عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

در واكنش به وتوي آمريكا؛ ساف: با صداي ملت فلسطين براي پايان اشغالگري همراهيم

در واكنش به وتوي آمريكا؛ ساف: با صداي ملت فلسطين براي پايان اشغالگري همراهيم
شنبه 30 بهمن 1389  09:31 ب.ظ

جنبش‌ فتح و سازمان آزادي بخش فلسطين اقدام آمريكا مبني بر وتوي پيش نويس قطعنامه‌ي محكوميت شهرك سازي‌هاي رژيم صهيونيستي در اراضي اشغالي را محكوم نمودند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ياسر عبدربه، دبير كل كميته اجرايي سازمان آزادي بخش فلسطين(ساف) در تماس تلفني با خبرگزاري كويت‌ آنچه را كه "عمليات تحريك آميز اسرائيل عليه محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين" خواند، محكوم نمود.

وي گفت: اسرائيل و حاكمانش دچار توهم شده‌اند اگر فكر كنند كه نسل جديد فلسطين درخصوص پايبندي به حقوق مشروع ملتشان انعطاف پذيرتر باشند.

وي افزود:‌ اسرائيلي‌ها همواره تصور مي‌كردند كه سياست‌ واقع گرايانه و مثبت تشكيلات خودگردان فلسطين و رئيسان آن براي آنها خطرناك تر است زيرا اين سياست آنها را در برابر جهانيان رسوا نموده و در انزوايشان سهيم بوده است و نشان داده كه آنها نمي‌خواهند شريك واقعي در فرايند صلح باشند.

جنبش فتح نيز در بيانيه‌اي اعلام كرد كه با صداي ملت فلسطين و شعار آنها كه خواهان پايان اشغالگري، شهرك سازي و شكاف هستند همراه است.

عبدالرحمان العطيه، دبيركل شوراي همكاري خليج فارس نيز با انتقاد از اقدام آمريكا مبني بر وتوي پيش نويس قطعنامه محكوميت شهرك سازي‌هاي رژيم صهيونيستي در شوراي امنيت اظهار كرد: اين گام غير قابل توجيه آمريكا موجب تشويق اشغالگران اسرائيلي براي نقض قطعنامه‌هاي سازمان ملل و قوانين بين المللي است.

وي گفت:‌ استفاده از حق وتو توسط آمريكا بيانگر ظلم كردن بر مساله فلسطين از سوي اسرائيل است.

دبير كل شوراي همكاري خليج فارس از سياست‌هاي يك بام و دو هواي آمريكا انتقاد كرده و با ابراز تعجب از موضع گيري اين كشور گفت:‌ واشنگتن از تلاش‌هاي جدي براي تحقق صلح سخن مي‌گويد و در عين حال با ايجاد پوشش سياسي شرايطي را فراهم مي‌كند كه اسرائيل بتواند به سياست‌هاي خصمانه اش در اراضي فلسطيني ادامه دهد.

وي بر حمايت از مبارزه ملت فلسطين عليه اشغالگران اسرائيلي جهت احقاق حقوق ملي و مشروع آنها تاكيد نموده و افزود: مردم فلسطين حق تعيين سرنوشت و زندگي آرام در مرز‌هاي كشورهاي مستقل و صاحب حاكميت فلسطين به پايتختي قدس شرقي را دارند و اين حقي است كه در قوانين و قطعنامه‌هاي بين المللي و طرح صلح عربي نيز درج شده است.

صائب عريقات، مذاكره كننده ارشد فلسطين نيز با محكوم نمودن اقدام آمريكا در وتوي پيش نويس اين قطعنامه آن را عجيب و غير قابل توجيه خواند.

وي از آمريكا خواست تا عملا مخالفت خود را با شهرك سازي‌هاي اسرائيل نشان دهد .

عريقات گفت:‌ ما در سازمان آزادي بخش فلسطين به حق خودمان در روي آوردن به موسسات بين المللي پايبند هستيم زيرا شهرك سازي‌ها اقدامي باطل و غير قانوني است كه موجب ايجاد تعهد و الزام و تحقق حق نمي‌شود.

وي گفت:‌ به نظر مي‌رسد آمريكا تحولات به وجود آمده در منطقه را كه در راستاي تحقق آزادي و دموكراسي صورت مي‌گيرد، نمي‌بيند.

عريقات تاكيد كرد:‌ اين اقدام آمريكا موجب تشويق دولت اسرائيل براي شهرك سازي‌هاي بيشتر مي‌شود.

وي گفت:‌ دولت اسرائيل از ما مي‌خواهد كه به مذاكرات بازگرديم با وجود اينكه مي‌داند آنچه كه موجب خروج اين مذاكرات از روندش و نابودي آن شده شهرك سازي‌هاي مداوم در اراضي اشغالي ما است.

عريقات از دولت آمريكا خواست تا جديت خود را در جهت توقف شهرك سازي‌ها ،‌ شهرك سازي‌هاي اسرائيل به صورت عملي نشان دهد و اسرائيل را ملزم به توقف كامل اين شهرك سازي‌ها و روي آوردن به مراجع صلح كند.

عريقات در خصوص گزينه‌هاي فلسطينيان پس از اين موضع گيري آمريكا گفت: روي آوردن به موسسات بين المللي چه از طريق بازگشت مجدد به شوراي امنيت و چه روي آوردن مجمع عمومي سازمان ملل متحد و دادگاه بين المللي از گزينه‌هاي ما است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها