عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

سند راهبردي حمايت از اهل قلم در حال تصويب است‌

سند راهبردي حمايت از اهل قلم در حال تصويب است‌
شنبه 30 بهمن 1389  08:31 ب.ظ

معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي:
سند راهبردي حمايت از اهل قلم در حال تصويب است‌

خبرگزاري فارس: معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: سند راهبردي حمايت از اهل قلم حول 30 محور در حال پيگيري و تصويب است.

بهمن دري در حاشيه مراسم افتتاح سيزدهمين نمايشگاه كتاب در زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: نهم اسفندماه امسال همايشي با حضور مديران كل استان‌ها در سراسر كشور و معاون فرهنگي در حوزه فرهنگي وزارت ارشاد برگزار مي‌شود كه در آن گردهمايي، انتشار سند راهبردي حمايت از اهل قلم حول 30 محور مصوب مي‌شود.
وي از اعتبار بالغ بر 2 ميليارد تومان به منظور حمايت از كتاب‌هاي ارزشمند به برخي از نويسندگان و اهل قلم كه قصد انتشار اثر خود را دارند خبر داد و افزود: اين مهم توسط نهاد كتابخانه عمومي در زمينه نهضت مطالعه مفيد با هدايت، حمايت و نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به ويژه معاون فرهنگي وزارتخانه مطرح و در حال پيگيري است.
معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: در ارديبهشت ماه امسال، اصلاحيه قانون نشر و چاپ كه آخرين مصوبات شوراي عالي فرهنگي بود ابلاغ و قابل اجرا شد كه بر مبناي آن، دو هيئت نظارت بر كتب بزرگسال و هيئت نظارت بر كتب كودكان مسئول انتشار و صدور مجوز مشخص شدند.
دري در زمينه بسته‌هاي حمايتي در مورد نشر و چاپ كتب گفت: قبل از اجراي قانون هدفمند شدن يارانه‌ها در سه سال قبل، يارانه كاغذ كتاب حذف شده بود ولي در ازاي آن، خريد كتاب از ناشر را به طور جدي پيگير هستيم.
وي يكي از پارامترهاي مهم در اين فرآيند را مناسب بودن قيمت كتاب ذكر كرد و افزود: تاكنون 19 ميليارد تومان كتاب از ناشران خريداري كرده‌ايم كه با اين اقدام، حمايت مستقيمي از ناشر و خريدار صورت پذيرفته است.
معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه يكي ديگر از حمايت‌هاي دولت از ناشران را خريد تضميني كتاب‌هاي ارزشي از ناشران قبل از چاپ عنوان كرد و گفت: اخيراً شوراي عالي فرهنگي با نگاه تمركززدايي با ارسال تقاضا به رئيس جمهوري خواستار افزايش حمايت‌ها شده و به طرق مختلف از جمله در نظر گرفتن كارت الكترونيكي براي اهالي فرهنگ و قلم، دانشجو و طلاب، اصحاب رسانه و انديشه كه از طرف ادارات كل در همه استان‌ها و شهرستان‌ها تأييد و معرفي مي‌شوند اعتبارات ويژه كه 50 درصد آن را معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي متقبل شده، توزيع مي‌شود.
دري از روند حمايت‌ها به طور مستمر سخن گفت و عنوان داشت: براي پنج استان كشور از جمله مشهد، قم، آذربايجان شرقي، اصفهان و كرمان كه بيشترين حجم نشر كتاب را دارند، تمهيداتي فراهم شده كه اخذ مجوز چاپ در خود آن شهرها انجام شود تا ناشران براي دريافت مجوز ديگر مجبور به سفر به تهران نشوند.
وي از تشكيل هيئت نظارت و افزايش كادر هيئت علمي و كارشناسي حوزه كتاب در سال آينده خبر داد و بيان كرد: اين مهم موجب كاهش در مدت زماني صدور مجوز مي‌شود و افزايش صدور مجوز و تعداد كتب را در بر دارد.
معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان كرد: اخذ مجوزها تابع قوانين شوراي عالي فرهنگي است و تمام موارد سلب و ايجاب در آن دقيقاً رعايت مي‌شود و اصلاحيه قانوني كه متناسب با شرايط و فضاي كنوني حاكم بر جامعه است مصوب شده با حساسيت و مراقبت ويژه و دائمي و مستمر قبل و بعد از صدور مجوزها در حال پيگيري است.
انتهاي پيام/م10/ج

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها