عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آوازه تنگستان‌ مايه مباهات همه مردم ايران است

آوازه تنگستان‌ مايه مباهات همه مردم ايران است
شنبه 30 بهمن 1389  08:38 ب.ظ

فرماندار تنگستان:
آوازه تنگستان‌ مايه مباهات همه مردم ايران است

خبرگزاري فارس: فرماندار تنگستان گفت: تنگستان به عنوان دارالحماسه جنوب ايران شهرستاني است كه آوازه بلند استكبار‌ستيزي مردمان آن، مايه مباهات مردمان ايران زمين است و برگ‌هاي زرين تاريخ حماسي ايران را به ويژه در 150 سال اخير به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از اهرم، عبدالرسول زارع‌ صبح امروز در نشست شوراي ادراي شهرستان تنگستان اظهار داشت: تنگستان دياري است كه داستان غيرتمندي ساكنانش وصيت نيكنامي شخصيت‌هايي همچون آيت‌الله علم الهدي اهرمي، رهبر نهضت مشروطه جنوبي ايران و حامي اصل ولايت مطلقه فقيه در 150 سال قبل، اديبان و شاعراني همچون ميرزا معتقد اهرمي و مشّاق اهرمي و مبارزاني همچون سرهنگ باقرخان و احمد‌خان تنگستان، شهيد رئيسعلي دلواري و زاير خضرخان اهرمي، مدال افتخار همه بوشهريان است.
وي سپس به تشريح قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي شهرستان پرداخت و تصريح كرد: در بخش منابع طبيعي، دريا، كوه، سواحل زيبا، دشت‌هاي حاصلخيز، معادن مختلف و سه شهرك صنعتي و مناطق گردشگري خاييز و دلوار و وجود چهار بندر صيادي و تجاري از جمله اين قابليت‌ها است.
زارع بيان داشت: قلعه زاير خضرخان اهرم، منزل شهيد رئيسعلي دلواري، غار واسموس، تپه رشادت، كوه دوسري و چند بقعه متبرك، چشمه‌هاي آب شيرين در منطقه خوش آب و هواي خائيز بر قابليت‌هاي شهرستان در زمينه گردشگري افزوده است.
فرماندار تگستان خاطرنشان كرد: از كل جمعيت شاغل شهرستان 19.5 درصد بخش كشاورزي، 25.5 درصد در بخش صنعت و 55 درصد در بخش خدمات شاغلند.
زارع با بيان اينكه آب مورد نياز كشاورزي و باغداري درتنگستان از هزار و 900 حلقه چاه تامين مي‌شود، عنوان داشت: آب مورد نياز كشاورزي از 7 رشته چشمه با آبدهي 47.68 ميليون متر‌مكعب و همچنين از طريق آب رودخانه باهوش با آبدهي ميانگين 40 ميليون مترمكعب تأمين مي‌شود.
وي ضمن تشريح برخي از نيازها و كمبودهاي شهرستان، اهم پيشنهادهاي شهرستان تنگستان را در دور سوم سفر رياست جمهور و هيئت دولت برشمرد و اظهار داشت: با توجه به لزوم تأمين آب براي استفاده كشاورزي به ويژه قريب 300 هزار نخل و خشكسالي‌هاي اخير و همچنين تكميل مطالعات فاز اول سد باهوش كه از مصوبات دور اول و دوم سفر هيئت دولت است تعيين رديف اعتباري براي ساخت اين سد مورد تقاضاي عموم مردم است.
زارع مطالعه و اجراي طرح‌هاي آبخيزداري شهرستان را نياز ديگر شهرستان عنوان كرد و خاطرنشان كرد: شيب تند زمين و هدر رفت سريع آب‌ها در زمان بارندگي و لزوم كنترل سيلاب‌ها، ‌هم از جهت حفظ خاك و هم تقويت سفره آب زيرزميني، بر ضرورت اجراي سريع پروژه‌هاي آبخيزداري مي‌افزايد.
فرماندار تنگستان با بيان اينكه، امروز گردشگري در دنيا به عنوان صنعت پردرآمد مطرح است، افزود: مناطق زيبا و كم‌نظير شهرستان هم در ساحل و هم دركوهستان سالانه پذيراي صدها هزار گردشگر داخلي و خارجي است كه در صورت ايجاد زيرساخت لازم مي‌تواند زمينه‌اي براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و توسعه صنعت توريسم باشد و با توجه به مصوبه هيئت دولت در دور دوم براي منطقه نمونه گردشگري خاييز و دلوار انتظار عمومي تسريع در تكميل زيرساخت اين دو منطقه است.
وي به احداث نيروگاه گازي 500 مگاواتي اشاره و تاكيد كرد: با توجه به عبور خطوط مختلف گاز در طول جغرافياي شهرستان و قرار داشتن شهرستان در نقطه ثقل نقشه استان ايجاد نيروگاه گازي به تأمين مطمئن انرژي برق دراستان كمك مي‌كند.
زارع اضافه كرد: احداث سه ايستگاه فوق توزيع برق در شهرستان، با توجه به فول بار بودن شبكه برق در بخش مركزي روستاهاي آباد و سمل و همچنين منطقه جائينك دلوار احداث دو ايستگاه فوق توزيع برق ضروري است.
وي در بخش تجارت دريايي نيز خاطرنشان كرد: مطالعه و احداث اسكله بزرگ تجاري در بخش دلوار، با توجه به عمق مناسب آب در سواحل شهرستان و به منظور بهره‌گيري هرچه بيشتر از قابليت‌هاي ساحلي شهرستان احداث اسكله بزرگ تجاري و صادرات مواد معدني ضروري است.
زارع بر احداث زيرساخت‌هاي بندر محمد عامري دلوار تاكيد كرد و گفت: ‌شرايط ساحلي بخش دلوار موجب شده تا اشتغال عموم مردم از طريق دريا به ويژه تجارت دريايي رقم بخورد، اين موضوع مي‌طلبد كه با سرعت زيرساخت‌هاي لازم را براي توسعه تجارت قانوني در بنادر شهرستان ايجاد كنيم و با تمهيدات لازم، پسكرانه‌هاي بندري زمينه براي فعاليت بيشتر مهيا شود.
وي به خسارت آتش‌سوزي اسكله محمد عامري در سال 89 اشاره كرد و خواستار حل مشكلات آن‌ها در اسرع وقت شد.
فرماندار تنگستان تأمين اعتبار و احداث آزاد راه دلوار ـ اهرم ـ فراشبند به عنوان دومين محور مواصلاتي استان به فارس را نياز ديگر شهرستان و استان ذكر‌ و تصريح كرد: با عنايت به افزايش روز‌افزون بار ترافيكي جاده‌هاي مواصلاتي استان و شرايط ويژه استان به عنوان پايتخت انرژي و اقتصادي كشور لزوم احداث اين آزاد راه كه مطالعات آن در فاز اول و دوم به اتمام رسيده يك خواست منطقي عمومي است.
وي اضافه كرد: چند‌ سال است كه با احداث بزرگراه سيراف كه بوشهر را به عسلويه متصل مي‌كند در منطقه گادويي ارتباط منطقي شهر اهرم براي ورود و خروج از اين مسير دچار مشكلاتي شده است كه شهروندان را به شدت نگران كرده ‌و سال‌هاست پيگير اصلاح اين تقاطع به شيوه فني هستند و نياز است اين تقاطع با احداث روگذر ساماندهي شود.
زارع مطالعه و احداث مجتمع بزرگ فرهنگي ـ قرآني در اهرم را مورد توجه قرار داد و گفت: توجه خاص دولت كريمه به مسائل فرهنگي در اين دور از سفرهاي استاني و كمبودهاي محسوس اين منطقه در بحث زيرساخت‌هاي فرهنگي مي‌طلبد تا با احداث اين مجموعه زمينه را براي رونق فعاليت‌هاي فرهنگي‌ ـ قرآني فراهم شود.
وي بر احداث باغ موزه تاريخي استان در كنار تپه رشادت در دلوار و احداث باغ موزه شهيد رئيسعلي دلواري كه بخشي از منطقه نمونه گردشگري دلوار است، تاكيد كرد.
زارع همچنين خواستار اجراي دو پروژه بزرگ صنعتي در شهرك‌هاي صنعتي اهرم و دلوار و احداث پتروشيمي در شهرستان با توجه به اجراي سه فاز از 10 فاز پارس شمالي در شهرستان تنگستان شد.
وي عنوان داشت: تكميل و تجهيز فاز دوم بيمارستان امام حسين (ع) اهرم، با عنايت به اينكه در شهر درمانگاه يا مطب‌هاي خصوصي وجود ندارد و تكميل بيمارستان مصوبه دور دوم بوده است از نيازهاي اصلي مردم در بخش سلامت است.
فرماندار تنگستان توسعه زير‌ساخت‌هاي ورزشي را يك نياز ضروري دانست و افزود: ‌با توجه به اينكه دو تيم مهم روستايي استان كارگر بنه گز و ‌شاهين بندر عامري در ليگ كشوري و چند تيم در ليگ استان حضور دارد، حمايت مالي (اسپانسر) براي تيم‌هاي ورزشي شهرستان لازم است.
وي خاطرنشان كرد: ايجاد زمين چمن مصنوعي براي 10 روستاي شهرستان و احداث سالن ورزشي در برخي روستاها از ديگر نيازهاي شهرستان در حوزه تربيت بدني است.
انتهاي پيام/ج10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها