهنگ نماز و نيايش، تشکيل معاونت فرهنگي و اجتماعي مستقل و برگزاري کرسي هاي آزاد انديشي به عنوان دانشگاه برگزيده فرهنگي انتخاب شدند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها