عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

90 درصد ماهي قزل‌آلاي پرورشي چهارمحال و بختياري صادر مي‌شود

90 درصد ماهي قزل‌آلاي پرورشي چهارمحال و بختياري صادر مي‌شود
شنبه 30 بهمن 1389  08:37 ب.ظ

مدير شيلات سازمان جهاد كشاورزي چهارمحال و بختياري:
90 درصد ماهي قزل‌آلاي پرورشي چهارمحال و بختياري صادر مي‌شود

خبرگزاري فارس: مدير شيلات و امور آبزيان سازمان جهاد كشاورزي چهارمحال و بختياري گفت: در حال حاضر 90 درصد ماهي‌هاي قزل آلاي پرورش يافته در مزارع اين استان صادر مي‌شود.

اسماعيل پيرعلي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهركرد اظهار داشت: كشورهاي عربستان، عراق و همچنين ساير استان‌هاي كشور به‌ويژه استان تهران عمده‌ترين بازار مصرف ماهي سردآبي پرورش يافته در اين استان به شمار مي‌رود.
وي افزود: در حال حاضر مصرف ماهي توليدي در اين استان 10 درصد ميزان توليدات اين استان را به خود اختصاص داده است.
پيرعلي در ادامه از توليد 20 درصد ماهي سردابي كشور در اين استان خبرداد و گفت: اين استان با توليد سالانه 14 هزار تن ماهي قزل‌آلا رتبه نخست كشور را داراست.
مدير شيلات سازمان جهاد كشاورزي چهارمحال و بختياري تعداد مزرعه‌هاي پرورش ماهي قزل‌آلا در اين استان را بيش از 260 مزرعه برشمرد و افزود: در حال حاضر افزايش توليد ماهي در سطح اين استان يكي از مهم‌ترين اهداف مديريت شيلات است كه به طور قطع و يقين با به كارگيري تكنولوژي‌هاي نوين پرورش ماهي و مكانيزه كردن مزارع، رسيدن به اين هدف دور از دسترس نخواهد بود.
پيرعلي در ادامه همچنين بر ضرورت فرهنگ‌سازي در زمينه نهادينه‌سازي مصرف ماهي در سبد غذايي خانوارهاي اين استان تأكيد كرد و گفت: از آنجايي كه اين استان يكي از قطب‌هاي توليد ماهي سردآبي در كشور است؛ بر همين اساس برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي مي‌تواند به عنوان يكي از راهكارهاي موثر در زمينه افزايش سرانه مصرف ماهي در اين استان مورد توجه قرار بگيرد.
وي خاطرنشان كرد: امروزه فعاليت‌هاي كشاورزي و آبزي‌پروري در جهان در محيط‌هاي آموزشي نظير مدارس مورد توجه قرار گرفته است كه بر همين اساس استفاده از اين الگو و آموزش صحيح آن در مدارس اين استان گام مؤثر ديگري در راستاي افزايش مصرف آبزيان در سبد مصرف خانوار به شمار مي‌رود.
پيرعلي با تأكيد بر اينكه با ورود ماهي به سبد غذايي مردم، سلامتي جامعه تضمين خواهد شد، افزود: شايسته است از طريق رسانه ملي و ديگر رسانه‌ها در خصوص افزايش مصرف ماهي فرهنگ‌سازي شده و الگوي مصرف و تغذيه را در سطح جامعه تغيير دهيم.
وي ادامه داد: اميدواريم با حمايت‌ دستگاه‌هاي مختلف اين استان شاهد افزايش توليد آبزيان و ترويج فرهنگ مصرف آن باشيم.
پيرعلي خاطرنشان كرد: افزايش و توسعه مصرف آبزيان علاوه بر كمك به ايجاد جامعه سالم و شاداب، بستري مناسب براي توليد، اشتغال و امنيت غذايي در كشور است.
انتهاي پيام/م20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها